AnasayfaBlogSosyal Medyanın Geleceği
Video

Sosyal Medyanın Geleceği

14 Ocak 2022
Sosyal Medyanın Geleceği

Günümüzde geleneksel medya olarak tanımladığımız radyo, televizyon, sinema ve gazete gibi medya araçlarının yerini artık sosyal medya araçlarının aldığını görüyoruz. İnsanların artık geleneksel medya araçları yerine vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal medya üzerinde harcadıkları, sosyal medya araçlarını tercih ettikleri aşikar. Bu değişimin bence Türkiye’de her ne kadar 3-4 senelik bir geçmişi olsa da dünyaya baktığımızda çok daha geriye gittiğini görebiliriz.

Elbette ki bu değişimin birçok haklı sebebi var fakat ben bu videoda Teknoloji, Güncel Yaşam, Davranış Değişiklikleri ve Harcama Alışkanlıklarının değişmesi ve bunlarla bağlantılı olarak sosyal medyanın geleneksel medyanın önüne geçmesi ve geleneksel medyaya oranla hayatımıza ne gibi değişiklikler getirdiğini kendi deneyimlerim ve bu konudaki düşüncelerimle ifade edeceğim.

Sadece sosyal medya olarak değil tek başına “Medya” kavramının tarihi çok eskilere dayanır. Çok uzun bir geçmişi var. Çok eskiye baktığımızda üç tür medya vardı. En büyük aktör gazeteler. Her ne kadar sınırlı bir bilgi kaynağı da olsa gazeteler en önemli aktördü. Daha sonra çok çeşitli konularda derinlemesine bilgi içeren kitaplar. Ve radyo. Görsel basının alternatifi olarak düşünebilirsiniz bunu. İnsanlar kulaklarını radyonun hoparlörüne dayayıp anlatılan şeyi hayallerinde kuruyordu. İzleyicinin ses tonuna göre üzülüyordu ve gülüyordu. Etkileşim sadece bundan ibaretti. Radyodaki esprinin hoşuna gidip gitmemesi önemli değildi. Gazetedeki bilginin doğruluğunu araştırabileceğin bir mecra yoktu. Elindeki tek bilgi bu. Zaten başka seçenek yok, en fazla kitaplara bakıp doğrulayabilirsiniz. Ancak şu anda sosyal medyaya baktığımızda insanların kişisel tercihlerine göre içerik sunuluyor. Alışveriş deneyimine göre farklı içerikleri görebiliyorsun.

Elbette bunun mucidi teknoloji. Teknolojinin gelişimi medya anlamında birçok farklılığı beraberinde getirdi.

Artık günümüze baktığımızda çoğu evde en az 1 tane internet bağlantısı olan bir bilgisayar, herkesin elinde akıllı telefon ve tabletler görmek mümkün. Hatta teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyon bile farklılaşarak o bildiğimiz eski televizyon olmaktan çıktı ve televizyondan alışveriş yapılıyor. Artık internet ile bağlantısı olmayan televizyon yok denecek kadar az. Çoğu evde Smart TV’ler kullanılıyor.

Geleneksel medyadan sosyal medyaya geçiş

Gerek medya araştırması yapan kurumların istatistiki verilerine baktığımızda gerekse şöyle göz ile etrafımıza baktığımızda insanların geleneksel medya araçlarını kullanımını çok sınırlandırdığını ve vaktinin büyük kısmını sosyal medya üzerinde geçirdiğini görüyoruz.

Biraz önce söylediğim gibi insanlar bilgiye ulaşmak zorunda. Gazete, kitap veya radyo. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bilgiye ulaşmak elbette artık daha kolay.. İnsanlar bir haber öğrenmek için televizyonun başında beklemek ya da gazete alıp okumak yerine daha çok internet sitesi üzerinden haber sitelerini tercih etmeye başladı. Çünkü bu şekilde hem daha kolay aradıkları habere ulaşabiliyor hem de her an yanlarında taşıyabilecekleri mobil bir cihaz üzerinden haber ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Buradaki önemli nokta, Twitter, Facebook veya Pinterest gibi sosyal medya sitelerine çok alışmış olmamız. Aslında yaptığımız şey bir tür medya okuryazarlığı. Bir tuşa basarak mobil cihazlarımız aracılığıyla bilgi tüketiyoruz ve okuma yazma bilen herkes sosyal medyada. 

Kendimize sormamız gereken soru şudur: "Hayatlarımız gerçekten değişti mi?” Bu soruya muhtemelen evet cevabı vereceksiniz. O zaman şu soruyu sorayım: Bilginin kaynağı değişti mi? Hayır. Bilgi yine aynı kaynaktan üretiliyor. Sadece sunum farklı.

İnsanların alışveriş tercihlerinde farklılıklar var ama bu bilginin değiştiği anlamına gelmiyor. Bir ürüne ihtiyacımız olduğunda yerimizden kalkmadan bir tuşa basarak satın alabiliyoruz. Aldığımız şey yine ayakkabı. Değişen şey sadece pazarlama yöntemi.

Bir film vardı. Bir adam kasaba kasaba dolaşıp gazete okuyordu. İnsanlar 20 gün öncesinin haberlerini dinliyordu. sonuç olarak baktığımızda belki biraz geç bilgi alıyorlardı ama sonuçta ilk okuyan kişiyle aynı bilgiyi alıyorlardı. Günümüzde insanlar artık basit, pratik ve hızlı olan yöntemi istiyorlar ve pazarlama bunu insanlara getiriyor. Sosyal medya bu imkanı sağlıyor.

Günümüzde insanların çoğunun en az bir sosyal medya uygulamasında hesabı olduğunu ve günlük olarak takip ettiğini görüyoruz. (YouTube, WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter, Swarm, Snapchat, Linkedin)

Markalar ve satıcılar açısından insanlara ulaşmanın yolunun insanların vakit geçirdiği sosyal medya platformlarında olduğunun bilincinde. Ve sosyal medya üzerinde var olarak hizmetlerini ürünlerini buradan insanlara tanıtıp pazarlıyorlar. Reklam tercihleri olarak daha çok sosyal medya üzerine reklam vererek potansiyel müşteri kitlelerine ulaşıyorlar.

Sosyal medyanın geleneksel medyaya oranla hayatımızı, güncel yaşantımızı, davranışlarımızı ve harcama alışkanlıklarımızı önemli ölçüde farklılaştırdığı açık.

Kendini tanıtmak, bir ürünü pazarlamak ve kitlelere hitap etmek isteyen her kişinin, işletmenin insanların davranış değişiklerini analiz ederek sosyal medya üzerinde var olması gerekiyor.

İnsanlar artık tek taraflılık yerine karşı görüş beyan edebilecekleri, yorum yapabilecekleri, oylayabilecekleri geri dönüşüm sağlayan etkileşimli sosyal medya araçlarından yana.

Gelecek sosyal medyada!

Bu alanda uzmanlaşmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız sosyal medya eğitimine bekliyorum.

sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259