AnasayfaBlogSosyal Medyada Alışveriş Harcamaları Gerçekten İhtiyaç Mı?
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Alışveriş Harcamaları Gerçekten İhtiyaç Mı?

14 Ocak 2021
Sosyal Medyada Alışveriş Harcamaları Gerçekten İhtiyaç Mı?

"Ben bu ürünü kullanıyorum çok memnunum. Bu ürünü benim sayemde şu kadar indirimde almak için kaydırın. Çok sorduğunuz elbisemin linki." “Yılın son indirimi”, "yaza merhaba indirimi", "sevgililer günü indirimi…" Uzayıp giden bu cümleler size neyi hatırlattı? Biz söyleyelim, sosyal medya reklamları.

Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz hemen her gün bu ürün reklamları karşınıza çıkıyordur. Peki bu ürünlere gerçekten ihtiyacımız var mı? Öncelikli bu soruya cevap vermek gerekir.

Türkiye’nin Online Alışverişte Büyüme Oranı

Ülkemizde ve dünyada internetten alışveriş daha önceleri her ne kadar varolsa da küresel salgın ve pandemi nedeniyle pik yapmış durumdadır. Bunun nedeni bu dönemde bir kısmımız tüketici konumundan üretici konumuna geçerek buradan gelir sağlamaya başladık. Bir kısmımız ise tüketici konumunu muhafaza ederek her gün bize sunulan binlerce story'yi yukarı kaydırmaya devam ettik. Kısıtlamalar ile elektronik cihazlar başında geçirilen vakit arttıkça bu cihazlar ile yapılan harcamalar da paralel şekilde artmıştır. Ticaret Bakanlığı verilerine göre; 2020'nin ilk 6 ayında online alışveriş oranı %64 büyüme gösterdi. Bu harcamaların ne kadarının ihtiyaç olduğu ise tartışılır...

Sosyal Medyada Bizi Alışverişe Yönlendiren Etkenler

Sosyal medyada bizi alışverişe yönlendiren bazı etkenler var. İnfluencerlar, özel günler, indirim günleri bu etkenlerden bazıları. 

  • İnfluencerlar 

Günümüzde dünyaya hakim olan bir üretim ve tüketim çılgınlığı vardır. Üreticiler "aynısının laciverti" şeklinde niteliyeceğimiz binlerce ürünü her gün piyasaya sürüyor. Ne işe yaradığını bilmediğimiz yüzlerce yeni ürün raflarda. Bunları normal şartlarda almamız pek mümkün değil. Ama o ürünü ya çok güvendiğimiz biri kullanıyorsa? Ya da yenilikleri takip ettiğimiz biri bize önermişse? İşte Şimdi o ürüne sıcak bakma ihtimalimiz daha yüksek. 

  • Özel Günler

"Ben seni bir gün değil her gün seviyorum". Hepimiz kurarız şu cümleyi değil mi? Her ne kadar her şey o güne mahsus olsa da. Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü gibi bir çok özel gün ve "o güne özel kampanyalar". Toplumumuzda o özel günü kutlamak bir görev hatta mecburiyet. 

  • İndirim Günleri 

Tüm dünyayı saran bir "indirimli günler" çılgınlığı olduğu aşikârdır. Bizi alışveriş yapmaya iten en büyük etken indirimlerdir. Yıl sonu indirimi, yıl başı indirimi, özel gün indirimi, yaz indirimi, bahar indirimi vs... Peki bu fiyatlar ne zaman çıkıyor da daha sonra indiriliyor? Hiç bir zaman... Sadece biz sahte indirim etiketleri sayesinde öyle olduğunu sanıyoruz. Yani indirimleri takip etmek yerine farklı markaların fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz. Ama küçük bir miktar da olsa indirim yapan siteleri bulmak için ürünün bir ay önceki fiyatı ile şimdiki fiyatını karşılaştıran internet siteleri mevcut.

  • Kredi Kartı Kullanımı

Bakıldığı zaman nakit de olsa kart da olsa bir harcama gerçekleştiği için pek de alakası yok gibi durabilir, ama öyle değil. Kredi kartı nakite göre daha iş bitiricidir, ve kartla ödeme çoğu insanda para harcamamış hissi uyandırır. Bu vicdan rahatlığı ise, aldığımız ürün ihtiyaç dışı olsa da israf yapmış olma düşüncesini bizden uzaklaştırır. Yine Ticaret Bakanlığı verilerine göre; 2020 yılında Türkiye online alışverişinin 58,1milyar TL'sini kredi kartı ile yaptı. Bu da genel ortalamanın %63.3'nü oluşturuyor. 30,1 milyar TL'sini EFT ve havale ile yaptı genel ortalamanın %32.7'sini oluşturuyor. En az tercih edilen yöntem yani kapıda ödeme ile 3,4milyar TL alışveriş yapıldı ve genel ortalamanın %4'ünü oluşturdu.

Kim Bu Influencerlar?

İnfluencer; sosyal etkiye sahip olup, ürün yerleşimi içeren paylaşımlar yapan kişidir.Kelime anlamıyla bile tek amacının insanları etkileyerek bir şeyler yapmak olduğunu görebiliriz. Size o ürünü anlatarak ona ihtiyacınız olduğuna inandırırlar. Sosyal medya paylaşımları ile tanıdığımız bu kesim ihtiyaç dışı harcamaların en etkili sebebidir. Bu işi yaparken sponsorların ürünlerini tanıtırlar. Yani bildiğimiz reklamdır. İşin etkileyici olma tarafı ise, bu insanların sosyal medya kullanıcıları ile kurdukları duygusal bağ ve güven hissidir.

Yaş gruplarına göre internetten alışveriş yapan kitlelerin oranları

%36 ile ilk sırada 25-34 yaş aralığı yer alıyor, ikinci sırada 24-18, üçüncü sırada 35-44, dördüncü sırada 45-54, son sırada ise %11'lik oran ile 55 yaş üstü yer alıyor.

Bir ürününe ihtiyacımız olup olmadığını anlamak için kendimize sormamız gereken 3 temel soru!

  1. Bu ürünün yerine kullanabileceğim bir eşyam zaten var mı?

  2. Kendim istediğim için mi alıyorum başkası önerdiği için mi? 

  3. Gösteriş için mi alıyorum ihtiyaç için mi?

Sosyal Medyada Bizi Alışverişe Yönlendiren Etkenler Nelerdir?

Sosyal medyada bizi alışverişe yönlendiren bazı etkenler var. Influencerlar, özel günler, indirim günleri bu etkenlerden bazıları. 

Sosyal Medyada Alışveriş Yapmadan Önce Sormanız Gereken Soru Nedir?

Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz hemen her gün bu ürün reklamları karşınıza çıkıyordur. Peki bu ürünlere gerçekten ihtiyacımız var mı? Öncelikli bu soruya cevap vermek gerekir.

En Fazla Online Alışveriş Yapılan Şehirler Hangileridir?

Pastanın %60'ını üç büyükler oluşturdu. İstanbul %47'lik dilimi sahiplenirken, Ankara %8lik, İzmir ise %5'lik dilimi sahiplendi.

YAZAR: İLKNUR USLU

Sosyal Medyada Alışveriş harcamaları dijital pazarlama online alışverişsosyal medya. sosyal medyada alışveriş sosyal medya eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259