AnasayfaBlogSatış ve Pazarlamanın Güçlü Silahı
Satış - Pazarlama

Satış ve Pazarlamanın Güçlü Silahı

09 Mart 2018
Satış ve Pazarlamanın Güçlü Silahı

Markalaşma ya da satış ve pazarlama süreçlerinde elimizi güçlendirecek, vermek istediğimiz mesajı daha kolay, hızlı ve akılda kalır halde sunmak için elimizdeki önemli silahın farkında mıyız? Yüzlerce kelime ile anlatmak zorunda kalacağımız mesajları daha az kelime ile ve daha etkili bir biçimde aktarmak mümkün!

Müşterileriniz de Videolar için Vakit Harcar.

En büyük arama motoru Google’dan sonra Youtube günde 4 milyar video görüntüleme ile video paylaşımlarının en büyük mecralarından biridir. İnsanların %78’i en az haftada bir kez, %55’i her gün video seyretmektedir. Herkes video seyrediyor. Reklamlar, tanıtımlar, eğlenceli ve öğretici viral videolar vs… Dilediğiniz format ve içerikte video sunmak size kalmış.

Videoya Erişim Kolaydır.

Google’da yapılan 100 aramanın yaklaşık %70’i video sonuçlarından oluşmaktadır (Marketing Week, 2012). Müşteriler ürün ve hizmetlerinizi arıyor ve bunu yaparken büyük bir çoğunluğu online arama yöntemlerini kullanmaktadır. Google arama motoru, şirket web sitesi, mikro siteler ya da promosyon sayfaları önemli arama yöntemleri arasındadır. Ancak, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru videoları barındıran Youtube’tur.

Video Kolayca ve Sıklıkla Paylaşılır.

Twitter’da her dakika 700’den fazla Youtube videosu paylaşılmaktadır. Video paylaşımı sosyal medyanın önemli bir parçası olmakla birlikte sosyal medya da hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Ürününüzü ya da vermek istediğiniz mesajı kolay ve hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Video İçin Ayrılan Pay Artıyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde online video üretimlerinin online reklam harcamaları içindeki payı üçte birden fazla olacaktır (Borrell Associates Annual Benchmarking Results). IAB Türkiye‘nin paylaştığı rakamlara göre 2015’te dijital reklam pazarının pazarının büyüklüğü yüzde 18,8 artışla 1,673 milyar TL’ye ulaştı. Bir önceki yıla oranla en büyük artış kaydeden kategorilerse sırasıyla mobil gösterim reklamları (%61,0), video reklamları (%33,6) ve oyun içi reklamlar (%30,6) oldu. Rapordan öne çıkan diğer rakamlarsa şöyle;

  • Display reklam yatırımları 611,5 milyon TL

  • Display reklamlar kategorisinde gösterim veya tıklama bazlı reklam yatırımların payı 399,60 milyon TL

  • Video reklam yatırımları 134,6 milyon TL

  • Sponsorluk reklam yatırımları 45,9 milyon TL

  • Gelir paylaşımlı reklam yatırımları ise 31,4 milyon TL

  • Arama motoru görüntülü reklam yatırımları 303,7 milyon TL

  • İnternette ilan sayfası reklam yatırımları 85,7 milyon TL

  • Oyun içi reklam yatırımları 8,5 milyon TL

  • Mobil opt-in SMS/MMS yatırımlarının düşüş oranı yüzde 15

  • E-posta reklam yatırımlarının düşüş oranı %3,5, hacmi 6,2 milyon TL

Büyük markalar, rekabet üstünlüğü yaratmak, marka bilinirliğini artırmak ve müşterilerine doğru mesajları daha hızlı ve akılda kalıcı bir yöntemle aktarmak için reklam ve tanıtım videolarına daha büyük bütçeler ayırmaktadır.

Video, Akılda Kalır ve Daha Kolay Öğretir.

Tüketicilerin %60’ından fazlası satın almak istedikleri bir ürün hakkında bilgi veren, onları eğiten bir video için en az iki dakika harcamaktadır (MarketingCharts.com). Videolar, insanların duygusal bir bağ kurması ve harekete geçmesi için oldukça etkili bir yoldur. Tüketicilerin, web sitenizde daha fazla kalmasını da sağlar.

Video Gerçek Zamanlı Geri Bildirim ve Etkileşim Sağlar.

İnsanlar videolara yorum yapmayı seviyorlar ve bu durum tüketiciler hakkında önemli ipuçları vermektedir. Tepkileri ölçmenizi sağlayacaktır. Videolarda belirtilen yorumlar, satış ve pazarlama süreçlerindeki aksiyonlarınız için de önemli bir yol haritası olacaktır.

Video, Satın Alma Kararında Çok Etkili.

Alışveriş yapanların %34’ü online video reklam ve tanıtım filmlerinden etkilenerek satın alma kararı vermektedir. Bu oran, benzer reklamları televizyonlardan seyredenlerde %16’dır (ReelSEO). Dolayısıyla, ürün ya da hizmetlerinizi web sayfalarınızda sunarken bu ürün ve hizmetler hakkında bilgi içeren videolarınızın “Satın Al” butonuna yakın olması anlamlı olacaktırJ

Video, Satış İçin Önemli Bir Yoldur.

Alışveriş yapanlar arasında video izleyip satın alma kararı verenlerin oranı video izlemeyenlere göre %174 daha fazladır (Retail Touchpoints).

Video, Mobil Hayatın da Vazgeçilmezi.

Online videolar, bütün mobil trafiğin %50’sini kapsamaktadır. Bu oran, bilindik ağlarda %69’a kadar çıkmaktadır (Bytemobile Mobile Analytics Report). 30 saniyelik bir video reklam filminin tamamen izlenme oranı %88.3’tür (Rhythm Insights). Pazarlamacıların %85’inden fazlası yakın bir gelecekte mobil reklam bütçelerini artırmayı planladıklarını bildirmiştir (Association of National Advertisers and MediaVest).

satış ve pazarlamanın güçlü silahı satış ve pazarlama
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209