AnasayfaBlogPandemi Sürecinde Sosyal Sorumluluk Projeleri
Nedir?

Pandemi Sürecinde Sosyal Sorumluluk Projeleri

12 Haziran 2020
Pandemi Sürecinde Sosyal Sorumluluk Projeleri

2020 senesi dünya için hiç iyi başlamadı. Kimilerine göre bu yıl hastalık ve salgın yılı olacak. Birçok komplo teorisi üreten analistler bu yılın böyle geçeceğini düşünüyor. Henüz 2020 yılının ortasına gelmemize rağmen halen hastalıkla boğuşuyoruz. Mavi gezegen için durum belirsizliği devam ediyor. Bu kadar kötü haberler yer alırken hiç mi iyi haber yok diye sorabilirsiniz. Elbette var. Bu kötü süreçte en çok sosyal sorumluluk projeleri kendini gösterdi. Tüm dünya birlik ve beraberlik içinde oldu. Arada mızıkçılık yapıp ses çıkaranlarda yok değil. Ancak bunlara hiç aldırış etmeden iyi şeylerden bahsedelim.

Sosyal sorumluluk projesi konusuna giriş yapmadan salgın hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Corona virüs adında yeni bir hastalık ortaya çıktığında insanlar pek önemsemedi. Daha doğrusu böyle bir gerçeğin üstü kapatıldı. Herkesin bildiği üzere Corona virüs (COVID – 19) ilk önce Çin’de meydana geldi. Asya ülkesinden sonra tüm dünyaya yayılım gösterdi. Ancak Çin hükümeti de ilk başlarda üstünü kapatmaya çalıştı ve hastalığı gizledi. 

Vakaların artmasıyla beraber hastalık bir salgına dönüştü. Ve Çin hükümeti bu durumu daha fazla gizleyemedi. Çin, yaşanılan bu durumla ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden yardım istedi. Sadece yardım istemek kalmayıp, Dünya Sağlık Örgütü’nü uyardı. Ancak örgüt buna pek kulak asmadı. Sadece Asya ülkesinin bir problemi olarak gördü.

Sonuca geldiğimizde uluslararası seferlerin yapılması virüsü tüm dünyaya yaydı. Çin’den sonra virüsün durağı sırasıyla, İran, Avrupa ve Amerika oldu. Haziran ayına geldik ve salgın halen çoğu ülkelerde devam ediyor. Ciddi can kayıpları yaşayan ülkelerin sağlık sistemleri tamamen çöktü. Bazı ülkelerde ise kısmen bitti ve normalleşme sürecine gidildi. Türkiye normalleşme sürecinde olan ülkelerden biri.

Pandemi ile Beraber Sosyal Sorumluluk Projeleri

Pandemi sürecinde en güzel olay ise sosyal sorumluluk projeleri yapılması oldu. Hem ülkemizde hem farklı ülkelerde birbirinden farklı sosyal sorumluluk projeleri kendini gösterdi. Kampanya ve projelerle beraber bireylerin bir kez daha önemli olduğu anlaşıldı.

Yürütülen kampanyalar sayesinde zor durumda olan insanlar bir kez daha hatırlandı. Üretimin bile olmadığı ya da kısmen yapıldığı bu dönemde birçok kişiye karşılıksız ücretlendirme yapıldı. Türkiye başta olmak üzere bazı ülkeler bu süreçte diğer ülkelere örnek oldu. 

Yapılan yardımlar ve destekler sadece maddi değildi. Manevi açıdan da sağlık çalışanları unutulmadı. İnsanlar sağlık çalışanlarına destek olabilmek için farklı farklı kampanyalara imza attı. Özellikle Türkiye bu konuda çok iyi bir iş çıkardı. Şimdiye kadar yaptığı kampanya ve projelerle süreci en hafif şekilde atlattı. Dünya geneline baktığımızda ülkemizin bu süreci nasıl işlediğini daha iyi görebildik.

Japonya, İspanya, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler bu süreçte sosyal sorumluluk projeleri konusunda iyi iş çıkardı. Projeleri sadece hükümetler değil, bireysel ve kurumsal şirketlerde üstlendi. Kim ne gerekiyorsa yaptı ve elini taşın altına koydu. Şimdi bu pandemi sürecinde ne gibi sosyal sorumluluk destekleri oldu? Hem Türkiye hem de dünyada sosyal sorumluluk projeleri örnekleri vereceğiz.

Türkiye’de Sosyal Sorumluluk Projeleri

Pandemi döneminde sosyal sorumluluk projeleri sayesinde yine insanlık kazandı. Bu süreçte asıl önemli olan insanlık olduğu bir kez daha kanıtlandı. Hükümetin sağlamış olduğu desteklerin yanında farklı kurumlarda bu sürece sessiz kalmadı.

Çoğu zaman insanların evden vakit geçirdiği pandemi sürecinde birbirinden farklı etkinlikler yapıldı. Bu sayede insanlar evde kalırken güzel vakit geçirmeleri sağlandı. Müzisyenler bu süre zarfında internet üzerinden canlı besteler seslendirdi. Bu ve buna benzer bir çok sosyal sorumluk projesi hayata geçti.

Sağlıkçılara Destek

Korona virüsün henüz ilk çıktığı günlerde sağlık çalışanlarına büyük iş düşüyordu. Ve bu iş yükü çalışanlar için oldukça zordu. Fakat Türkiye sağlık çalışanlarına destek olabilmek için genel bir kampanya düzenledi. Türkiye genelinde en büyük sosyal sorumluluk projesi olan destek, sağlık çalışanlarına moral oldu. Belli günlerde saat 21.00’da sağlık çalışanları için ışık açıp kapama desteği yapıldı. Sadece bu da değil daha sonrasında aynı saat diliminde alkışlarla sağlık çalışanlarına büyük bir destek verildi. 

Sporcular Zorda Kalanları Unutmadı

Birçok işçi bu süreçte çalışmadı ya da kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Ancak en çok bu durum kirada oturanları zorladı. Birçok ev sahibi kirayı almayarak örnek bir davranış gösterdi. Pandemi sosyal destek yardımı için sporcularda üzerine düşeni yaptı. Maddi anlamda zorluk çeken aileler için sporcular kira yardımında bulundu. Ev kirası ödemek zorunda kalan vatandaşlara yardım edildi. Sporcularda yaptıkları katkılarla sosyal sorumluluk örneği gösterdi. Yüzlerce kişiye kira yardımı yapıldı.

Hayvanlar Unutulmadı

Bizler evlerdeyken dışarıda aç ve susuz dolaşan hayvanlarda bu süreçte unutulmadı. Motosiklet Derneği ve Ankara Kent Konseyi tarafından yürütülen kampanya ile beraber sokak hayvanlarının ihtiyaçları giderildi. Onlarca derneğin katıldığı sosyal sorumluluk projesinde hayvanlara su ve gıda desteği sağlandı. Koronavirüs sosyal destek açısından insanları yeniden bir araya topladığının sout bir kanıtı olmuş oldu.

Sanatçılardan Dev Konser

Sosyal sorumluluk projeleri sadece maddi desteklerle sınırlanmadı. Yapılan farklı etkinliklerle insanların manevi hazda yaşadı. Türkiye’de bulunan birçok şarkıcı bu süreçte evlerinden insanlara konserler düzenledi. Uzun süre evden çıkamayan bireyler için mini konserler moral oldu.

Dünya’da Sosyal Sorumluluk Projeleri

Dünyada sosyal sorumluk projeleri Türkiye‘dekini aratmadı. Birçok hükümet ülkesinde yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara destek sağladı. Sadece hükumetler değil aynı zamanda spor kulüpleri özel şirketler sosyal sorumluk projesi adı altında vatandaşa ve sağlık çalışanlarına destek verdi.

Airbus Bu Sefer Maske Üretti

Dünyanın birçok yerinde uçakları bulunan şirket pandemi sürecinde maske üretimi yaptı. Airbus şirketinin İspanya’da bulunan tesislerinde sağlık çalışanları için maske üretimi gerçekleşti. Şirket bu zor zamanda sosyal sorumluluk projeleri örnekleri arasına girmeyi başardı.

Marco Polo Otelleri Maske Üretimi İçin Destek Verdi

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Marco Polo şirketi el yapımı maskeler üretti. Şirketin ürettiği maskelerin çoğunluğu Childern’s Cancer Foundation’daki (Çocuk Kanser Vakfı) çocuklara verildi. Ayrıca maskelerle birlikte çocukların güzel vakit geçirebilmesi için boyama kitapları dağıtıldı. Sosyal sorumluluk projeleri anlatmakla bitmez. Pandemi sürecinde onlarca belki de yüzlerce destekler ve kampanyalar oluşturuldu. Bizlerde bazılarını sizlerle paylaştık.

 Roma Kulübü

İtalya’nın Roma takımı bu pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına ayrı bir önem gösterdi. Kulüp koronavirüs sürecinde Twitter hesabından sağlık çalışanlarının fotoğraflarını paylaştı. Paylaşılan fotoğraflarla doktorların hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanların ne kadar yıprandığı gösterildi. Ayrıca Roma kulübü sosyal sorumluk projelerinde her zaman yer alıyor.

sosyal sorumluluk projeleri sosyal sorumluluk sosyal sorumluluk projesi sosyal sorumluluk projeleri örnekleri pandemi sosyal destek yardımı koronavirüs sosyal destek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pandemi Sürecini Avantaja Çevirmek
Kişisel Gelişim

Pandemi Sürecini Avantaja Çevirmek

21 Nisan 2021
Pandemide Sanat: Online Tiyatro
Kişisel Gelişim

Pandemide Sanat: Online Tiyatro

01 Mart 2021
Pandeminin Etkileri Nelerdir?
Problemler

Pandeminin Etkileri Nelerdir?

07 Haziran 2021