AnasayfaBlogSosyal Medya Hayatımıza Ne gibi Değişikliklere Sebep Oldu?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Hayatımıza Ne gibi Değişikliklere Sebep Oldu?

30 Eylül 2021
Sosyal Medya Hayatımıza Ne gibi Değişikliklere Sebep Oldu?

Günümüze geldiğimizde geleneksel medya olarak tanımladığımız radyo,televizyon, sinema ve gazete gibi medya araçlarının yerini artık sosyal medya araçlarının aldığını görüyoruz. İnsanların artık geleneksel medya araçları yerine vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal medya üzerinde harcadıkları, sosyal medya araçlarını tercih ettikleri aşikar. Bu değişimin bence Türkiye’de her ne kadar 3-4 senelik bir geçmişi olsa da dünyaya baktığımızda çok daha geriye gittiğini görebiliriz.

Elbette ki bu değişimin birçok haklı sebebi var fakat ben bu yazımda Teknoloji, Güncel Yaşam, Davranış Değişiklikleri ve Harcama Alışkanlıklarının değişmesi ve bunlarla bağlantılı olarak sosyal medyanın geleneksel medyanın önüne geçmesi ve geleneksel medyaya oranla hayatımıza ne gibi değişiklikler getirdiğini kendi düşüncelerim ile ifade edeceğim.

Teknolojik Gelişmelerin Sosyal Medya ve İnsan Davranışları Üzerine Etkisi

Teknolojinin gelişmesi ile beraber insanların teknolojik cihazlar ile olan etkileşimi de farklılıklar gösterdi. Eskiden geçtim bilgisayar, telefon ve tableti, her evde televizyon dahi yoktu doğal olarak insanlar bir haber edinmek için bir konuda bilgi sahibi olabilmek için ulaşabilecekleri en yakın televizyon veya radyodan faydalanıyorlardı. Televizyon ve radyoda da insanlar için çok fazla kanal seçeneği yoktu. O zamanlar şu an geleneksel medya aracı olarak tabir ettiğimiz radyo-televizyon en popüler iki medya aracıydı. İnsanlar bir haber edinmek istedikleri zaman radyo-televizyon kullanıyor bir ürün satın almak istedikleri zaman ise direkt olarak mağazaları tercih ediyorlardı.

Fakat teknolojinin gelişimi medya anlamında birçok farklılığı beraberinde getirdi. Artık günümüze baktığımızda çoğu evde en az internet bağlantısı olan bir bilgisayar, her bireyin elinde akıllı telefon ve tabletler görmek mümkün oluyor. Hatta teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyon bile farklılaşarak o bildiğimiz eski televizyon olmaktan çıktı artık internet ile bağlantısı olmayan televizyon yok denecek kadar az. Çoğu evde Smart TV’ler kullanılmakta.

Hal böyleyken gerek medya araştırması yapan kurumların istatistiki verilerine baktığımızda gerekse şöyle göz ile etrafımıza baktığımızda insanların geleneksel medya araçlarını kullanımını çok sınırlandırdığını ve vaktinin büyük kısmını sosyal medya üzerinde geçirdiğini görüyoruz.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bilgiye ulaşmak kolaylaştı. İnsanlar bir haber öğrenmek için televizyonun başında beklemek ya da gazete alıp okumak yerine daha çok internet sitesi üzerinden haber sitelerini tercih etmeye başladı. Çünkü bu şekilde hem daha kolay aradıkları habere ulaşabiliyor hem de her an yanlarında taşıyabilecekleri mobil bir cihaz üzerinden haber ihtiyaçlarını karşılayabilmiş oluyorlardı.

Sosyal Medya’nın İnsanların Alışveriş Tercihleri ve Markalar Üzerine Etkisi

İnsanların alışveriş tercihleri de eskiye nazaran önemli ölçüde farklılıklar gösteriyor. Bir ürüne ihtiyacımız olduğunda o ürünü yerimizden ayağa dahi kalkmadan internet üzerinden sipariş verebiliyoruz. Günümüzde çoğu insan basit, pratik ve yerinden bile kalkmasına gerek olmadan halledebileceği bu alışveriş yöntemini tercih ediyor.

Şirketler ve Ticari Markalar da elbette ki bu durumun farkında bir ürün pazarlamak, satmak isteyen çoğu firmanın ya kendisine ait bir e-ticaret sitesi var ya da farklı e-ticaret platformları üzerinden ürünlerini pazarlama gayreti içerisindeler. Bu platformlara örnek vermek gerekirse Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 vb.

Günümüzde insanların çoğunun en az bir sosyal medya uygulamasında hesabı olduğunu ve günlük olarak takip ettiğini görüyoruz. (YouTube, WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter, Swarm, Snapchat, Linkedin)

Markalar ve satıcılar açısından bu durum gözleniyor insanlara ulaşmanın yolunun insanların vakit geçirdiği sosyal medya platformlarında olduğunun bilincine birçok marka sahip. Ve sosyal medya üzerinde var olarak hizmetlerini ürünlerini buradan insanlara tanıtıp pazarlıyorlar. Reklam tercihleri olarak ta daha çok sosyal medya üzerine reklam vererek potansiyel müşteri kitlelerine ulaşıyorlar.

Sonuç Olarak;

Sosyal medyanın geleneksel medyaya oranla hayatımızı, güncel yaşantımızı, davranışlarımızı ve harcama alışkanlıklarımızı önemli ölçüde farklılaştırdığı açık.

Kendisini tanıtmak, bir ürünü pazarlamak ve kitlelere hitap etmek isteyen her kişinin, işletmenin insanların davranış değişiklerini analiz ederek sosyal medya üzerinde var olması gerekiyor.

İnsanlar artık tek taraflılık yerine karşı görüş beyan edebilecekleri, yorum yapabilecekleri, oylayabilecekleri geri dönüşüm sağlayan etkileşimli sosyal medya araçlarından yana.

Gelecek sosyal medyada!

e-ticaret eğitimi e-ticaret kursu sosyal medya sosyal medyanın etkileri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bağımlılığı

11 Mayıs 2021
Sosyal Medya Detoksu
Problem Çözme

Sosyal Medya Detoksu

22 Ocak 2021
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259