AnasayfaBlogSesli Kitap İle Zamandan Tasarruf
Zaman Yönetimi

Sesli Kitap İle Zamandan Tasarruf

17 Haziran 2019
Sesli Kitap İle Zamandan Tasarruf

Günümüz dünyasında insanlar yoğun ve yorucu bir hayat yaşıyor. Ödevler, sunumlar, stres dolu iş ve eğitim dünyası derken insanlar kendilerini dinlendirmek için sığınabilecekleri bir liman arıyor. Bu liman çoğu zaman en yakın arkadaşımız olan kitaplar oluyor.

Kitap Dinlemek Hayatı Kolaylaştırıyor

Bazen kitaplara kendimizi kaptırırız ve her an aklımız onlarda kalır. 7/24 okumak isteriz. Özellikle kitabımız heyecanlı bir yerde kalırsa yolda yürürken bile keşke şu an okuyabilseydim diye aklımızdan geçiririz. Böyle durumlarda maalesef elimize kitap alıp gezemeyiz. Bu sebeple alternatif fikirler bulmaya çalışırız. İhtiyaçtan doğan bu uygulama da zamanı bize iki aktiviteyi aynı anda yaptırarak kazandırıyor.

Bitmeyen trafik, ayakta yapılan yolculuklar, kısa süreli molalar, taşıma ve kimi zaman istenen kitabı elde etme sorunu bize kitap okumayı zorlaştırıyor. Sesli kitap uygulaması ile bu gibi endişelere son verebilirsiniz. Artık öğrenmenin yeni şekli: kitap dinlemek. Kulaklığınızı takıp istediğiniz kitabı seçin ve ister ayakta yolculuk ederken ister öğle aranızda yemek yerken kendinizi büyülü dünyaya bırakın.

Sesli Kitap Uygulaması Nedir?

Başta dünya genelinde klasik sayılan romanlar olmak üzere günümüzde birçok kitap seslendirme sanatçıları yardımıyla kayda alınıyor ve sesli kitap formu ortaya çıkmış oluyor. Çeşitli internet sitelerinde ve uygulamalarda parçalar halinde bu ses dosyaları insanların beğenisine sunuluyor. Ancak çoğu site bazı bölümleri eksik ya da bozuk ve açılmayan dosya ile insanları kandırmaya çalışıyor. Önceleri görme engelli vatandaşlar için gönüllülerin seslendirdiği kitaplar artık gündelik hayatın zorluklarını sırtında taşıyan insanlar için de mükemmel bir fırsat.

Sesli Kitap Uygulaması Nasıl Çalışır?

Binlerce kitabın seslendirme sanatçıları tarafından kayda alınmış halini bulabileceğiniz uygulamada aynı zamanda yazarların ve şairlerin kendi seslerinden de dinleyebileceğiniz eserler de bulunuyor. Sadece seslendirme sanatçılarının değil gönüllü olarak kitap seslendirmesi yapmak isteyen herkese açık olan bir uygulama. Aynı zamanda bu gönüllülere kısa bir süre eğitim alma şansı da tanıyor. 

Diksiyon, doğru ve etkili okuma dersleriyle birlikte ses kayıt atölyelerinde denemeler yapıldıktan sonra profesyonel kayıtlarla yeni bir deneyim de yaşatıyor. İnternet üzerinden kolayca kaydolarak bir ay deneme süresince ücretsiz olarak binlerce kitaba ulaşabilirsiniz. Daha sonra kategorilendirilen aile dostu kayıt ile ücretli erişim sağlanıyor. Kendi favorilerinizi yıldızlayarak listeleyebiliyorsunuz.  Dinlediğiniz ve dinlemek istediğiniz kitaplar da liste halinde  sesli kitap profilinizde yer alıyor.

Sesli Kitap Uygulamalarını Takip Edin

Her geçen gün yeni kitaplar da uygulamadaki yerini buluyor. Yeni çıkanlar ve yabancı dillerden çevrilen kitaplar seslendirilerek sesli kitap uygulamasında sizlerin beğenisine sunuluyor. Yeni güncellemeyle yabancı dilini geliştirmek isteyenler için çeşitli yabancı dillerde de kitaplar orijinal aksanlarıyla seslendirilerek uygulamadaki yerini alıyor.

Okumaya vakti olmadığı için sesli kitap dinlemek isteyenlerin yanı sıra boş vaktinde hem dinleyip hem okumak isteyenler için PDF formatında kitap sayfaları da her geçen gün yükleniyor. İstediğiniz yayınevinin istediğiniz basımının PDF formatına da ulaşabileceğiniz uygulama kitap aralarına not alma, bilinmeyen kelimelerin sözlük anlamları, istenilen satırların altını çizme gibi özellikleri de bünyesinde taşıyor. 

Ek olarak diğer dinleyicilerle ortak sohbet ve alıntı paylaşımını yapıldığı forum ve kitap tartışmalarının yapıldığı tartışma kısmı yer alıyor. Daha çok sesli kitap içeriği ile dikkat çeken uygulama ile hem zaman hem de maddi kazanç sağlamak elinizde. Uygun bir ücret karşılığında kolayca elde edebilirsiniz. Hem internet üzerinden bilgisayar, tablet gibi araçlarla ev ve iş yerinizde hem de telefonunuzla her yerde ulaşabileceğiniz uygulama için internet gerekmiyor. Çevrimdışı olarak da sesli kitap uygulamasından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda sesli kitap dinlemek hayal gücünü ve okuma hızı/yeteneğini de arttırmakta. 

Dinleme ile ilgili deneyim kazanmak için İş Hayatında Başarı ve Etkili Konuşma – Dinleme yazısını da okuyabilirsiniz. Kitap okumayı sevenler için de İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler içeriğinde yer alan Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi yararlı olabilir.

sesli kitap kitap dinlemek sesli kitap dinleme sesli kitap ile zamandan tasarruf etmek zaman yönerimi anlayarak hızlı okuma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.