AnasayfaBlogSosyal Medya Ve Sorunları
Sosyal Medya

Sosyal Medya Ve Sorunları

25 Temmuz 2019
Sosyal Medya Ve Sorunları

Çok değil bundan yaklaşık 20 sene öncesine kadar neredeyse sadece tuş takımından oluşan cep telefonlarımız artık elimizden düşüremediğimiz birer sosyal medya aygıtlarına dönüştü. Bu aygıtlar sayesinde gittikçe küçülen dünyada yer alan bireyler olarak bizler sosyal medya kullanımında ne kadar etkiniz ve sosyal medyayı ne amaçlarla kullanıyoruz? 

Sosyal Medya Kullanımı

Artık sosyal medya her yerde. Şubat 2019’da yayımlanan verilere göre, 82 milyonu geçen ülke nüfusumuzun %72’si internet kullanıcılarından, %63’ü aktif sosyal medya kullanıcılarından ve %53’ü ise sosyal medyayı telefonundan kullanmayı tercih edenlerden oluşuyor. Bu kullanıcıların bazıları sosyal medyayı sadece ailesi ve akrabalarıyla haberleşmek için kullanırken bazıları da gittiği her yeri, attığı her adımı, neredeyse ağzından çıkan her sözü paylaşma görevi biçmiş kendine. Peki sadece otokontrol mekanizması ile işleyen bu durum sizce tehlike arz ediyor mu?

Sosyal Medya Mı Yoksa Sosyal Hırs Mı?

Yaygın kullanımın beraberinde getirdiği sorunların başında hiç şüphesiz hırs ve çekişmeler gelmektedir. Kişisel kullanım amacından sıyrılıp kişisel tanıtımını yapmaya çalışanlar ortaya çıkmaya başladı. Kişiler doğal yaşamlarından uzaklaşıp sosyal medya üzerinde doğallıktan uzak duruşlar sergilemeye evrildiler. Kullanıcı sayısı ve paylaşımlar arttıkça kişiler arasında en etkili ve en çok beğenilecek paylaşımı yapmaya çalışmak gibi bir çekişme ortaya çıkmaya başladı. 

Bu durum ilk etapta daha önce kimsenin denemediği ya da yapmaya bile cesaret edemediği hareketler olarak karşımıza çıktı. Sonrasında daha önce yapılmış ve halk arasında ‘çılgınlık’ olarak dile getirilen şeyleri daha farklı ve etkili yapma hırsı doğdu. Bu durum zaman içerisinde hiç de duymak istemediğimiz olayları beraberinde getirmeye başladı.

Durum Ne Kadar Vahim?

Sosyal medya çılgınlığının günümüzde bir hayli artarak tehlikeli boyutlara geldiği rahatlıkla söylenebilir. Peki durum ne kadar vahim? Örneğin; ABD’li bir ekibin araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde 2014 yılında 15 kişi, 2015 yılında 39 kişi, 2016 yılında 73 kişi derken günümüzde artık yüzlerce insan sadece selfie çekmeye çalıştıkları sırada maalesef hayatlarını kaybetti.

Tabii ki iş sadece selfie çekmek kadar masum değil. Örneğin; İspanya İçişleri Bakanlığı kendi ülkelerinde 2013 yılında sosyal medya haberleşmeleri sebebiyle meydana gelen trafik kazalarının bir raporunu paylaştı. Maalesef paylaşılan raporda meydana gelen 85.519 trafik kazasından yaklaşık yarısının direksiyon başında sosyal medya kullanımı sebebiyle meydana geldiği bildirildi. Ve ne acıdır ki bu kazaların yarısı ölümlü kazalar olarak kayıtlara geçti. Yine raporda göze çarpan bir başka sonuç ise ölenlerin 34 yaş ortalaması altında olmasıydı.

Ülkemizde Sosyal Medya Sorunları

Sosyal medya ve hayatımıza etkileri genelinde incelendiği zaman aslında ortaya çıkan tablo dünya genelinden çok da farklı değil. Selfie ölümleri ve sosyal medya kaynaklı trafik kazalarına ülkemizde de sıklıkla rastlanmakta. Fakat bu olayların yanında toplum düzenimizi ve manevi değerlerimizi derinden yaralayan olaylar da meydana gelmekte. Bunun en çarpıcı örneklerine maalesef okullarımızda rastlayabiliriz. 

Öğrenciler internet ortamında beğeni ve takipçi arttırabilmek adına türlü videolar kaydedip paylaşmaktadırlar. Bu durum okul çatısı altında yapıldığı zaman daha da vahim bir hal alıyor. Öncelikle okullarda çok ciddi disiplin problemleri baş gösteriyor. Öğrenci gençlerimiz zaman zaman sosyal medya hırsı yüzünden benliklerinden uzaklaşıyorlar. Zaten hoş olmayan tablonun yıllar geçtikçe daha vahim bir hal alması en büyük korkularımızdan.

Kontrolden Çıkıyor

Sonuç olarak hepimiz için sosyal medya bir fırsat ama dikkatsiz kullanımı heme ülkemizde hem de dünya genelinde ciddi sorunları da beraberinde getirmekte. Sosyal medya gerçekten faydalı mı? Faydaları ve kolaylıkları tabii ki tartışılmaz ama karşılaştığımız olaylar ve gelinen nokta faydalarını bir hayli gölgede bırakmış durumda.

Fenomen olma hırsı yüzünden çekilen fotoğraf ve videolar insanlara önce anlamsız bir hırs duygusu yerleştirdi. Sonrasında ise insanlar birbirleri ile yarışmaya başladılar. Olaylar zaman zaman kontrolden çıkmaya başladı. Peki yıllar geçtikçe bu durum nasıl bir zirveye ulaşacak? Sizce de durum fazlasıyla vahim değil mi?

Yazar: Emrah Ulakçı

sosyal medya disiplin selfie ölümleri selfie otokontrol sorunlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya ve Markalar
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Markalar

14 Mayıs 2019
Sosyal Medyanın Zamanla Etkin Oluşu
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Zamanla Etkin Oluşu

31 Temmuz 2019
Sosyal Medyanın Riskleri Nelerdir?
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Riskleri Nelerdir?

05 Kasım 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119