AnasayfaBlogRomatoloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Romatoloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

03 Temmuz 2021
Romatoloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Romatoloji bilim dalı; kas, kemik, tendon, eklem, eklemi döşeyen zar, entez benzeri yapıları etkileyen kimi zamanda farklı organ sistemleri de tutabilen ağrılı diyebileceğimiz romatizmal hastalıkların tanı ve tedavilerinin gerçekleştirildiği tıp bilimidir. Birbirine hiç benzemeyen çok farklı sayıda romatizmal diyebileceğimiz hastalıklar bulunmaktadır.

Romatoid Artrit, Psöriatik Artrit, Ankilozan Spondilit, Reaktif Artrit ve bağ dokusu hastalıkları olarak bilinen Sistemik Skleroz, Sistemik Lupus Eritematozus, Sjögren Sendromu, Miyozitler beraber, Takayasu Arteriti, Behçet Hastalığı, Poliarteritis Nodoza, küçük damar vaskülitleri gibi daha birçok romatizmal hastalıklar bulunmaktadır. Ratizmal hastalıklardan bazıları cinsiyete ve yaşa özel popülasyonları varken kimi romatizmal hastalıklar ise çocukluk döneminden itibaren yetişkin döneme ve ileri yaşlara kadar hemen hemen her yaş gurubunda bulunmaktadır.

Romatoloji Uzmanı Nedir?

Romatoloji uzmanı, yukarıda yer alan hastalıkları inceleyen ve bunları teşhis eden, aynı zmanda doğru tedaviyi uygulayan lisans eğitimini tıp fakültesinde tamamlamış yüksek ihsas eğitmini iç hastalıklarında tamamlamış, buna ek olarak üç yıl romatoloji alanında uzmanlığını elde etmiş doktor olarak tarif edilebilir.

Romatizma hastalıkları arasında toplumda sıklıkla iltihapsız olanlar ortaya çıkmaktadır. İltihapsız romatizmalarda vücut iltihap üretmemekle beraber tedavileri daha kolay sağlanabilmektedir. Tekrarlama eğilimi göstermeleri halinde bile kısa süren tedavilerle ömür boyu ilaç kullanımı gerektirmeyecektir. İltihaplı romatizmalara göre eklemlere ağır hasar vermeleri beklenmemekte ve iç organ tutulumu yapmazlar. İltihapsız romatizmalar arasında en çok osteoartrit görülmektedir. Kadınlarda 40 yaşından sonra sık sık görülen osteoartrit ( ekleme kireçlenmeleri) dışında bel ve kas spazmı, tendinitler, menisküs yırtıkları, bel fıtığı ya da fibromiyalji benzeri hastalıklarda bu grupta yer almaktadır. Fibromiyalji genç veya orta yaş grubundaki kadınlarda sık sık kas- iskelet sistemi ağrıları şeklindedir. Bu sendrom türünde kronik ağrıları ile beraber yorgunluk, mutsuzluk ve aynı zamanda bilişsel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

İltihaplı romatizmalar ise herhangi bir mikrobik ajan ve enfeksiyon olmadan vücudun immün isteminin kendi kendine iltihap yapıp kas- iskelet sistemini ve aynı zamanda eklemleri veya bazen de akciğer, kalp, böbrek benzeri iç organları etkilemesiyle oluşmaktadır. İltihaplı romatizmalar uzun süren eklem şikayetleri, eklem şişlikleri, sabah uyandıktan sonra uzun süren eklem tutuklularına neden olabilmektedir. Yine aynı belirtiler arasında uzun süren yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve ateş olabilmektedir. Bu belirtilerin tamamı enfeksiyon veya kanser hastalıkları belirtileriyle karışabilmektedir. Bu sebeple doğru tanının koyulabilmesi oldukça önemlidir.

Romatoloji Uzmanı Ne İş Yapar?

Romatoloji uzmanlarının birçok görev ve sorumlulukları bulunur. Sağlık tesisinin tüzük, yönetmelikleri kapsamında görevini yerine getirmeye çalışır. Bununla beraber diğer görevlerini şöyle sıralamak mümkündür;

 • Hastanın şikayetleri doğrultusunda tıbbi öyküsünü ayrıntılı bir şekilde alarak, bu bilgileri kaydeder.

 • Hastanın romatolojik açıdan fiziki muayenesini gerçekleştirir.

 • Yatış endikasyonu olabilecek hastaların ilgili servislere yatışlarını gerçekleştirir. Bu hastaların tedavi takip ve kontrollerini gerçekleştirir.

 • Gerek duyulan biyokimyasal ve radyoloji tetkiklerini yapılmasını sağlar.

 • Eklem içinde yer alan sıvıların incelenmesine yönelik artrosentez ve kas-deri biyopsileri kapsamında tanısal girişimlerde bulunur.

 • Gerektiğinde diğer doktorlarla konsültasyonlarda bulunur.

 • Tetkik sonuçlarını ve muayene bulgularını değerlendirerek hastalığın tanısını koymaya çalışır.

 • Hastanın eklemlerinde şişlik ve ağrılara sebep olan romatizmal hastalıklarının teşhis ve tedavilerini gerçekleştirir.

 • Bel, boyun, sırt ağrılarına sebep olan omurga romatizmalarının teşhis ve tedavilerini sağlamak.

 • Kıkırdak ve kemik hastalıkları, kireçlenme, kemik erimesi hastalıklarının teşhis ve tedavilerini gerçekleştirmek

 • Kas güçsüzlüğü, kas hastalıklarının ve kas ağrılarının teşhis ve tedavilerini yapar.

 • Gut ve yalancı gut hastalıklarını, ailesel akdeniz ateşi hastalığı, Behçet hastalığı, kas ve damar romatizmalarının en başta teşhis ve sonrasında tedavilerini gerçekleştirir.

 • Eklem içi enjeksiyon, ilaç ve bazı egzersiz tedavilerini uygular.

 • Hasta ya da hasta yakınına; hastalık, hastalığın tedavi yöntemleri, riskleri ve ilaç kullanımı hakkında bilgi verir ve aynı zamanda tavsiyelerde bulunur.

 • Tedavisi devam eden hastaları kontrole çağırmak, gerek duyulması halinde tedavi değişikliğine gitmek.

 • Mesleği kapsamında yer alan bilimsel gelişmeleri, yayınları, kongreleri ve sempozyumlara takip etmek gibi görevleri bulunur.

Romatoloji Uzmanı Maaşları

Romatoloji uzmanlarının maaş alımları kamu ve özel sağlık tesisleri olarak iki farklı başlık halinde değerlendirebiliriz. Özel sağlık tesislerindeki maaş alımları, hastanenin kurumsal kimliği, uzmanın mesleki tecrübe yılı, yapılan operasyon sayısı gibi faktörlerden dolayı değişmektedir. Özel hastanelerdeki maaş alımları en düşük 14.000 TL, ortalama 17.000 TL en yüksek ise 29.000 TL civarında maaşlar alınabilmektedir. Örneğin 20 yıllık bir sağlık tesisinde, 7 yıllık bir hizmet geçmişi olan ve bir ay içinde 2 defa operasyona katılan bir romatoloji uzmanı alabileceği maaş 25.000 TL seviyelerindedir.

Kamu sağlık tesislerindeki maaş alımları ise hastanenin bulunduğu coğrafi bölge, mesleki tecrübe yılı, yapılan ameliyat sayısı gibi faktörlerden dolayı en düşük 13.000 TL en yüksek 28.000 TL ortalama ise 15.000 TL civarında maaş alınabilmektedir. Örneğin bir romatoloji uzmanının 6 yıllık bir hizmet geçmişi ile 4. bölge bir sağlık tesisinde, bir ay içinde yapacağı 2 ameliyatla alabileceği maaş 24.000 TL civarındadır. Özel sağlık tesislerindeki maaş alımlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Maaşların tamamı 2021 yılına aittir.

Romatoloji Uzmanı Nasıl Olunur?

Romatoloji uzmanı olabilmek için iyi bir eğitim geçmişine sahip olmak gerekiyor. Bu eğitim geçmişinin başlangıcı ise lise olarak belirtebiliriz. Lise eğitiminin Fen, Anadolu veya dengi durumunda olabilecek bir özel lisenin sayısal bölümü olması gerekmektedir. Sayısal bölümünün zorunlu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü lisans puan türü sayısal bölümden alımlar gerçekleşmektedir. Lise eğitimi sonrasında Yükseköğretim Kurumu tarafından her yıl düzenlenen Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girerek iyi bir puan elde edilmelidir. Bu puanın sonrasında ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavına girilerek burandan da çok iyi bir puan alınmalıdır.

Her iki sınavla beraber lise ağırlıklı not ortalaması da eklenerek üniversitelerin tıp fakülteleri tercih edilmelidir. Toplamda 6 yıllık bir lisans eğitiminde hem teori hem de pratik eğitimlerin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Lisans eğitimi sonrasında pratisyen hekim olarak görev başlanılabilir fakat romatoloji uzmanı olunabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek dahiliye alanında uzmanlık eğitimi alınmalıdır. Bu eğitimin sonrasında ise 3 yıllık romatoloji alanından da eğitim alındıktan sonra romatoloji uzmanı olunabilmektedir.

Romatoloji Uzmanı Romatoloji Uzmanı nedir Romatoloji Uzmanı ne iş yapar Romatoloji Uzmanı maaşları Romatoloji Uzmanı sanıl olunur
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
Bölümler

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

14 Ağustos 2020
Ortopedi Bölümü Meslekleri
Meslekler

Ortopedi Bölümü Meslekleri

16 Aralık 2020