AnasayfaBlogSıfırdan Fransızca Nasıl Öğrenilir?
Video

Sıfırdan Fransızca Nasıl Öğrenilir?

07 Temmuz 2021
Sıfırdan Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Fransızca öğretmeni Jenya İçliyürek ile Fransızca eğitimini, ders içeriklerini ve öğrenme yöntemlerini konuştuk. Kolay Fransızca öğrenme yöntemlerini öğrendik. 

Jenya İçliyürek kimdir?

İstanbul doğumluyum. Sainte Pulcherie Fransız Lisesinden mezun oldum. Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümünü birincilikle bitirdim. 2014 yılından beri iki özel kurumda Fransızca öğretmeni olarak görev alıyorum. 

Fransızca öğrenmesi zor bir dil midir? Halk arasında bilindiği gibi romantik bir dil mi?

Yeni bir dil öğrenmek her zaman zordur. Kişi ile de alakalı. Bazı insanların dile yeteneği olabilir, bazıları ise zorlanabilir. Aynı dil ailesinden dilleri öğrenmek kolay olabilir. İspanyolca bilen birinin öğrenmesi kolaydır. Türkçe Ural Altay dil ailesi grubuna girdiği için Türkçe bilen birinin belli bir yaştan sonra öğrenmesi zordur. Küçük yaşta öğrenince nedensiz şekilde öğrenebiliyoruz. Belli bir yaştan sonra öğrendiğimizde ise her şeyde neden arandığı için zorlanılabilir. Fransızca zor bir dildir denilmesinin nedenini buna bağlıyorum.

Fransızcada eril ve dişil kavramlar vardır. Türkçe de yoktur. Fransızca da kural dışı istisnai durum da vardır. Renler mesela, maskülen feminen vardır ama iki renkte yoktur. Eril ve dişil kavramlardan dolay zor geldiğini düşünüyorum. Bence her dilin kendine göre bir zorluğu vardır. Romantik ve melodik bir dildir. Fransız sinemasının, edebiyatının ve müziğinin etkisinin çok olduğunu düşünüyorum. 

Fransızcayı diğer dillerden ayıran özellik nedir?

Türkçeden en baskın farklılığı maskülen feminen ayrılığıdır. İtalyanca ve İspanyolca ve Almanca için var bu fark. Kolay tarafı da Türkçeden yaklaşık 5 bin kelime Fransızcada da var. Fransızcaya başladığınızda 5 bin kelimeyi bilerek başlıyorsunuz. Fransızca yaklaşık 200 milyon insan kullanıyor. 29 ülkenin resmi dili. Birleşmiş Milletlerin, NATO’nun UNESCO’nun resmi dillerinden bir tanesi. Çalışma alanında ve sosyal alanda kullanılıyor. 

Fransızca telaffuz için ne yapmalı? 

Müzik dinlemek ve film dizi izlemek. Kelimenin nasıl okunduğunu öğrenmek için duymak gerekiyor. Yazıldığı gibi okunan bir dil değil. Daha basit şekilde çocuk kitapları oluyor o kitapların içindeki CD’leri dinleyerek de öğrenebilirsiniz. Telaffuz için bol bol kulak dolgunluğuna yani dinlemeye ihtiyacımız var. 

Fransızca öğrenmek ne kadar zaman alır? Kendi kendine öğrenilebilir mi?

Kendi kendine öğrenmek kişinin becerilerine bağlı. Öğretmen yardımıyla öğrenmek daha kolaydır. Dil edinimini etkileyen faktörler, kişinin öğrenme stiline bağlıdır, öğrenme hızına bağlıdır, seçtiği program etki eder. Ne kadar çok zaman ayırırsa o kadar kısa sürece öğrenilir. Dil edinimi sınıfta geliştirmez, sonrasında alıştırma yapmak gerekir. B seviyesi için 1000 ile 1200 saat arasında zaman gerekir. Kişinin daha önce bildiği dillerle de alakalıdır. İspanyolca bilen daha kısa sürede öğrenebilir. 

Fransızca da cümle kurmak istediğimizde nasıl ilerliyoruz? Türkçedeki gibi Özne + nesne + zarf + yüklem gibi ögeler belirli bir sıralamada mı oluyor?

Farklı Fransızcada özne, fiil ve nesne şeklinde oluyor. Cümlenin soru olmasına ve olumsuz olmasına göre de değişebilir. 

Fransızca kısa zamanda nasıl kolay öğrenebilir?

Birincisi tutarlı olmamız gerekiyor. Çalışma süresi için bir program oluşturmamız ve buna sadık kalmamız gerekiyor. Dil nankördür. Her dil için gerekir. İkincisi doğru öğretmeni bulmak önemli. Öğretmenin sizin öğrenme tarzınızı anlayacak öğrenmek gerekir. Üçüncüsü motive olmalıyız. Neden bu dili öğreniyorum? sorusunu sormak lazım ki hedefi unutmayalım. Dili ne için öğreniyoruz? Hedefe göre öğrenmek de daha hızlı dile adapte oluyoruz. Bir diğer ide çeşitlikten yararlanmak gerekiyor. Ders notları dışında diziler, filmler ve müzikler de önemli. 

Fransızca öğrenirken pratik yapmak için yardımcı olacak dizi, şarkı veya bir uygulama var mı? 

Dizi olarak netflixte çok fazla diliz var. Orijinal dinleyip Fransızca altyazı ile izlemek gerekiyor. Sonrasında ise tamamen orijinal dilde izlemek. Öğrenmek istediğimiz dili altyazısız izlemeyi öneririm. LinguaCom var. Kelimeler seviye seviye. Hellotalk uygulaması var, o dilin inşalarıyla mesajlaşabilirsiniz. Tandem var uygulama olarak bir de. Sözlüklere fiil çekimi sitelerine ulaşabilirler. Alışveriş listelerini Fransızca yapabilirler.

Enstitüdeki Fransızca dersinize kimler katılmalı, neden katılmalı, neler öğrenecekler? 

Fransızca kursuna Fransızca öğrenmek isteyen, seven herkes katılabilir. Başlangıç seviyesi olduğu için alfabeyi, aksanları, kelimelerin okunuşları görüyoruz. Milletleri, ülkeleri görüyoruz. Şahız zamirlerini görüyoruz, kişi zamirlerini görüyor. Önemli 3 fiilin çekimini öğreniyor. Fiillerin kullanım alanlarını da gösteriyorum. Kendini tanıtmayı öğreniyor. Hobilerden bahsetmeyi görüyor, kendini ve üçüncü kişiyi fiziksel olarak tanıtmayı da görüyor. 

Fransızca eğitimine yeni başlayanlar için önerileriniz nelerdir?

Kelimelerin okunuşlarına ve telaffuzlarına iyi çalışmalarını öneriyorum maskülen feminen ekleri göz ardı etmeden öğrenmelerini öneriyorum. Bol bol pratik yapmaları gerekiyor. Yazarak öğrenmeyi öneriyorum. Fiil çekimlerine mutlaka çalışmaları gerekiyor. Yeni cümle kalıplarını da görebiliyorlar. Öğrendikleri yeni kelime var ise onunla ilgili yeni bir cümle kursunlar. Öğrenmeyi kolaylaşıyor. Çocuk kitaplarından başlayarak, okuma yapmak. Film ve diziler izlenebilir. Her dilin bilinmese gereken 100 kelimesi vardır. Onları öğrenebilirler. 

Fransızca, öğrenmesi zor bir dil midir?

Yeni bir dil öğrenmek her zaman zordur. Kişi ile de alakalı. Bazı insanların dile yeteneği olabilir, bazıları ise zorlanabilir. Aynı dil ailesinden dilleri öğrenmek kolay olabilir. İspanyolca bilen birinin öğrenmesi kolaydır. Türkçe Ural Altay dil ailesi grubuna girdiği için Türkçe bilen birinin belli bir yaştan sonra öğrenmesi zordur.

Fransızcayı diğer dillerden ayıran özellik nedir?

Türkçeden en baskın farklılığı maskülen feminen ayrılığıdır. İtalyanca ve İspanyolca ve Almanca için var bu fark. Kolay tarafı da Türkçeden yaklaşık 5 bin kelime Fransızcada da var.

Fransızca kısa zamanda nasıl kolay öğrenebilir?

Birincisi tutarlı olmamız gerekiyor. Çalışma süresi için bir program oluşturmamız ve buna sadık kalmamız gerekiyor. İkincisi doğru öğretmeni bulmak önemli. Öğretmenin sizin öğrenme tarzınızı anlayacak öğrenmek gerekir. Üçüncüsü motive olmalıyız.

fransızca
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fransızca Öğretmeni
Meslekler

Fransızca Öğretmenliği Nedir?

10 Temmuz 2021
Fransızca Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

15 Eylül 2021
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
775209