AnasayfaBlogÖğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek
Kişisel Gelişim

Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek

28 Mayıs 2019
Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek

Bilindiği gibi çalışma hayatına adım atanların koşturmadan dolayı kendine vakit ayırması oldukça zordur. Zamanın çoğu işte veya iş yolunda harcanır.

Bu koşuşturmadan biraz kopup sevdiğimiz şeyleri yapmak için neredeyse hiç vakit bulamayız. İnsanların yapmak isteyip vakit bulamadığı şeylerden bir tanesi de kitap okumaktır.

Kitap okumayı çok sevip bir türlü vakit bulamayan milyonlarca insan var. Metroda veya otobüste bir şekilde kitap okumaya çalışan birçok insan görürsünüz.

Bu tıkış tıkış ulaşım araçlarının içinde sürekli konuşan insanların arasında kitap okumaya çalışmak sizce ne kadar zor bir durumdur? Eminiz ki tahmin edebiliyorsunuzdur.

Neyse ki bu durumda olan herkes için artık net bir çözüm var: Kitap Dinlemek.

Nasıl Kitap Dinlenir?

Kitap dinlemek, kitap okumak için zaman bulamayan kitap severler için biçilmiş kaftandır. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon.

Akıllı telefonunuza belli başlı kitap dinleme uygulamalarını indirerek istediğiniz zaman istediğiniz yerde kitap dinleyebilirsiniz. Şu anda piyasada birçok farklı kitap dinleme uygulamaları bulunmaktadır. 

Bu uygulamaların hepsinin kendine göre farklı özellikleri ve avantajları bulunmaktadır. Bazı uygulamalar bolca ücretsiz kitap verebiliyor. Kimi uygulamalar da okuma hızı, okuyanın sesi ve kitap kütüphanesinin bolluğu gibi kitap dinleme keyfinizi kat ve kat arttıracak özellikler sunmakta. 

Deneyip beğendiğiniz uygulamayı kullanarak anında ve istediğiniz yerde kitap dinlemeye başlayabilirsiniz.

Kitap Dinlemek Mi, Kitap Okumak Mı?

Kitap okumanın en başlıca amacı bir şeyler öğrenmektir. Öğrenirken merakımızı giderir, eğlenir, hüzünlenir ve birçok farklı his yaşarız. Peki kitap dinlerken de öğrenebilir miyiz? 

Bu soru kitap dinlemek isteyen ancak henüz emin olamayan kitap severlerin sorduğu başlıca sorulardan bir tanesidir. “Kitap dinlerken aynı kitap okuduğum gibi bilgileri öğrenebilir miyim”? Bunun cevabı çok basit, Evet.

Bu konu hakkında yapılmış birçok araştırma var. En son olarak 2016 senesinde yapılan bir araştırmada kitap severler iki farklı gruba bölünmüş. Bir tane tarih kitabı seçilmiş ve bir taraf kitabı okurken diğer taraf dinlemiş. 

Daha sonra iki tarafın bilgileri karşılaştırılmış. Sonuç? Bilgi açısından hiçbir fark yok! Evet, kitabı okuyan ve dinleyen taraf eşit derecede kitabı anlamış. Buna benzer birçok araştırma mevcut. 

Sesli Kitaplar İle Farklı Deneyimler Yaşayın

Sesli kitapların basılı kitaplardan daha güzel bir avantajı var. Kucağınızda ya da çantanızda taşımak yerine elinizdeki bir telefondan ulaşıyorsunuz. Kimi firmalar artık kitapları sesli olarak yayınlıyor. 

Kitap dinlemek yazma alışkanlığı da değiştiriyormuş. Nedeni de sesli kitaplarda basılı kitaplarda olduğu kadar uzun ve komplike cümleler bulunmaması. Kitap dinleyen kişi bu durumda uzun cümlelerde kaybolup sıkılmıyor.

Eğer kitap dinlemek bana bir şey öğretmez diyorsanız tekrar düşünün. Kitap dinlemek kitap okumayı sevip vakit bulamayanlar için harika bir çözüm.

İşten eve, evden işe yolculuk esnasında kitap dinleyerek yepyeni bilgiler öğrenin. Sadece yolculuk sırasında değil ev temizlerken veya spor yaparken bile dinleyebilirsiniz. 

Türkiye’de henüz sesli kitap yeni yeni gelişmekte. Fakat her geçen gün kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Basılı kitaplara odaklanamayan insanlar dinleyerek okumayı daha çok tercih ediyor.

Aynı zamanda kitap dinlemek hayal gücünü ve okuma hızı/yeteneğini de arttırmakta. 

Dinleme ile ilgili deneyim kazanmak için İş Hayatında Başarı ve Etkili Konuşma – Dinleme yazısını da okuyabilirsiniz. Kitap okumayı sevenler için de, ücretsiz online eğitimler içinde yer alan Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi yararlı olabilir.

Kitap Nasıl Dinlenir?

Akıllı telefonunuza belli başlı kitap dinleme uygulamalarını indirerek istediğiniz zaman istediğiniz yerde kitap dinleyebilirsiniz. Şu anda piyasada birçok farklı kitap dinleme uygulamaları bulunmaktadır.

Sesli Kitapların Avantajları Nelerdir?

Sesli kitapların basılı kitaplardan daha güzel bir avantajı var. Kucağınızda ya da çantanızda taşımak yerine elinizdeki bir telefondan ulaşıyorsunuz. Kimi firmalar artık kitapları sesli olarak yayınlıyor.

Kitap Dinlerken Öğrenebilir Miyiz? 

Bu soru kitap dinlemek isteyen ancak henüz emin olamayan kitap severlerin sorduğu başlıca sorulardan bir tanesidir. Kitap dinlerken aynı kitap okuduğum gibi bilgileri öğrenebilir miyim? Bunun cevabı çok basit, Evet.

Yazar: Yunus Adem Recber

kitap dinlemek kitap dinlemek kitap dinlemek nedir nasıl kitap dinlenir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.