AnasayfaBlogSosyal Medyanın Zamanla Etkin Oluşu
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Zamanla Etkin Oluşu

31 Temmuz 2019
Sosyal Medyanın Zamanla Etkin Oluşu

Sosyal medya hayatımızda geniş bir yer tutuyor. Hayatımızın her anını yaptığımız paylaşımlarla diğer insanların görmesini sağlıyoruz. Bu sayede karşılıklı etkileşime girerek sanal bir sosyalliğin içerisinde kendimize yer ediniyoruz. Her yaştan her kesimden insana ev sahipliği yaparak geniş kitlelere ulaşım sağlanıyor. İnsanlar çeşitli platformlarda kendilerine yer ediniyorlar. Facebook bunun öncüsü niteliğindedir.

Facebook için ilk sosyal medya platformu diyebiliriz. Aslında ilk olarak 2006 yılında Twitter kuruldu ancak ilk başlarda şimdi ki kadar etkin olamadı. 

Sosyal medya platformları nelerdir?

2007 yılında kurulan Facebook’u takiben 2009 yılında Whatsapp, 2010 yılında Pinterest daha sonra Instagram, Snapchat, LinkedIn gibi uygulamalar piyasaya sürülerek hayatımıza girdi. 

Bu süreçte MySpace gibi bazı platformlarda pek başarılı olamadan süreçten çekildiler. Bu platformların etkilerinin en belirgin olmaya başladığı zamana 2010 ve sonrası diyebiliriz.

Sosyal Medya Yenilikler Kapısı 

Sosyal medya kavramın hayatımıza kattığı birçok yenilik oldu. Bu yeniliklerin zamanla hem olumlu hem de olumsuz etkileri ortaya çıktı. Olumlu yönlerinden bakılırsa insanların birbirleriyle etkileşimleri arttı. Farklı ülkelerde yaşayan insanlar birbirlerinin yaşayış biçimlerini gözlemleme şansı buldular. Hiç gitmedikleri ve görmedikleri yerleri görüp bunlar hakkında bilgi sahibi oldular. Sosyal medya kültürel çeşitliliğin tanıtılması ve yayılması açısında önemli bir faktör oldu.

Yeniliğe uyum sağlayan kitlelerde bazı problemler ortaya çıktı. Sosyal medya ve sorunları gittikçe artmaya devam ediyor. İnsanlar artık hayatlarının bir kısmını ya da büyük bir kısmı bu platformlarda paylaştıkları için beğenilme arzusu ortaya çıktı. Bir kesim beğenilmek için birçok şey yaparken bir diğer kesim de gördükleri insanların hayatlarını arzulamaya başladılar.

Sosyal medya insanların üzerinde yeni ve ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden oldu. Kullanım amacı bu konuda en önemli etmen olarak karşımıza çıkıyor. Bilinçli kullanım ile bu sorunlara çözüm bulanabilir.

Sosyal Medyanın Siyasi Etkileri

Sosyal medya etkisinin en çarpıcı örneği 2010 yılında gerçekleşen Arap Baharı’dır. Tunus’ta başlayan hareketler daha sonra diğer Arap ülkelerine de yayılmıştır. Halkın sosyal medya kullanarak organize olmasını sağlamıştır. Geleneksel medyanın devlet tarafından engellenmesine rağmen insanlar çeşitli platformlar üzerinde iletişim kurmuşlardır. 

Gerçekleşen süreç anlık olarak insanlar tarafından paylaşılmıştır. Böylece daha geniş kitlelerin de durumdan haberdar olmaları sağlandı. Benzer bir durum ise 2012 yılından ülkemizde Gezi Eylemleri sırasında yaşanmıştır. Siyasi kimlikler de aktif olarak bu platformları kullanıyorlar. 

En başarılı siyasi sosyal medya hesabı hangisidir?

Siyasi olarak en başarılı sosyal medya çalışmasını 2008 Amerika Başkanlık seçimlerinde Barack Obama’nın ekibi yürüttü. 

Geleneksel medyadan uzak gençlerin dikkatini sosyal medya çalışmalarıyla çekmeyi başardılar. Tüm bunların sonucu olarak gençlerin büyük çoğunluğunun oylarını alarak Barack Obama başkan oldu. 2012 yılında yapılan seçimde tekrar başkan seçilen Obama, seçim sonrası ilk açıklamasını ‘’Dört yıl daha’’ yazarak Twitter üzerinden paylaşım yaptı. Bu paylaşım Twitter tarihinde en popüler siyasi paylaşım olarak kabul ediliyor.

Pazarlama Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sosyal medya ürün tanıtımı, pazarlanması ve satışı için önemli etken bir faktör olmuştur. Gerek küçük işletmeler gerekse büyük kurumsal firmalar olmak üzere bütün şirketlerin çeşitli sosyal medya platformlarında hesapları bulunmaktadır. 

Bu hesaplar sadece ürün pazarlamasına yönelik değil aynı zamanda marka bilinirliği oluşturmak için önemlidir. İnsanlar kullandıkları markaların bilinçli olmadan elçileri oluyorlar. Memnun kaldıkları ürünler hakkında paylaşımlar ve yorumlar yaparak markanın ve ürünlerinin bilinirliğini sağlıyorlar. Sosyal medya kanallarında kişisel marka tanıtımları için influencer desteği alınmakta.

Artık yeni çıkan ya da hali hazırda satışı olan ürünlerin tanıtımı bu şekilde yapılıyor. Günümüzde influencer pazarlama ve marka yönetimi çok etkin kullanılmakta. Kullanıcı deneyimlerinin öneminin arttığı bu dönemde sosyal medya araçlarını etkin bir şekilde kullanmak firmalar açısından oldukça yarar sağlıyor.

sosyal medya sosyal medyanın etkinliği sosyal medyayı etkili kullanmak sosyal medya ve pazarlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259