AnasayfaBlogSiber Saldırılar ve Güvenli İnternet Kullanımı
Siber Güvenlik

Siber Saldırılar ve Güvenli İnternet Kullanımı

21 Mayıs 2019
Siyah bir kapüşon ve yüz maskesi takan bir kişi dizüstü bilgisayarın önünde duruyor. Kişinin yüzü görünmüyor, sadece kapüşonunun başlığı ve maskenin siyah kumaşı görünüyor. Dizüstü bilgisayarın ekranı aydınlatılmış ve klavye görülebiliyor. Kişinin elleri dizüstü bilgisayarın yan tarafındadır ve yazı yazıyor gibi görünmektedir. Kişi açık gri bir arka plan üzerinde durmaktadır. Görüntü yakın bir açıdan çekilmiş ve kişi çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor. Kişi koyu renkli kot pantolon ve bir çift beyaz spor ayakkabı giymektedir.
KonuAçıklamaÖnlem
Güvenli İnternet HizmetiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Türkiye genelinde ücretsiz güvenli İnternet hizmeti sunmaktadır.Operatörünüzün çağrı merkezini arayarak güvenli İnternet hizmeti alabilirsiniz.
Siber SaldırılarSuçlu, tacizci, istismarcı ve teşhirciler internet ortamında kurban aramaktadır.Güvenli İnternet hizmetini kullanarak hangi insanların ya da kurumların verilerinizi kullanacağını belirleyebilirsiniz.
Aileler ve İnternet KullanımıÇocuklar anne babanın internet kullanımını örnek alır.Anne baba olarak doğru internet kullanımı konusunda bilinçli olunmalı ve çocuğa iyi bir örnek olunmalıdır.
Online EğitimlerInternet, birçok amaçla kullanılmaktadır, özellikle online eğitimler için hayati bir araç hâline gelmiştir.Güvenli İnternet hizmetini kullanarak çocuğunuzun güvenli bir online eğitim almasını sağlayabilirsiniz.
AlışverişOnline alışveriş, günümüzde oldukça yaygınlaşmış olup, güvenlik risklerini de beraberinde getirmiştir.Güvenli İnternet hizmeti ile alışveriş sitelerine kimlerin erişim sağlayacağını belirleyebilirsiniz.
Kişisel Verilerİnternet'te yapmış olduğunuz birçok aktivite kişisel verilerinizi dışarıya açar.Güvenli İnternet hizmeti ile hangi verilerin paylaşılacağını ve korunacağını belirlemek sizin elinizde.
Internet'in GeleceğiYeni teknolojilere uyum sağlamak ve güncel kalabilmek için bilinçli internet kullanımı gereklidir.Güvenli İnternet hizmeti yeni çıkan risklere karşı sizi korurken güncel kalmayı da sağlar.
Kurulum SüreciGüvenli İnternet hizmeti alırken kurulum yapmanız gerekmez.Güvenli İnternet hizmetini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜcretlendirmeGüvenli İnternet hizmeti tamamen ücretsiz sunulmaktadır.Ek bir ücret talep edilmez.
İptal SüreciGüvenli İnternet hizmetinden istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz.Vazgeçtiğinizde hiçbir cezai yaptırım uygulanmaz.

Günümüzde dünya nüfusunun büyük çoğunluğu internet kullanıcısıdır. Alışveriş yapmak, araştırma yapmak, eğlenmek, iletişim, online eğitimler almak gibi birçok amaçla interneti kullanırız. Dolayısıyla tüm verilerimiz internettedir. Suçlu, tacizci, istismarcı ve teşhirciler de bu ortamda kurbanlarını aramaktadır. O halde güvenli İnternet kullanımı için bazı önlemler almak gerekir.

Güvenli İnternet Hizmeti

Çocukların ve yetişkinlerin siber saldırılardan korunması amacıyla ülkemizde gün geçtikçe güvenli İnternet önem kazanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gereken önlemler konusunda tüm Türkiye genelinde ücretsiz olarak güvenli İnternet hizmeti veriyor. Operatörünüzün çağrı merkezini arayarak güvenli İnternet hizmeti alabiliyorsunuz.

Artık hangi sitelere gireceğinizi,hangi insanların veya kurumların verilerinizi kullanacağını kendiniz seçebileceksiniz. Girmediğiniz bir site, yapmadığınız bir işlem başınıza dert olmayacak. Hizmeti aldığınızda kurulum yapmanız gerekmiyor, tamamen ücretsiz ve istediğiniz an vazgeçebiliyorsunuz..

Aileler ve İnternet Kullanımı

İnterneti çocuklar için güvenli hale getirmek önemlidir. Fakat bu yetmez. Anne baba da doğru internet kullanımını bilmeli çünkü çocuklar genelde anne babayı görür ve örnek alır. Yanlış bir örnek görürse o da yanlış yapar. Peki nasıl doğru örnek olunur?
Kurallar belirlenmeli, kurallara önce anne baba uymalıdır. İnternet kullanım zamanı belirlenmeli, bu zamana anne baba da uymalıdır. İnternet haricinde aile içinde etkinlikler düzenlenmeli, birlikte kitap okumak veya spor yapmak gibi aktivitelere zaman ayrılmalıdır. Çocuğun en iyi ve güvenilir arkadaşı anne baba olmalıdır.

Sözde Oyunlar

Oyunlar çocukların sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Çocukların oyunlar sayesinde zihinsel veya fiziksel gelişimini sağlaması beklenir. Fakat çocuklar mavi balina, momo gibi sözde oyunlarla zarar görüyor. Anne baba çocukların yaşına uygun sitelere girip girmediğinden ve etik olmayan davranışlar veya şiddeti özendiren sitelerde olmadığından emin olmalıdır. Çocuğa mahremiyet ve gizlilik bilincini aşılanmalıdır. Yani çocuk gerçek hayatta kimseyle paylaşmayacağı şeyi internet ortamında da paylaşmaması gerektiğini bilmelidir.

ayrıca çocuğun davranışları yakından takip edilmeli, ders notlarında düşme, ders çalışmak istememe,ruh halinde değişiklik ve iletişim eksikliği olan bir çocuk için dikkatli olunmalıdır. çocukların ruh sağlığına zarar vermeyen çok sayıda zihin geliştirici oyun sitesi vardır, bu siteler araştırılmalı ve çocuğun oyun oynayacağı zaman bu sitelere girmesi sağlanmalıdır.

Güvenli İnternet Günü

2004 yılında bu yana her yıl şubat ayının ilk salı günü Güvenli İnternet Günü olarak kutlanır. Seminer, afiş çalışmaları, panolar, baskılı tişörtler, münazaralar gibi çeşitli etkinlikler yapılır. Güvenli İnternet sitesi üzerinden bireyler, şirketler, okullar çeşitli etkinlikler oluşturabilir. Etkinlik bir dünya haritası üzerine işaretlenir ve tüm dünyada görünürlüğü sağlanır. Ayrıca oluşturduğunuz etkinlik sayesinde sertifika sahibi olabilirsiniz.

Okullarda Güvenli İnternet Günü

Çocuk doğduğu andan itibaren iyi de kötü de yetiştirilebilir. Fakat topluma yararlı birey olması için iyi yönde yetişmesi istenir. Okullar genç neslin yetiştiği, topluma yararlı olacak şekilde eğitim gördüğü kurumlardır. Okullar anne baba ve öğretmen arasındaki iletişimle çocuğun iyi bir şekilde yetişmesi, bilinçlendirilmesi ve yönlendirilmesinde oldukça etkilidir. Ancak çoğu zaman gözden kaçırdığımız, ihmal ettiğimiz bir etki daha var: İnternet. Anne baba üzerine düşeni yapsa da yeterli değildir.

Okulda da güvenli İnternet kullanımı ile ilgili yeterli destek ve bilgilendirme sağlanmalıdır. Çocuğun okulda gününün büyük bir kısmını geçirdiği de düşünülürse okullarda güvenli İnternet eğitiminin bir zorunluluk olduğu oldukça açıktır. Okullar internet konusunda bilinçlenmenin yapılabileceği en etkili yerdir. Okullarda sadece bir gün değil belli aralıklarla sürekli bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Bilgilendirme ve etkinliklerin dersler içerisine entegre edilmesi sağlanmalıdır.

Yazılım ve bilişim eğitimleri, bireyleri güvenli İnternet kullanımıyla ilgili donanımlı hale getirmelidir. Aksi halde küçük yaşta bireylerin bilinçsiz kullanım nedeniyle sanal ortamdaki kötü niyetli şahısların etkisinde kalması kaçınılmaz olur.

Güvenli İnternet Hizmeti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Türkiye genelinde ücretsiz güvenli İnternet hizmeti sunmaktadır, Operatörünüzün çağrı merkezini arayarak güvenli İnternet hizmeti alabilirsiniz, Siber Saldırılar, Suçlu, tacizci, istismarcı ve teşhirciler internet ortamında kurban aramaktadır, Güvenli İnternet hizmetini kullanarak hangi insanların ya da kurumların verilerinizi kullanacağını belirleyebilirsiniz, Aileler ve İnternet Kullanımı, Çocuklar anne babanın internet kullanımını örnek alır, Anne baba olarak doğru internet kullanımı konusunda bilinçli olunmalı ve çocuğa iyi bir örnek olunmalıdır, Online Eğitimler, Internet, birçok amaçla kullanılmaktadır, özellikle online eğitimler için hayati bir araç hâline gelmiştir, Güvenli İnternet hizmetini kullanarak çocuğunuzun güvenli bir online eğitim almasını sağlayabilirsiniz, Alışveriş, Online alışveriş, günümüzde oldukça yaygınlaşmış olup, güvenlik risklerini de beraberinde getirmiştir, Güvenli İnternet hizmeti ile alışveriş sitelerine kimlerin erişim sağlayacağını belirleyebilirsiniz, Kişisel Veriler, İnternet'te yapmış olduğunuz birçok aktivite kişisel verilerinizi dışarıya açar, Güvenli İnternet hizmeti ile hangi verilerin paylaşılacağını ve korunacağını belirlemek sizin elinizde, Internet'in Geleceği, Yeni teknolojilere uyum sağlamak ve güncel kalabilmek için bilinçli internet kullanımı gereklidir, Güvenli İnternet hizmeti yeni çıkan risklere karşı sizi korurken güncel kalmayı da sağlar, Kurulum Süreci, Güvenli İnternet hizmeti alırken kurulum yapmanız gerekmez, Güvenli İnternet hizmetini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz, Ücretlendirme, Güvenli İnternet hizmeti tamamen ücretsiz sunulmaktadır, Ek bir ücret talep edilmez, İptal Süreci, Güvenli İnternet hizmetinden istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz, Vazgeçtiğinizde hiçbir cezai yaptırım uygulanmaz
güvenli internet siber saldırılar siber suçlar bilişim suçları çocuklar için güvenli internet
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dokunmatik ekrana dokunan bir kişinin parmağının yakın çekimi. Parmak gümüş bir yüzükle süslenmiştir ve dokunmatik ekran ikili kod ve sayılarla doludur. Kişi doğrudan kameraya bakmakta ve parmağı ekrandaki daha büyük bir sayı dizisinin parçası olan kalın rakamlarla yazılmış 3 sayısını işaret etmektedir. Kişinin parmağı aynı zamanda birler ve sıfırlardan oluşan bir kod satırını da işaret etmektedir. Bu görüntü, teknolojinin modern kullanımına harika bir örnektir.
Siber Güvenlik

Siber Saldırı Nedir?

27 Aralık 2019
Genç bir çocuk sırt çantasıyla yerde oturuyor ve dikkatle dizüstü bilgisayarına bakıyor. Etrafı, koyu renk saçlarıyla tezat oluşturan mavi ve beyaz renkli çok sayıda kalkanla çevrili. Önündeki ekrana konsantre olurken elleri klavyenin üzerinde hafifçe durmaktadır. Odaklanmış ve rahatlamış görünüyor ve yakın çekim yüzündeki gülümsemeyi ortaya çıkarıyor. Mavi ve beyaz afiş resme neşeli bir hava katarken, sağındaki parlak mavi nesne bu havayı daha da güçlendiriyor.
Kişisel Gelişim

Çocuklar İçin İnternet Tehlike Mi?

05 Temmuz 2019