AnasayfaBlogSeslere Duyarlılık: Misophonia
Nedir?

Seslere Duyarlılık: Misophonia

21 Nisan 2021
Seslere Duyarlılık: Misophonia

Modern toplumlarda insanlar, tahammül ve sabırsızlıklarını her geçen gün yeniden şekillendirirken, yeni sendromlara ve hastalıklara da kapılarını açıyor. İşte yanınızdan geçip giden her yüz kişinin yirmi tanesinde bulunması muhtemel bir hastalık: Misophonia. 

Dilimizde Mizofoni olarak geçen bu hastalık, seslere karşı aşırı hassasiyet ve duyarlılığa sahip olma durumudur. İlk kez 2001 senesinde Dr. Pawel J. Jastreboff tarafından tanımlanmıştır. Kökünün daha eskilere dayanıldığı düşünülse de günümüzde sık rastlanan ve her geçen gün artan bir rahatsızlık halini almıştır. Peki nedir bu hastalık?

Misofonya Belirtileri 

Misofonya hastalığı, kulak hassasiyetine sahip kişilerde daha fazla görülür. Diğer insanların sıradan olarak nitelendireceği bazı seslerin mizofoni rahatsızlığı olan kişide öfke, gerginlik, acı, rahatsızlık, kaygı veya korku hissi uyandırmasıdır. Örneğin; siz bu yazıyı okurken etrafınızda dönüp duran sineğin vızıltısı kimileri için büyük öfkeye veya gerginliğe, hatta odaklanamama ve kaçma isteğine sebep olabilir. Veya misofonya sahibi bir kişi, çok sevdiği birinin yanı başında elmayı ısırarak yerken çıkardığı seslerden ötürü bir süre için sevgisinin yerini öfkeye bırakabilir. 

 • Öksürük

 • Hapşırma

 • Yutkunma

 • Televizyon sesi

 • Horlama

 • Kahkaha

 • Sakız çiğneme

 • Ağız şapırdaması

 • Sert yiyeceklerden çıkan çiğneme sesleri

 • Nefes sesleri

 • Yemek yeme sesleri

 • Bazı ritmik sesler

 • Diş fırçalama 

 • Çevreden gelen sesler

 • Tırnak kesme

Gibi günlük hayatta sık rastlanan seslerden kaynaklı rahatsızlık, kaygı, öfke, tedirginlik hissetme bu hastalığın belirtileridir. Bunun yanı sıra yüksek sesli ve aritmik seslerle beraber bazı hafif sesler de rahatsızlık hissine neden olur. Herkes zaman zaman bu seslerden rahatsızlık duyabilir. Ancak misofonya hastalığı olan kişinin bunlara tepkisi aşırı olur. Bu durum, kişinin sosyalleşmekten korkmasına, çevresinden uzaklaşmasına ve zamanla yalnızlaşmasına sebep olabilir. 

Misofonya hastalığını ile ilgili testler ve hastalık sahibi kişileri çileden çıkaran söz konusu seslerle ilgili yayınları Youtube’da bulabilirsiniz.

Misofonya Tedavisi

Misofonya ile ilgili yapılan ilk araştırmalar hastalığın işitme ve algı bozukluğu ile ilgili olduğunu ileri sürmüştür. Ancak daha sonra beynin geliştirdiği fiziksel ve nörolojik anormal semptomlar sonucu nöropsikiyatrik bir bozukluk olduğu saptanmıştır.
Misofonya hastaları için geliştirilmiş bir ilaçla tedavi yöntemi yoktur. Ancak hastalığın yanında obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu, anksiyete bozuklukları, Tourette sendromu gibi psikolojik rahatsızlıklar birlikte seyrederse ilaç tedavisinin misofonya belirtileri üzerinde olumlu etkili olabilir.

Obsesif-kompulsif Kişilik Bozukluğu: Kişinin kendisini rahatsız eden düşüncelere sahip olmasından dolayı, rahatlama amacıyla "ritüel" denen sürekli tekrar eden davranışlar göstermesi durumudur. Simetri ve düzen takıntısı, temizlik kaygısı, bazı nesneleri biriktirme gibi takıntılardır. Bunlara "obsesyon" da denir. 

Anksiyete Bozuklukları: Kaygı bozukluğudur. Tekrarlayan endişe ve korkulara sahip olma durumudur. Bu kişilerde panik, stres ve kaygı gibi duygular daha yoğun olur ve uzun sürer.

Tourette Sendromu: Sürekli tekrarlanan, istemsiz fiziksel hareketlere neden olan sendromdur. Devamlı göz kırpma, kafa ve omuz tikleri, baş sallama gibi kontrol edilemeyen devamlı hareketleri kapsar.

Misofonya üzerine yapılan son araştırmalar, en etkili tedavi yönteminin terapi ve danışmanlık olduğunu göstermiştir. Böylece hastanın, rahatsızlığıyla ilgili daha fazla bilgi edinmesi ve desteklenmesi sağlanır. Öncelikle hastanın seslere karşı tutumunun nedenleri incelenmeli ve gerekli telkinler yapılmalıdır. Hastaya seslere odaklanmamak telkin edilerek odak noktası değiştirilebilir. Hastalık, psikoloji bilimiyle doğrudan ilgili olduğu için uzmanlar tarafından her hastanın durumuna uygun özel terapi yöntemleri, ses terapisi (duyarsızlaştırma), bilişsel davranışçı terapi, yaşam tarzı değişimleri, yeniden eğitme terapisi gibi teknikler uygulanır. 

Misophonia Misophonia Nedir Misofonya Mizofoni Misofonya Belirtileri sese duyarlılık hastalığı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pozitif Psikolojinin Konusu
Yaşam Koçluğu

Pozitif Psikolojinin Konusu

24 Temmuz 2021
Duygusal Dayanıklılık Nedir?
Problem Çözme

Duygusal Dayanıklılık Nedir?

27 Şubat 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat