AnasayfaBlogPara Biriktirme Yolları
Finansal Yönetim

Para Biriktirme Yolları

27 Kasım 2019
Para Biriktirme Yolları

Para biriktirme, neredeyse hepimizin yaşadığı ortak bir kaygıdır. Finansal durumunuz ne olursa olsun, para biriktirme yolları, basit ve gerçekçi bir strateji geliştirmenize yardımcı olabilir. Böylece tüm kısa ve hatta uzun vadeli para biriktirme hedefleriniz için tasarruf sağlayabilirsiniz. Herkesin belli alışkanlıklarını değiştirip para biriktirmeye başlamasının mümkün olduğunu bilmeniz gerekir. 

Çoğu şeyde olduğu gibi para biriktirme konusunda da ilk adımı atmak güç olabilir. Para biriktirme için önemli olan, ilk adımı atabilmektir. Bu yüzden, yazıyı okuduğunuz günden itibaren para biriktirme için uygulayabileceğiniz 10 yoldan bahsettim. 

Bu taktiklerin hiçbiri tek başına tüm hayatınızı değiştiremez. Ancak birden fazlasını uygulayabiliyorsanız, zaman içinde oldukça verim alabilirsiniz. Bu önerilerden bazıları kısa bir süre, bazıları ise düzenli çaba gerektirmektedir.

Para Biriktirme Yöntemleri

Para biriktirme yolları çeşitlidir. Önemli olan size en uygun yolları seçmeniz ve uygulamanızdır. Para biriktirme yolları nelerdir?

1- Harcamaları kaydedin

Para biriktirme konusunda ilk adımı atmanın yolu, ne kadar harcadığınızı bilmektir. Bunun için de yaptığınız harcamaları kayıt altına almanız gerekir. Tüm harcamalarınızı takip edin; mutfak, giyim, ev eşyası ve hatta nakit para cezaları dahil. 

2- Tasarruf bütçesi

Aylık olarak ne kadar harcadığınızı bildiğinizde, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçede düzenlemeye başlayabilirsiniz. Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz harcamalarınıza hakim olduğunuzda, ne kadar tasarruf edebileceğinizi daha iyi bilirsiniz. Böylece tasarruf bütçenizi daha sağlıklı yönetebilirsiniz.

3- Harcamaları azaltmanın yollarını bulun

Harcamalarınız yüksek ve fazlaysa, istediğiniz kadar tasarruf edemezseniz, harcamalarınız konusunda biraz geri çekilmeniz gerekebilir. Televizyon ve cep telefonu gibi aylık sabit giderlerinizde tasarruf etmenin yollarını arayın. Daha az televizyon izlemek, daha uygun bütçeli bir telefon tarifesine geçebilirsiniz. 

Günlük harcamaları azaltmak için;

  • Eğlence harcamalarını azaltmak için ücretsiz ya da düşük bütçeli etkinlikler bulabilirsiniz. Bunun için toplu etkinlik listeleri gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

  • Özellikle otomatik olarak yenilenen kullanmadığınız abonelikleri ve üyelikleri iptal edin.

4- Tasarruf için hedef belirleyin

Para biriktirme için en iyi yollardan biri de tasarruf hedefi belirlemektir. Ne için para biriktirmek istediğinizi düşünerek başlayın. Bir tatil planlıyor, yurt dışında eğitim almak istiyor ya da çok istediğiniz yeni çıkan oyun bilgisayarını almayı hedefliyor olabilirsiniz. Daha sonra ne kadar para biriktirmeye ihtiyacınız olacağını ve ihtiyacınız olan tutarın birikmesi için ne kadar zamana gerek duyduğunuzu belirleyin.

5- 10 saniye kuralı

Bir şey alırken, sepete eklerken 10 saniye bekleyin ve almak üzere olduğunuz şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Geçerli bir yanıt bulamazsanız aldığınız şeyi yerine geri bırakın. Bu kural, dürtüsel olarak almak istediğiniz şeylerden alıkoyar.

6- Kıyafetlerinizi kontrol edin

Sürekli yeni kıyafetler almak, yeni kombinler oluşturmak istiyor olabilirsiniz. Kıyafet alımını en aza indirmek ve aynı zamanda şık görünmek için minimal giyimi deneyebilirsiniz. Birbiriyle uyumlu olabilecek basit ve kullanışlı parçalar tercih edebilirsiniz. Öte yandan kıyafet dolabınızdaki tüm giysilerinizi gözden geçirin. Yeni kombinler oluşturabilir, uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri yeniden değerlendirebilirsiniz. 

İpucu: Kullanmak istemediğiniz ya da sıkıldığınız kıyafetleri internet üzerinden satabilir, maddi gelir elde edebilirsiniz.

7- Yemek alışkanlıklarınızı değiştirin

Dışarıda hazır yemek yemek, bütçenizi en olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Restoranlarda her hafta yapacağınız harcamalar, ay sonunda baktığınız zaman ciddi bir tutara ulaşabilir. Hazır yemekler uzun vadede hem sağlığınıza hem de cebinize zarar verir. 

Öte yandan, iş yerinize de hazır yemekler söylemek yerine en azından haftanın belirli günlerinde evinizde yaptığınız yemekleri götürebilirsiniz. 

8- İndirimleri, kampanyaları takip edin

Mağazaların indirimlerini, kampanyalarını takip edin. İhtiyacınız olan bir şey almanız gerektiğinde eğer acelesi yoksa indirim ve fırsat günlerini bekleyin. 

9- Toplu taşıma kullanın

Özel aracınızla her gün işe gidip trafikte benzin harcamalarınızı artırmamak için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ya da gezmeye gittiğinizde yakın bir güzergaha gidecekseniz de özel aracınız için park parası vermemek için yine toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz. Para biriktirme için önemli bir katkı sağlar. 

10- Eğitimlerden ücretsiz faydalanın

Çeşitli alanlarda eğitim almak isteyebilir, kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için ücretsiz online eğitimler sizin için oldukça fayda sağlayacaktır. Enstitü tarafından verilen online eğitimlerden ücretsiz faydalanabilir, maddi tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Derslerin ardından uygulanan pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. 

para biriktirme yolları para birikim tasarruf
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnsanlık Tarihinin En Büyük İcadı: Para
Kişisel Gelişim

İnsanlık Tarihinin En Büyük İcadı: Para

28 Eylül 2021
Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?
Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?

21 Mayıs 2019
En Nefret Edilen 9 Meslek
Meslekler

En Nefret Edilen 9 Meslek

24 Şubat 2020