AnasayfaBlogReklamlar Bizi Nasıl Motive Ediyor?
Motivasyon

Reklamlar Bizi Nasıl Motive Ediyor?

30 Ekim 2019
Reklamlar Bizi Nasıl Motive Ediyor?

Herkesin günlük hayatta kullandığı takviye ilaçlar vardır. Bu ilaçlar çoğu kez dinç kalmak uykusuzluk, mutsuzluk, güçsüzlük, agresif ve depresif gibi nedenlerle alınır. İnsanlar bu takviye ilaçları kullanarak gün içinde daha hızlı, pratik, güçlü ve başarılı olacaklarını düşünürler. Reklamlar da insanların böyle düşünmesine destek vermektedir.

Motive Eden Reklamlar

Reklamlarda motive edici ve canlandırıcı bir söylem kullanılmaktadır. İlacın içinde ki maddeler, vitaminler açıklanır. Amaç insanların aklında soru işaretleri kalmasın ve böylece gidip gönül rahatlığıyla alabilsinler. Bakıldığı zaman kullanılıyor daha çok yorucu işlerde çalışan, erken kalkan, gün içinde daha çok dinç kalması gereken kişiler tarafından.  

İnsanlar takviye edici gıdayı alırken bu ilaçla çok daha iyi olacağım düşüncesiyle aldığı için güne öyle başlıyor fakat bilmiyor ki öyle düşündüğü için iyi hissettiğini ilacın aslında bir neden olduğunu. Psikolojik nedenlerle alınan bu ilaçların aslında plasebo etkisi olduğu düşünülmektedir.

Ek Vitamin ve Mineral Hangi Nedenlerle Alınmalı?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanserden korunmak, yaşlılığı geciktirmek, menapozu rahat geçirmek, kışın vücudu güçlendirmek için, spor performansını artırmak, bebeklerin sağlıklı büyümesi, tıbbi tedavi amaçlı alınmalı. İlaç firmaları ilaçlarını satarken vücudun eksik vitamin ve minerallerini tamamlamayı ve vücudu daha diri tutmayı hedefliyor buna destek olarak plaseboyu kullanarak bu ilaç sizi iyi edecek daha enerjik ve canlı hissedeceksiniz gibi sloganlar kullanılıyor. 

Bu sloganlarda işe yarıyor çünkü insanların hayatta en çok ihtiyacı olan şey güvendir ve reklamda oynatılan kişilerin güven veren tanıdık simalar olması kullanılan sloganlarla beraber ilacın satışını daha da tetikliyor. 

Plasebo Nedir?

Sözlükte memnuniyet, hoşnutluk, hoşnut edeceğim, memnun edeceğim şeklinde tanımlanmaktadır. Plasebo, herhangi bir etkisi olmayan ancak hastaya ilaç olduğu izlenimi verilerek uygulandığında yaklaşık % 35’lere varan bir düzeltici etkisi olduğu iddia edilen madde anlamında kullanılmaktadır. 

Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo kullanımı sonucu veya herhangi bir tıbbi girişime bağlı olmadan görülen etki ise plasebo etkisi olarak tanımlanmaktadır. Plasebo etkisi hastanın iyileşmeye şartlanmış olması, buna inanması ile açıklanmakta ancak çeşitli faktörlerden etkilenebileceği de kabul edilmektedir. İlaç etkisinin önemli bir kısmını plasebo etkisinin oluşturduğu şeklinde bir anlam çıkarmak mümkündür. Bugün piyasaya sürülen ilaçların hepsinin etkililiği plasebo testleriyle ölçülüyor. Yani bir ilacın etkisi deneme araştırmalarında aynı ilacın plasebosundan önemli ölçüde daha etkiliyse ancak piyasaya sürülüyor.

Reklamda Takviye Edici Gıdaların İçindeki Maddelerin Nasıl Bir Etki Yaratacağı Söylenir?

İlaç reklamlarında takviye edici gıdalarda birçok maddeler ve vitaminler var. Reklamlardan duyulan kadarıyla bilinir. Aslında ne kadar doğru ne kadar fayda sağladığı hakkında pek fikir yoktur. Buna rağmen kullanılmaktadır. İncelenen pharmaton reklamında pharmatonun ilaç olmadığı takviye edici gıdadır şeklinde küçük bir yazıyla belirtilmesi ilacın sağlıklı bir ürün olduğu gönül rahatlığıyla kullanılması gerektiği mesajı verilmektedir.

İçeriğindeki maddeler Ginseng G115, multivitamin ve mineraller şeklindedir. Bunların ne fayda sağladıkları reklamlarda söylenilmektedir ve şöyledir. Günlük hayatınızda daha dinç olursunuz işlerinize yetişir sevdiklerinize güler yüzlü olup agresif ve yorgun olmazsınız gibi söylemler kullanılır. 

Reklamların Çekiciliği

Aslına bakılırsa bu vitaminler günlük hayatta meyvelerden ve sebzelerden alınabilir. Fakat bu reklamda öyle belirtilmiyor bu ilaçla kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde iyi hissedeceksiniz mesajları veriliyor. Bu mesajlar da insanlara cazibeli geliyor.  Günlük hayatta ekstra takviye edici gıda almadan sağlıklı bir şekilde alabileceği vitaminleri almıyor. Takviye edici gıdaların kullanıldığında hemen etkisi görüldüğünü ve diğer ilaçlar vs. kullanmaya gerek kalmadığı söylenmektedir. 

Ginseng güçlü bir genel takviyedir. Beden üzerinde ki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Multi vitamin bir kapsül içinde bulunan ve insan vücuduna katkı sağlayacak vitamin yoğunluklu kapsüllerdir.

Bilinçli Reklam Nasıl Olmalı?

İnsanlar yeterli ve dengeli beslenmeleri durumunda bu tür ilaçlara gerek yoktur. Yine de günlük yaşamda destek olarak takviye edici gıdalar alınıyor. Reklamlarda insanlar daha da bilinçlendirilebilirler. İçeriğindeki maddelerin, vitaminlerin nelerden oluştuğu zararlı yararlı yönlerini, ilacın kimlerin kullanmasının gerektiği gibi söylemler kullanılması insanların aklında ki soru işaretlerin kalkmasına ve ürünü almasına katkı sağlayabilir. 

Ürünün reklamı yapılırken daha çok uçuk söylemler kullanılır. Aslında biraz daha gerçekçi ve doğru sloganlar söylenmesi gerekmektedir. Bu hem üründen beklentiyi yüksek tutulmasını gerektirmez hem de ürün kullanımı sonucu insanlar anında fayda göremediği zaman hayal kırıklığına uğramazlar ve bu firmaya karşı bir tepkiyi önler.  

Tanıtan Kişinin Rolü Büyük

Reklamda ürünü tanıtan kişi de çok önemli bir husustur. Ürünü tanıtan kişinin ünlü, belirli bir popülerliğe sahip ve saygı duyulan bir isim olması ilacın satışına da olumlu yansıyacaktır. Çünkü insanlar hiç bilmediği, denemediği bir takviye edici gıdayı televizyon ortamında veyahut internet ortamında görüp alacaklardır. 

Reklamda ürünü tanıtan insana bir güveni, saygısının olması o ilacı rahatça alıp kullanabilmesini sağlıyor. Ürünü tanıtan insan işinde başarılıysa bu ilacı alıp kullanan insanında onun gibi kendi işinde ya da günlük hayatında başarılı olacağını düşünüyor. Bu yüzden reklam yüzünün kim olduğu, ürünle tanıtım yapanın ne kadar ilgisi olduğu çok önemlidir bunlar reklamın daha çok konuşulmasına ve ürünün güven duyulmasına yardımcı olacaktır.

Yazar: Fatma Nur Güneş

ilaç reklamları motive plasebo plasebo etkisi reklamlar ürün reklamı ürün tanıtımı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259