AnasayfaBlogSherlock Holmes Gibi Düşünebilme İpuçları
Kişisel Gelişim

Sherlock Holmes Gibi Düşünebilme İpuçları

25 Kasım 2019
Sherlock Holmes Gibi Düşünebilme İpuçları

Tüm zamanların en ünlü ve ilgi çekici dedektifi Sherlock Holmes gibi düşünebilmeyi kim istemez ki? Sherlock Holmes, kurgusal bir karakter olmasına rağmen zekice dedektif becerileri, keskin algıları ile bilinir. Katilin saç telinden ayakkabı numarasını çıkarabilen, insanların kokusundan önceki akşam ne yediğini çözebilen bir dedektiftir. Bu farkındalığa asla ulaşamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bazı stratejiler sayesinde farkındalığınızı artırmak mümkün.

Sherlock Holmes Gibi Düşünebilme

Sherlock Holmes gibi düşünme ipuçları nelerdir?

Şüpheci olun

Dozunda bir şüphecilik, her şeyin göründüğünden ibaret olmadığını idrak etmemize yardımcı olur. Kendi düşüncelerimiz konusunda şüphe ile yaklaşmak önemlidir. Çünkü düşüncelerimizi bir bardak berrak su gibi düşünün. İçerisine damlatacağımız her bir siyah damla, zamanla tüm suyun rengini karartacaktır.

Siyah damlalar gibi, düşüncelerimizin rengini değiştirecek, negatife çevirecek düşünce kalıpları da olabilir. Olumsuz düşünceleri gerçekmiş gibi algılamadan önce, hepsinin yalnızca bir düşünceden ibaret olduğunun farkına varın.

Önyargılarınızın esiri olmayın

Hepimiz, insanlara karşı bir önyargıda bulunabiliriz. Geçmişteki tecrübe ve deneyimlerimiz bu yargıların oluşmasında büyük öneme sahiptir. Önyargılarınızın üstesinden gelmeye çalışın ve düşüncelerinizi nasıl etkilediğini fark edin. 

İlk izlenimler önemli

Genelde yeni tanıştığımız insanlar hakkında bazı ilk izlenimler ediniriz. Ancak bu durumu fazla içselleştirerek tepkilerinizi yönetmesine izin vermeyin. 

Olayları bütünsel olarak değerlendirin

Sherlock Holmes gibi düşünmek istiyorsanız, olayları bütünsel açıdan incelemeniz gerekir. Sadece notları okumayın. Notlardaki satır aralarını, nasıl göründüğünü, nasıl koktuğunu ve bunların ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.

Unutmayın, hiçbir şey yalnızca göründüğü gibi değildir. Her şey, göründüğünden çok daha fazlasıdır. Durumu, olayları değerlendirmek için tüm duyularınızı kullanın.

Büyük resmi görün

Hayatta daima hatırlamanız gereken en önemli nokta; hiçbir şey ilk göründüğü gibi olmayabilir. Göründüğünden çok daha fazlası oluyor. Bir olayın detaylarına odaklanmak kolaydır. Ancak Sherlock Holmes gibi düşünebilmeyi idrak etmek istiyorsanız, büyük resmin olduğunu unutmayın. Şu an olanlardan ziyade, kararları ve davranışları neyin etkileyebileceğini düşünmeye odaklanın.

Kendinizi geliştirin

Algılarınızı daha fazla geliştirmek için en iyi yol sürekli eğitim ve öğrenmedir. Sherlock Holmes, sürekli kendisini eğitmekle meşguldür ve dikkati yüksektir. Bu da onu başarılı bir araştırmacı dedektif yapan şeydir.

Notlar almak

Yalnızca gözlem yaparak bir şeyleri öğrendiğinizi ya da bildiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu durum, anlamanızı sınırlandırabilir. Bir şeyler yazmak, not almak Sherlock Holmes gibi düşünebilmenin gereklerinden birisidir. Aldığınız notları daha sonra gözden geçirmeniz, tahmin ettiğinizden çok daha fazla yardımcı olur. Nasıl mı? Notlarınızı gözden geçirmek, bir sonuca varmadan evvel kalıpları ve tutarsızlıkları tanımanıza yardım edebilir.

Dikkatinizi verin

Birisiyle konuştuğunuz zaman, ona tüm dikkatinizi verin. Beden dili,ses tonu gibi her şeyi izleyin ve dinleyin. Telefonunuzla oynamayın ya da başka şeylerle ilgilenmeyin. Konuşma, yalnızca kelimelerden ibaret değildir. Nasıl konuşulduğu, sözel olmayan iletişim tarzı, duruş, beden dili ile ilgilidir.

Bu nedenle yalnızca konuşulanlara değil, konuşulanların ardındaki ipuçlarını da takip edip anlamaya çalışın.

Konuşun

Holmes, Watson ile sürekli konuşurdu. Daha önce fark etmediği ipuçlarını bulmasına yardımcı olacak şeyler konuşur. Bir şeyler anlatıp konuştuğunuz zaman, düşüncelerinizi seslendirerek zihninizi temizlersiniz. Bu şekilde, bir şeylerin yerine oturduğunu ve iki ayrı olay arasındaki mantıksal ilişkiyi bulabileceğinizi görebileceksiniz.

Uyarlanabilir olun

Sherlock Holmes, yalnızca düşünsel bir süreçten ibaret değildir. Öte yandan uyarlanabilir olması da önemlidir. Holmes, her olaya ya da duruma aynı biçimde yaklaşmıyor. Bunun yerine, başkalarını gözlemlemek ve onlardan istediğini elde edecek bir yaklaşım belirleme konusunda son derece dikkatli.

Huzurlu olun

Sherlock Holmes da herkes gibi, zihinlerin düzgün çalışabilmesi için barışa ihtiyacı olduğunu biliyor. Dinlenmeye vakit ayırmak, beyinlerimize bilgiyi işleme ve bağlantı kurması için zaman verir. 

Enerjinizi ihtiyaç duydukça harcayın

Daima enerjik olmak zorunda değilsiniz. Enerjinizi doğru ve düzgün bir biçimde yönetmek, Sherlock Holmes gibi düşünmenin kilit noktalarından biridir. Hangi görevlerin diğerlerinden daha öncelikli ve önemli olduğunu belirleyin. İçgüdüleriniz size şüphe çeken noktaları söylesin. 

Bu adımları uygulamak başta zor görünebilir. Bir olayın ardındaki gizli ve büyük resmi görmek zor olabilir. Ancak küçük bir uygulama ile siz de Sherlock Holmes gibi düşünme biçimini öğrenebilirsiniz.

sherlock holmes zeki dedektif araştırma eğitim beden dili iletişim
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnovasyon Nedir? Neden Önemlidir?
Online Eğitim

İnovasyon Nedir? Neden Önemlidir?

30 Kasım 2019
Zihin Sarayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

Zihin Sarayı Nedir? Nasıl Yapılır?

16 Aralık 2019
Zamansız Kahraman Sherlock Holmes
Tarihte Bugün

Zamansız Kahraman Sherlock Holmes

17 Eylül 2021