Close
Mobil Menu Bars

Hayatımızdaki Kolaylık Sosyal Medya

30 Mayıs 2019, 1457 defa okundu.
Hayatımızdaki Kolaylık Sosyal Medya
sosyal medya, youtube reklamları, youtube tıklanmaları, iletişim

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte İnternet ve sosyal medya kullanma alanları geniş kitlelere ulaşmış durumda. İnsanların birbiri ile iletişimi daha güçlü ve önemli hale geldi. Teknoloji çağına ayak uydurmaya çalıştığımız şu günlerde eski alışkanlıklarımızda da ciddi değişim söz konusu. Yaşam şeklimiz, eğlence anlayışımız, hızlı olarak değişiyor.

Öyle ki bazen bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz.Yediden yetmişe herkesin kullanabildiği günlük yaşantımızı kolaylaştıran bir altın sosyal medya çağı yaşıyoruz. Amaca ve hedefe yönelik katkıları gözle görünmeyecek kadar yüksek.

Yediden Yetmişe Herkesin Kullanabildiği ve Kullandığı Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

Geçmişe bakacak olursak İnternet kullanımı henüz hayatımıza girmemişken iletişim araçları olarak radyo, televizyon, dergi, gazete, kitap gibi araçlar kullanılmaktaydı. Medya tek kanallı tv kanallarından ya da gazete dergi gibi mecralar okunarak takip ediliyordu. Kurumsal firmalar reklamlarını bilboardlar, afişler, televizyon, radyo gibi araçları kullanarak yapmaktaydılar.

Artık durum bu şekilde değil. Tek taraflı iletişimi çift taraflı iletişim haline getiren gücü yadsınamayacak kadar geniş bir sosyal medya ile karşı karşıyayız. Günlük olaylarla ilgili haberdar olma duyarlılığımız bu sayede anında gerçekleşiyor. Toplumsal olaylara karşı birlik olma veya örgütleme sosyal medya platformları üzerinden özgürce yapılabiliyor.

Tüm dünyayı parmaklarımızın ucuna getirebiliyor. Böylece İnternet'te her şeye etkide bulunup kendimizden bir şeyler katabiliyoruz. Online platformlarda sunulan kanallar ile insanlar iletişimini arttırmıştır ve aynı zamanda sosyal medya kanallarında kişisel marka olmak gibi başka amaçlar ile de kullanılabilmektedir. 

Peki Nedir Bu Sosyal Medya Ağları?

Tek taraflı iletişimi çift taraflı hale getiren nokta ise İnternet ve sosyal medya ağları dediğimiz Facebook, Youtube, Twitter, Llinkedin, Pinterest gibi sosyal ağların yaygın hale gelmesi olmuştur. Bu ağlar üzerinden insanlar birbiri ile fikir alışverişinde bulunuyor. Yeni insanlar tanıyor. Bugün Facebook'u dünya üzerinde 2.3 milyar insan kullanmakta. Kurumsal firmalar Facebook üzerinden iletişimini dünyaya kolaylıkla ulaştırabiliyor.

sosyal medya, sosyal medya ağları, youtube tıklanmaları, youtube, linkedin, pinterest, facebook

Şirket misyonunu Facebook reklamlarını kullanarak daha anlaşılır hale getirerek pazar payını arttırıyor. İş görüşmeleri bile artık İnternet üzerinden sosyal medya profili kullanılarak yapılıyor. Similerweb sitesinin araştırmalarına göre Türkiye'de en çok Youtube platformuna giriş yapılmakta. Youtube üzerinden herkes dilediği gibi ücretsiz şekilde istediği eğitimlere ulaşabiliyor, görsel videolar izleyebiliyor. Firmalar Youtube reklam modelleri ile son kullanıcıya kadar ulaşabiliyor.

Seyahat Etmek, Yeni Tatlar Keşfetmek, Anı Yaşamak

Sosyal medya şüphesiz ki fikirlerimizi  de değiştirmiş durumda. En büyük kolaylığı her şeyin elimizin altında olması. Sosyal medya seyahat etme özgürlüğünü sonuna kadar bize yaşatıyor. Gideceğimiz yer ile ilgili fikir sahibi değilsek tatil sitelerini kontrol ederek uygun olan otel, konaklama gibi yerler hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

sosyal medya, sosyal medya ağları, youtube tıklanmaları, youtube, linkedin, pinterest, facebook

Yorum ve özelliklerine bakarak bütçemize katkı da sağlayabiliyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi ifade ederek sosyal medyayı kullanan diğer sosyal medya kullanıcılarıyla iletişime geçebiliyoruz. Kısacası her şeyi takip edip her şeyin içinde olma imkanı sağlıyor  bizlere. Bilgi dağarcığımız  genişliyor, görsel algılarımız açılıyor. Tadında kullanılması ile bize olağanüstü yenilikler sağlıyor.

Sonuç olarak sosyal medya günlük hayatımızın, iş hayatımızın, sosyal hayatımızın her alanında var ve gelişerek var olmaya devam edecek. İster kişi olalım ister firma ister bir kurum olalım bize bu noktada düşen görev yeniliklere açık olmak ve yenilikleri takip ederek dünyaya, oluşan yeni şartlara ayak uydurmaktır. Çünkü dünya değişiyor, gittikçe küçülüyor ve en güzeli gittikçe bütünleşiyor. Biz de bu bütünün bir parçasıyız ve bütünün içinde özgün ve özgür olmanın tadını çıkarabiliriz. Her daim sosyal medya ile yenilikçi kalabiliriz. Birlik güzelliktir.

Yazar: Ekrem Aktaş

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!