AnasayfaBlogSesli Kitap İle Para Kazanma
İş Bulmak

Sesli Kitap İle Para Kazanma

31 Ocak 2020
Sesli Kitap ile Para Kazanma

Son dönemde sesli kitaplar kitapseverler arasında popüler hale gelmeye başladı. Bu popülerliğin artması ile birlikte yazarlar ve geleneksel yayınevleri artan trendin avantajlarından yararlanmak için artık her zamankinden daha fazla sesli kitap formatında yayınları piyasaya sunuyor. Sesli kitaplar, hem yayıncılar hem de seslendirme sanatçıları için hızla büyüyen bir pazarı temsil ediyor. Günümüzde çoğu kişinin sahip olduğu akıllı telefonlara kolay erişim ve çoğumuzun günlük yaşantısında maruz kaldığı uzun şehiriçi yolculuklar sayesinde ses içeriklerine aç bir pazar da oluşmuş durumda.

Kitap okumayı seviyorsanız ve zaman kullanımınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız sesli kitap tam size göre. Banka sırasında beklerken, spor salonunda egzersiz yaparken ya da sadece evinizde dinlenirken bir kitap dinleyebilirsiniz. Yoğun iş temponuzda arabada işe gidip gelirken okumak için ayırmak istediğiniz zamandan çok daha fazlasını harcarsınız. Bu durumda bir sesli kitap okuma ile zamanınızı boş geçirmekten kurtulmuş olursunuz.

Harika bir performans sergileyen ve sizi bir kitabın sözleriyle büyüleyen ses tonuna sahip bir anlatıcıyla karşılaştığınızda sesli kitap okuma daha bir zevk verecektir. Tabi sizin de bu işin bir parçası olmanız mümkün. Evinizin rahatlığında sesli kitap ile para kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Harika bir sesiniz ve oyunculuk yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız geçiminizi bu yol ile sağlayabilirsiniz.

Sesli Kitap Nedir?

Günümüzdeki dijital anlamıyla sesli kitap yeni bir kavram olarak görünse de sesli kitapların kökeni 1970'lere kadar uzanmaktadır. O zamandan bu zamana analog kaset, CD gibi farklı formatlarda piyasaya sürülen sesli kitaplar genellikle eğitim aracı olarak kullanılırlar, ve okullarda ve kütüphanelerde bulunurlardı. Şu anki teknoloji ile beraber her türde yayınlanan sesli kitapların en yaygın kullanılan formatları mp3, wma ve aac olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi sesli kitap okumak yerine dinlediğiniz bir kitap metninin ses kaydıdır. Sesli kitap, bir kitabın tam kelime kelime seslendirilmiş hali olabileceği gibi kısaltılmış bir sürümü de olabilir. Sesli kitap taşınabilir bir müzik çalar, cep telefonu, bilgisayar, tablet, ev hoparlör sistemi veya ses akışını destekleyen araçlar ile dinlenebilmektedir. Birçok sesli kitabın satın alınabildiği dijital müzik mağazalarında, genellikle şarkılar veya albümler gibi diğer dijital ses dosyalarıyla aynı şekilde indirilir. Ayrıca online kitapçılardan satın alınabilir veya kamuya açık sitelerden ücretsiz olarak indirilebilir.

Kimler Sesli Kitap Sesi Olabilir?

İnsanların dinlemeyi sevdiği bir sesiniz varsa ve sesinizi farklı duygularda nasıl şekillendireceğinizi biliyorsanız sesli kitap sesi olmak için gerekenlere sahip olabilirsiniz. Ancak, sadece iyi bir sese sahip olmak elbette yeterli değil. Bir kitabı anlatmak, birçok farklı vokal becerisini gerektirir ve gerekli beceriler kitabın türüne bağlıdır. Kurgusal olmayan bir yazım türü, genellikle kuru bir metindir ve bu şekilde alınıp dinleyicinin dikkatini çekebilecek enerjiye sahip bir şeye dönüştürülmeye ihtiyaç duyar. Örneğin, diyalog okurken veya bakış açılarını değiştirirken kurgu yarım düzine farklı ses tonu gerektirebilir. Şiir belirli bir ritim ile okunmalıdır ve çocuk edebiyatı değişik sesler kullanımına ihtiyaç duyabilir.

Sesli kitap ile para kazanmak istiyorsanız, iyi bir ses ve bazı oyunculuk yeteneklerine de sahip olmanın yanı sıra çok fazla sabır ve tutarlı bir şekilde performans gösterme yeteneğine de ihtiyacınız vardır. Bir metin okurken doğru yol almak için birden fazla işlem yapmanız gerekebilir. Kayıt bitip tekrar dinledikten sonra fark ettiğiniz hatalar veya yapmanız gereken değişiklikler bunlardan bazılarıdır. Bu düzeltmeleri yaparken ses tonunuzun orijinal kayıttaki ses tonunuz ile eşleşmesi de çok önemlidir.

Sesli Kitap Kayıt Süreci Nasıl Olmalı?

Evinizde sesli kitap sesi olarak çalışırken kendi kendinize kayıtlarınızı pazarlayabileceğiniz gibi bir yapım şirketi ile ya da doğrudan bir yazar ya da yayıncı için de çalışabilirsiniz. Bir proje üzerinde çalışmaya başlamadan önce elinizde bir metin ve ham kayıtların veya bitmiş ses dosyasının son teslim tarihi olacaktır. Tabi ki bu tarihte bitmiş bir ürün sunmanız beklenir.

Okumak istediğiniz metni aldıktan sonra uygun hazırlık çalışmalarını yapmanız gerekir. Bu, metni tanımak ve akışı oluşturmak için materyalin okunmasını içerir. Ayrıca gerekli aksanları veya nasıl telaffuz edeceğinizden emin olmadığınız kelimeleri de not etmelisiniz. Ardından buna bağlı araştırmanızı yapmanız gerekir. Örneğin, daha önce aynı aksan kullanılmış bir sesli kitap dinleme veya bilmediğiniz kelimeler için bir telaffuz kılavuzu size yardımcı olacaktır.

Hazır olduğunuzda ve iyi akustiğe sahip sessiz bir çalışma ortamı sağladığınız zaman, metni uygun enerji seviyesi, çeşitli sesler, doğru telaffuzlar ve metnin gerektirdiği diğer duygular ile beraber okuyarak kaydedersiniz. Uzun bir sesli kitap kaydı yapıyorsanız, belirli parçalara ayırmak ve ayrı ayrı kaydetmek son bitmiş ürünü hazır hale getirmeniz için size yardımcı olur. Bu basit bir işlem gibi gözükebilir ancak yüksek sesle okuma yaparak doğru kayıt yaptığınızdan emin olmak için kayıt yazılımınızı takip etmeniz gerektiğini unutmayın, böylece ne zaman konuşmanız gerektiğini bilirsiniz. Tüm kayıtların mükemmel ve temiz kalitede olduğundan emin olmanız önemlidir.

Kendinizin yönetmeni, kalite kontrolcüsü ve ses teknisyeni olabilirsiniz. Bu nedenle ancak disiplinli şekilde uygun düzenlemeleri ve ayarlamaları yaptıktan sonra sesli kitap kaydınızı müşterinize teslim edebilirsiniz. Öte yandan bir şirket ile çalışıyorsanız endişelenmeniz gereken tek nokta anlatım şekliniz olacaktır. Çünkü size bir yönetmen sağlamaları muhtemeldir. Ayrıca çalıştığınız şirket tüm gerekli düzenlemeleri de yapacaktır.

Sesli Kitap İle Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Evden sesli kitap ile para kazanma yoluna girdiyseniz bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Kaydınızı bir masaüstü bilgisayarda ya da dizüstü bilgisayarda yapabilirsiniz, ancak kullanacağınız kayıt ve düzenleme yazılımının en son sürüm olması önemlidir. Harika bir ses ve fantastik bir performans, çok fazla gürültü üreten veya düşük kaliteli ses kaydeden ucuz bir mikrofon tarafından bozulabilir. En iyi sese ise yalnızca kaydettiğinizi duyabildiğiniz müddetçe sahip olabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı harici iyi bir mikrofon ve bir kulaklık sahibi olmanız gerekir. Özel bir ev stüdyosu oluşturma şansınız yoksa kayıt sırasında sessiz bir ortam için duvar izolasyonu veya küçük bir ses kabini de profesyonel kayıtlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sesli kitap kayıtlarınızı tamamladıktan sonra para kazanmak için bu kayıtları uygun platformlara yüklemeniz gerekir. Şu an çoğunluğu İngilizce tabanlı birçok bu tarz sesli kitap platformu bulunmaktadır. Türkçe sesli kitap sayısının az olması size avantaj sağlayabilir. Daha önce sesli kitap haline getirilmemiş ama popüler olan kitapları bu platformlardan satışa sunabilirsiniz. Bunun için en çok satanlar listelerine göz atmanız yararlı olacaktır. Bu listeler içinden ses tonunuza ve yeteneğinize uygun olan kitapları seçerek siz de popüler sesli kitaplar listesine girebilirsiniz.

sesli kitap dinleme sesli kitap okuma ile para kazanma seslim kitap ile para kazanma sesli kitap sesli kitap okuma
İlknur Işık
İlknur Işık
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek
Kişisel Gelişim

Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek

28 Mayıs 2019
Seslendirmenlik Nedir?
Meslekler

Seslendirmenlik Nedir?

25 Ocak 2021