AnasayfaBlogSosyal Medya Kursları ile Kişisel Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya

Sosyal Medya Kursları ile Kişisel Sosyal Medya Yönetimi

19 Haziran 2021
Neşeli bir ifadeye sahip genç bir kadın, sol elini çenesine koymuş, doğrudan kameraya bakıyor. Uzun, siyah saçları at kuyruğu şeklinde toplanmış ve başı hafifçe sola doğru eğilmiş. Üzerinde parlak sarı bir tişört ve ön tarafına çizilmiş mavi camlı bir gözlük resmi vardır. Arka planda, görüntünün sağ tarafında üzerine bir yüz çizilmiş sarı bir saat, sol tarafında ise yukarı bakan bir ok ve bir limon bulunan bir bulut çizimi görülüyor. Sol altta bir kişinin kulağına yakın çekim yapılmış ve sağ altta da bir işaret görülüyor. Kadının gözleri parlak ve dudakları ince bir gülümsemeyle hafifçe kıvrılmış.
KonuAçıklamaFayda
Sosyal Medya KurslarıSosyal medya kullanımının ve yönetiminin temellerini ve ileri düzey stratejilerini öğrenmek için sunulmaktadır.Kendi sosyal medya hesaplarını yönetmek ve markaları için sosyal medya stratejileri oluşturmak isteyen kişilere yardımcı olur.
Kişisel Sosyal Medya YönetimiKişisel sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik oluşturma ve hedef kitleye ulaşma becerilerini geliştirir.Kişisel marka bilinirliğinin ve etkileşimin artmasını sağlar.
Sosyal Medya UzmanlığıSosyal medya platformlarının tüm özellikleri ve yönetim becerileri konusunda uzmanlaşma.Kurumsal firmaların sosyal medya departmanlarında sorumlu veya lider pozisyonlarda çalışma fırsatı sağlar.
Dijital PazarlamaSosyal medya araçları ve stratejileri kullanarak dijital pazarlama becerilerini geliştirir.Hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşarak iş veya markanın gelişimini destekler.
SEO ve SEM TeknikleriArama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Bazlı Pazarlama teknikleri ve araçlarına hakim olmaDijital görünürlüğün artmasına ve daha geniş bir kitleye ulaşılmasına yardımcı olur.
Etkili İçerik OluşturmaSosyal medya profilleri için çekiçi ve etkileyici içerikler oluşturma tekniklerini öğrenme.Daha fazla kullanıcı çekiği arttırır ve marka bilinirliğini geliştirir.
Medya Yatırım GetirisiSosyal medya aktiviteleri ve kampanyaları sonucunda elde edilen getiriyi ölçme yeteneği.Dijital pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini değerlendirmek ve iyileştirmek için değerli veriler sağlar.
E-posta PazarlamasıE-posta pazarlaması yapabilme yeteneği ve teknikleri.Hedef kitleyle direkt bir iletişim kanalı oluşturur, bu da etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırır.
Raporlama SüreçleriSosyal medya raporlama süreçlerine ve analitik araçlara hakim olmaSosyal medya stratejilerinin etkinliğini değerlendirme ve iyileştirme fırsatı sağlar.
Mobil PazarlamaMobil cihazlardan kullanıcıları hedefleme ve onlarla etkileşime geçme stratejileriMobil kullanıcıların dikkatini çekerek, markanın geniş bir erişimi ve görünürlüğü olmasına yardımcı olur.

Sosyal medya kursları, sosyal medya uzmanlığı eğitimlerini size sunmaktadır. Dijitalleşen dünyanın öngördüğü önemli yetkinlikleri içermektedir. Yeni nesil medya servisleri de diyebileceğimiz sosyal ağlar bütününe yöneliktir. Gerçek ve eş zamanlı paylaşımlarla size kişisel bilinirliğiniz için fırsatlar sunabilmektedir. Nitekim dünyada 3 milyardan fazla kişi sosyal medya kullanıcısıdır. Ve bu durumun marka bilinirliğiniz için de önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Bugün sosyalleşmenin bir yansıması olarak kalmayıp, gündemi takip ederek de ilgi alanlarınızın gelişimini içermektedirler. Sosyal medyanın ekonomi, eğitim, siyaset ve bir çok spesifik alana özgü içerikleri mevcuttur. Medya kullanıcısı bu içerikleri kendine seçtiği kitlelerle ve bu kitlelerin seçimleriyle yenileyebilmektedir.

21. YY, diplomaların önüne geçen yetkinliklerin yüzyılıdır. Hızla ilerlemekte olan sosyal ağların iş potansiyeli, ilişkileri ve iletişimin etki alanını genişletmektedir. Bu durum sosyal medya araçlarına hakim olabilmeyi gerektirmektedir. Aynı zamanda başarılı kişisel sosyal medya yönetimi ve denetimi ihtiyacını da doğurmaktadır. Hedef kitle analizinizde bu sistematik güç aşamalı bir eğitimle oluşturulabilmektedir. Her alanda sektör deneyimine sahip uzmanlar ya da start-up proje girişimcilerine yeni kapılar açmaktadır. Elde edilen yeni değerler, çağdaşı olunan zamanın çekici güçlerini de anlamayı sağlayacaktır. 

Kişisel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kişisel sosyal medya yönetimi, medya araçlarının nasıl kullanılacağını belirlemekle izlenecek bir yol haritasıdır. Sosyal medya kullanıcılarını analiz etmekle hesapların etki alanını genişletmeyi hedefler. Onlara sunulacak içeriklerin tasarlanması ile izlenecek sunum sürecine stratejiler geliştirir. Hızla değişen gündemi yakalamada, düşünceleri görsel, yazınsal ya da işitsel ifade etmede araçlar bütünüdür. Bu araçları yönetecek stratejiler uzman bir bakış gerektirmektedir.

hedef kitlelere uyarlanmış stratejiler dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarına dönüşmektedir. dünyanın herhangi bir yerinde, bir başka insan topluluğu ile iletişime geçmenizi sağlayacaktır. ve hatta bu konuda var olan yeteneğinizi de ifade edecektir. çünkü size hitap eden muhtemel bir hedef kitlenin size söyleyebileceği şeyler vardır. günümüz dönüşen ekonomilerinde de markaların vazgeçilmez pazarlama yöntemleri olmuştur. 

Bu bağlamda kitlenizi dinleme ve sesinizi duyurmanın yolu da bu kurslardan geçmektedir. Çünkü geleneksel yöntemleri yeni bir dille yorumlamak gerekmektedir. Bu dil, her gün kendini yenileyen dijital yetkinliklerle yeniden evrilmektedir. Kişisel ya da kurumsal, kendinizi online ifade edecek paylaşımlar medya kimliğinizi belirleyecektir.

Bu durumda başarılı bir sosyal medya yönetimi ihtiyaca dönüşmektedir. Ve sosyal medya kursları da size önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu süreci kendi senaryonuzu yazma ve yönetme olarak da nitelendirebilirsiniz.

Kişisel Sosyal Medya Yönetiminin Özellikleri Nelerdir?

 1. Sosyal medya profilleri için etkili içerik oluşturma ve değerlendirme

 2. Sosyal medya konuşmalarını izleme

 3. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Bazlı Pazarlama) tekniklerini ve araçlarını kullanabilme

 4. Etkili kişi ve kurumlarla işbirliği yapabilme

 5. Medya performansı ölçebilme

 6. Medya yatırım getirisini ölçebilme

 7. Mobil pazarlama yapabilme

 8. E- posta pazarlaması yapabilme

 9. Raporlama süreçlerine hakim olabilmedir

Online iletişim ve e-ticaret her gün biraz daha hız kazanmaktadır. Bu sürecin size sunacağı fikirlerden biri de işte tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bugün bir ilkokul çocuğunun dahi kendine ait bir YouTube kanalı bulunmaktadır. Bu durum fikirlerinize yeni bir bakış açısı kazandırmalıdır. Kendi girişimcilik hikayenizi herkese duyurmak için kendi senaryonuzu yazabilirsiniz. Bunun için gerekli yetkinlikleri sosyal medya kursları ile elde edebileceksiniz. Girişimcilik hikayeniz, kişisel sosyal medya kimliğinizle yayılacaktır. Bu noktada da kendi markanıza ait varlıkların tarafınızca belirlemesine imkan verebilecektir.

Son yıllarda sınırları aşan iletişimin gücü, sosyal medya platformlarını yönetmektedir. E-ticaret odaklı hamleler de yatırımcıları bu mecraya yöneltmektedir. Kategorileşme ve kişiselleştirme ön plana çıkmaktadır. Satın alma, reklamcılık ve pazarlama stratejileri zamanla değişmektedir. Herkesin kendini ifade etme alanı olan bu platformlar rakip analizini de gerektirmektedir. Reklamlar yoluyla bilinirlik artacağından, reklam ve sosyal medya ilişkisi güçlenmektedir. Büyümek, bilinmek ve görünürlüğün sağlam adımlar kazanması için, içerik yönetimi de değer kazanmıştır. 2020’den itibaren geleneksel pazarlamanın yerini, dijital yönelimlere bıraktığı kaçınılmaz bir gerçektir.

Sosyal Medya Kursları Size Neler Öğretir?

Sosyal medya kursları, kişisel ya da kurumsal sosyal medya hesaplarınızı yönetebilecek ileri eğitimler sunmaktadır. Çünkü sosyal medya yönetimi hedef kitlelere ulaşmanız açısından önemlidir. Reklam ve reklamlar aracılığıyla oluşturulacak farkındalık için gerekli bir yetkinliktir. Etkin sosyal medya çalışmaları uzmanlaşmanızı ve markanıza imaj oluşturmanızı sağlamaktadır. Sosyal medya hesaplarınızın daha etkin ve işlevsel bir aşamaya çıkarabilmektedir. Bu noktada;

 1. Profesyonel sayfalar oluşturmanızı,

 2. Sosyal medya araçlarını etkin şekilde yönetebilmenizi,

 3. Sosyal medya ölçümleme ve analiz tekniklerini keşfetmenizi,

 4. Düşük bütçeyle alınabilecek dönütler elde etmenizi,

 5. Düşük maliyetle, Facebook, İnstagram ve YouTube gibi platformlara reklam üretebilmeyi,

 6. X,Y ve Z kuşağının medya hareketleri ve beklentilerini analiz edebilmenizi,

 7. Müşteri ilişkileri yönetmenizi,

 8. Satış ve pazarlama teknikleri belirleyebilmenizi,

 9. Hedef pazardaki rakiplerinizin analiz etmenizi,

 10. İçerik trendlerini okuyabilmenizi,

 11. Markanızın değerler zincirini oluşturmada önemli adımlar atmanızı,

 12. Kitleleri okuma ve analiz etme değerlerini elde etmenizi,

 13. Marka bilinirliği, müşteri sayısı, marka değeri ve itibar yönetimini elde etme

olarak sıralayabileceğimiz yetkinliklere kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Bugün pazarlama kavramını yeniden okumayı gerektiren bir yüzyılda yaşamaktayız. Pazarlamanın yeniden tanımlandığı dijital ekonomi faktörleri ile bu okumayı başlatmak mümkün. Öyle ki sosyal medya aracılığıyla coğrafi ve demografik etkenler ikinci planda kalmaktadır. Online etkileşim ön plana çıkmaktadır. Bu duruma sınırları aşan iletişimin genişleyen gücü neden olmaktadır. Nedenler ve sonuçlar arasında dijital ortamın etkisi güçlenmektedir. Markaları tanıtmada pozisyonlar, konumlamalar ve eylemler yeniden şekillenmektedir. Dijital pazarlama yeni meslek dallarını belirlerken buna sosyal medya uzmanlığını da eklemektedir.

Sektörünüzdeki şirketler ya da resmi kurumlarda sosyal medya uzmanı olarak pozisyon alabilmeniz yaşamakta olduğunuz hız ve görsellik çağının bir edimidir. Bu noktada sosyal medya platformlarını tanımanız gerekecektir. Ve olduğunuz noktanın ivme kazanmasını da. Belki de dijitalleşen dünyanın hayatımıza kattığı yeni mesleklerden biri olan Freelancer olarak evinizden bu işi yapabileceksiniz. Böylece, sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanarak milyonlarca insana ulaşabileceksiniz. Dijital ortamda görünürlükle internet üzerinden satışlarınızı artırabileceksiniz. Doğru müşterilere doğru yoldan ulaşabileceksiniz. Sosyal medya kursları ile elde edebileceğiniz bu yetkinlikler, kitlenizle etkileşime girmenizi sağlayacaktır. Öyle ki bu samimi etkileşim, hedeflerinize ulaşmada kolaylık sağlayacak ve sizi motive edecektir.

Hikayeniz bir start-up projesi ise müşteri bağlılığı ile markanızın konumlandırılması en önemli kazanımlardandır. Hedef kitleler, içerik üretme ve yönetme, rakipleri analiz etme unsurları iç içe geçmiştir. Reklam alma ve reklamları doğru yerde kullanma da bu unsurları takip etmektedir. Sayfaların katileli ve işlevsel olması, nicelikten çok niteliğin ön plana alınmasını gerektirir. Amaca hizmet eden paylaşımları üretebilmek trend olan içerikleri okumakla mümkündür. Hedefe uygun hashtag seçimi ile medya gönderilerinin güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Böylelikle sosyal medya platformlarından okuyacağınız sonuç verileri sizi bir sonraki adımınız için daha etkili kılacaktır. Eş zamanlı sosyal medya yönetimi size kariyer başlangıcı vadedecek uzmanlıkların anahtarı olacaktır. Ve yalnızca bir tık mesafesinde sizi beklemektedir. Sosyal medya kursları ile edineceğiniz yetkinlikler sizi kendi hikayenizin yazarı yapacaktır. 

Sosyal Medya Kursları, Sosyal medya kullanımının ve yönetiminin temellerini ve ileri düzey stratejilerini öğrenmek için sunulmaktadır, Kendi sosyal medya hesaplarını yönetmek ve markaları için sosyal medya stratejileri oluşturmak isteyen kişilere yardımcı olur, Kişisel Sosyal Medya Yönetimi, Kişisel sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik oluşturma ve hedef kitleye ulaşma becerilerini geliştirir, Kişisel marka bilinirliğinin ve etkileşimin artmasını sağlar, Sosyal Medya Uzmanlığı, Sosyal medya platformlarının tüm özellikleri ve yönetim becerileri konusunda uzmanlaşma, Kurumsal firmaların sosyal medya departmanlarında sorumlu veya lider pozisyonlarda çalışma fırsatı sağlar, Dijital Pazarlama, Sosyal medya araçları ve stratejileri kullanarak dijital pazarlama becerilerini geliştirir, Hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşarak iş veya markanın gelişimini destekler, SEO ve SEM Teknikleri, Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Bazlı Pazarlama teknikleri ve araçlarına hakim olma, Dijital görünürlüğün artmasına ve daha geniş bir kitleye ulaşılmasına yardımcı olur, Etkili İçerik Oluşturma, Sosyal medya profilleri için çekiçi ve etkileyici içerikler oluşturma tekniklerini öğrenme, Daha fazla kullanıcı çekiği arttırır ve marka bilinirliğini geliştirir, Medya Yatırım Getirisi, Sosyal medya aktiviteleri ve kampanyaları sonucunda elde edilen getiriyi ölçme yeteneği, Dijital pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini değerlendirmek ve iyileştirmek için değerli veriler sağlar, E-posta Pazarlaması, E-posta pazarlaması yapabilme yeteneği ve teknikleri, Hedef kitleyle direkt bir iletişim kanalı oluşturur, bu da etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırır, Raporlama Süreçleri, Sosyal medya raporlama süreçlerine ve analitik araçlara hakim olma, Sosyal medya stratejilerinin etkinliğini değerlendirme ve iyileştirme fırsatı sağlar, Mobil Pazarlama, Mobil cihazlardan kullanıcıları hedefleme ve onlarla etkileşime geçme stratejileri, Mobil kullanıcıların dikkatini çekerek, markanın geniş bir erişimi ve görünürlüğü olmasına yardımcı olur
Sosyal Medya Kurslarının Kişisel Sosyal Medya Yönetimi İle İlişkisi kişisel sosyal medya kişisel sosyal medya yönetimi sosyal medya kursları Kişisel Sosyal Medya Yönetiminin Özellikleri
Bu gözlüklü ve başörtülü bir kadının görüntüsüdür. Açık tenli, uzun kumral saçlı ve koyu renk gözlü. Gözlükleri ince ve dikdörtgen şeklinde, kahverengi çerçeveli ve siyah camlıdır. Başörtüsü açık mavi ve beyaz renktedir ve başının etrafına bir fiyonkla bağlanmıştır. Hafif bir gülümsemesi var ve rahat görünüyor. Beyaz bir tişört ve mavi kot pantolondan oluşan gündelik bir kıyafeti var. Arka planda bir pencere bulunan beyaz bir duvarın önünde duruyor.
Nuriye Erdoğan
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.