AnasayfaBlogOtel Yöneticiliği Bölümü
Bölümler

Otel Yöneticiliği Bölümü

17 Ekim 2020
Şık takım elbiseli bir adam kollarını kavuşturmuş, kameradan uzağa bakmaktadır. Gri bir blazer ceket ve desenli bir kravat giymiş, buna uygun bir pantolon ve parlak siyah ayakkabılar giymiştir. Saçları özenle şekillendirilmiş, duruşu kendinden emin ve yüzü soğukkanlı. Arka plan odak dışıdır, çerçevenin köşesinde adamla aynı yöne bakan bir kadın vardır. Adamın kavuşturulmuş kolları bir güvenlik ve güç hissi yaratıyor.
KonuAçıklamaÖnemi
Otel Yöneticiliği BölümüOtel idaresi konusunda teorik ve uygulamalı eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölüme Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci alınıyor.Otel yönetiminde başarılı olabilmek için gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması
Eğitim PlanıDers programları, otel işletmeciliğinde kullanılan yazılımların teorik derslerinden laboratuvar çalışmalarına ve simülasyon uygulamalarına kadar birçok ders içerir.Öğrencilere kariyer hayatına hazırlayan çeşitli eğitimler sunulması
Yabancı Dil DersleriPrograma Almanca, Rusça, İspanyolca ve Çince gibi yabancı dil dersleri dahil edilmiştir.Öğrencilerin uluslararası alanda otel yönetiminde başarılı olabilmesi için dil bilgisinin artırılması
İş İmkanlarıBölüm mezunları oteller, marinalar, havayolları, bankacılık ve medya sektörlerinde iş imkanları bulabilmektedirler.Mezunların geniş bir iş sahası seçeneğine sahip olmaları
Akademik İş İmkanıYüksek lisans yapan mezunlar için akademik iş imkanı da mevcuttur.Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar açısından fırsatlar sunması
Otel MüdürlüğüBölüm mezunları otellerde birim müdürü veya genel müdür olarak görev alabilirler.Turizm sektöründe üst düzey yönetim pozisyonlarına ulaşabilme imkanı
Bankacılık ve Medyada İş İmkanıMezunlar bankacılık, sigortacılık, medya ve üretim sektörlerinin pazarlama-satış bölümlerinde görev alabilirler.Otel yöneticiliği eğitiminin çeşitli sektörlere yönelik olanaklar sunması
Bölüm DersleriDers programı işletmeden ekonomiye, bilgi sistemlerinden hizmet pazarlamasına, yiyecek üretiminden sürdürülebilir gelişmelere kadar uzanan eğitimler içerir.Öğrencilere geniş çaplı bir eğitim ve bilgi aktarımı sunulması
Otel ve Yiyecek İçecek Endüstrisi DersiKonaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde finansal muhasebe ve yönetim, hizmet pazarlaması gibi konuları kapsar.Sektördeki ekonomik dinamikleri anlama ve yönetebilme becerisinin kazandırılması
Bilgi Sistemleri ve Konaklama Teknolojileri DersiOtel işletmelerinde kullanılan bilgi sistemlerinin ve konaklama teknolojilerinin öğrencilere aktarılması.Günümüzde otel yönetiminde önemli bir rol oynayan teknolojiye yönelik bilginin artırılması

Otel yöneticiliği, işletme alanında eğitim almış birçok kişinin yapabileceği bir meslek gibi görünüyor. Ancak günümüzde ve gelecekte artık bu algıdan uzak bir kavramdır otel yöneticiliği. Bunun sebebi olarak, teknolojik gelişmelerle değişen ve dönüşen sektörlerden birisinin de turizm alanı olmasıdır. Çünkü turizm sektörünün otelcilik kolu direkt olarak “insan” için hizmeti kapsar. İnsan da dijital dünya ile yaşadığı için, otel kavramı da çok değişken bir hale bürünmüştür.

Oteller, insanlara hizmet için kurulmuş işletmeler olduğundan, değişen insan ihtiyaçlarına da cevap verebilmelidir. Otel yöneticileri de insanların ihtiyaçları ve isteklerine göre işletmeyi yürütebilmelidir. Günümüzde turizm ve otelciliğin en önemli sorunlarından biri de, profesyonel yönetici azlığıdır. Yöneticiler profesyonel olmadığı sürece, otellerin yönetimi ve otellerin bütün birimleri de doğru şekilde işlemiyor maalesef. Bu yanlış gidişatı önlemenin tek yolu da, her konuda olduğu gibi, eğitimden geçiyor.

Günümüzün ve hatta geleceğin otel yöneticilerinin özellikleri, şimdiye kadarki olan yöneticilik anlayışından biraz daha farklıdır. Dinamiklik, yeniliğe açıklık, meslekî eğitime önem vermek, çalışanlarla dayanışma gibi özellikler otel yöneticilerini geleceğe taşır. Bir otel yöneticisi, çalışanların meslekî eğitimine önem verdiği gibi, kendi meslekî eğitimine de önem vermelidir. Çünkü eğitim, yaşamboyu bitmeyen bir süreçtir. Otel yöneticisi olan bir kişi bile, bu mesleğin akademik eğitimlerini tamamlamakla kendi geleceğini de sağlamlaştırır. Kariyer gelişiminde yeniliğe ve eğitime açık olmak etkili olduğu için, bunu üst mevkideki kişiler de yapmalıdır. Akademik eğitimlerin bir rolü de; sürekli bilimsel yenilikleri takip ettiği için, kendini sürekli yenileyebilmesidir. Bilimsel araştırmalarla ve teknolojik gelişmelerle paralel olarak yürüyen bir eğitimdir akademik eğitim.

Diğer alanlarda olduğu gibi, otel yöneticiliğinde de akademik bilgi donanımına ihtiyaç vardır. Bu nedenle kurulmuş olan Otel Yöneticiliği Bölümü, otel yönetimi alanında verilen eğitimler arasında en yenisi ve en güncelidir. Otelciliğe modern ve çağa uygun bir bakış açısıyla bakan ve bu bakışı geleceğe taşıyan bir eğitim modelidir.

Bu özel bölümü biraz tanımaya ne dersiniz?

Otel Yöneticiliği Bölümü Nedir? 

Otel Yöneticiliği Bölümü, otel idaresi konusunda teorik ve uygulamalı eğitim veren bir lisans programıdır. Bölüm, yalnızca Özyeğin Üniversitesi’nde ve İngilizce olarak eğitim veriyor. Bu bölüme merkezî sınav sisteminin Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci alınıyor.

Bölümün eğitim plânında, uygulamalı ve teorik yaklaşımların dengeli olarak dağıtılması söz konusudur. Otel işletmeciliğinde kullanılan yazılımların teorik derslerinden laboratuvar çalışmalarına ve simülasyon uygulamalarına kadar birçok ders bulunuyor. Ayrıca zorunlu staj uygulamaları ve projeler de öğrencileri kariyer hayatına hazırlayan çalışmalardır. Ayrıca programa Almanca, Rusça, İspanyolca ve Çince gibi yabancı dil dersleri de eklenerek eğitim plânı zenginleştirilmiştir. 

Bölüm mezunları yüksek lisans eğitim olarak şu bölümlere devam edebilmekteler:

Otel Yöneticiliği Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Otel Yöneticiliği bölümü mezunlarının iş alanları genellikle özel sektördedir. Turizm alanında iş yapan oteller, marinalar, havayolları, organizasyon şirketleri, bankacılık, medya gibi sektörlerde iş imkânları bulunuyor.

Ayrıca, yüksek lisans yapan mezunlar için akademik iş imkânı da mevcut. Akademisyen olmak isteyen mezunlar, gerekli şartları tamamladıktan sonra (ALES puanı gibi) üniversitelerde çalışabilirler.

Otel Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Otel Yöneticiliği bölümü mezunlarının yapabilecekleri işler şunlardır:

 • Otellerde birim müdürlüğü ve genel müdürlük yapabilirler,

 • Marina işletmeciliği yapabilirler, 

 • Spa ve sağlıklı yaşam işletmeciliği yapabilirler, 

 • Havayolları ikram işletmeciliği yapabilirler,

 • Kongre ve seminer organizasyonu gibi alanlarda da yönetici olabilirler. 

 • Bankacılık, sigortacılık, medya ve üretim sektörlerinin pazarlama-satış bölümlerinde görev alabilirler.

Otel Yöneticiliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Otel Yöneticiliği bölümü ders programı oldukça profesyonelce hazırlanmış görünüyor. Turizm sektörünün her alanına hitap eden zorunlu dersler, öğrencilere iyi bir temel eğitim verecektir.

Ders plânlarında; işletmeden ekonomiye, bilgi sistemlerinden hizmet pazarlamasına, yiyecek üretiminden sürdürülebilir gelişmelere kadar uzanan eğitimler bulunuyor.

Bölümdeki verilen zorunlu derslerden bazıları şunlardır: 

 • İşletmeye Giriş

 • Turizm Sosyolojisi

 • İşletme Matematiği

 • Otel ve Yiyecek İçecek Endüstrisi

 • Türk Dili ve Edebiyatı

 • Odalar Bölümü Yönetimi ve Teknolojileri

 • Beslenme, Hijyen ve Yiyecek Güvenliği

 • Üniversite Yaşamına Giriş

 • Otellerde ve Yiyecek İşletmelerinde Finansal Muhasebe

 • Otel Yönetimi

 • Hizmet Pazarlaması

 • Yiyecek İçecek Yönetimi ve Servisi

 • Bilgi Sistemleri Temelleri ve Konaklama Teknolojileri

 • Uygulamalı Ekonomi

 • Genel Psikoloji

 • Yiyecek Üretimi

 • Otellerde Sürdürülebilir Gelişme

 • Otel ve Yiyecek İçecek İşletmelerinde Dijital Pazarlama ve Yeni Medya Yönetimi

 • Otellerde Gelir ve Çevrimiçi Dağıtım Kanalları Yönetimi

 • Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Planlama ve Denetim

 • Otel ve Yiyecek İçecek İşletmelerinde Hukuk

 • Otel Endüstrisinde Girişimcilik ve Yenileşim

 • Sanat Tarihi

 • Otelcilik Seminerleri

 • Otellerde Yönetim Uygulamaları

 • Sektörel Proje

 • Staj 

 • İleri Düzey Staj

Bölümde ayrıca çok sayıda seçmeli dersin bulunduğu bir seçmeli ders havuzu bulunuyor. Dersler; bölüm seçmeli dersleri, kısıtlı, yabancı dil ve serbest seçmeli dersler gruplarından seçilebiliyor. 

 • Yabancı dil seçmeli grubunda Çince, Almanca, Rusça ve İspanyolca dersleri bulunuyor. 

 • Kısıtlı seçmeli grubunda iki ders bulunuyor: Finans, Otel ve Restoran Endüstrileri için Proje Yönetimi.

 • Bölüm seçmeli grubunda; İkram ve Etkinlik Yönetimi, Alternatif Konaklama Tesisleri Yatırım ve Yönetimi, Ekoturizm gibi çok sayıda ders bulunuyor. 

 • Serbest seçmeli grubunda; Yönetim Muhasebesi, Bağımsız Denetim, Arapça, Resim ve Yeni Medya Sanatına Giriş gibi çok sayıda ders bulunuyor. 

Seçmeli derslerin farklı alanlardan olması ve çok çeşitli olması, öğrencilerin her alandan bilgi edinmesini sağlıyor. 
Bu ders havuzundaki birçok ders, gerçekten de geleceğin otel yöneticileri için yeterli donanım sağlayabilecek gibi görünüyor. Derslerin içeriklerini görmeden, adından bile bu yetkinliği taşıdıkları anlaşılıyor.

Otel Yöneticiliği Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Otel Yöneticiliği bölümü 2020 yılı itibariyle ülke çapında sadece bir üniversitede bulunuyor. Dolayısıyla taban puanları da bir üniversiteye aittir. İstanbul’daki Özyeğin Üniversitesi’nde açılmış olan bu bölümün iki tercih seçeneği mevcut. Bu seçenekler, İngilizce burslu ve İngilizce %50 olarak karşımıza çıkmakta.

2020 yılında bölümün en yüksek taban puanı Özyeğin Üniversitesi’nin burslu seçeneğine ait olan 386,82493 puandır. Başarı sıralaması da 39268 ola bu seçeneğin kontenjanı da 2 olarak belirlenmiştir. Bölümün en düşük taban puanı da aynı üniversitenin %50 indirimli seçeneğine ait olan 236,06512 puandır. Başarı sıralaması 658250 olan bu seçeneğe 22 kontenjan ayrılmıştır.

Otel Yöneticiliği Bölümü, Otel idaresi konusunda teorik ve uygulamalı eğitim veren bir lisans programıdır Bu bölüme Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci alınıyor, Otel yönetiminde başarılı olabilmek için gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması, Eğitim Planı, Ders programları, otel işletmeciliğinde kullanılan yazılımların teorik derslerinden laboratuvar çalışmalarına ve simülasyon uygulamalarına kadar birçok ders içerir, Öğrencilere kariyer hayatına hazırlayan çeşitli eğitimler sunulması, Yabancı Dil Dersleri, Programa Almanca, Rusça, İspanyolca ve Çince gibi yabancı dil dersleri dahil edilmiştir, Öğrencilerin uluslararası alanda otel yönetiminde başarılı olabilmesi için dil bilgisinin artırılması, İş İmkanları, Bölüm mezunları oteller, marinalar, havayolları, bankacılık ve medya sektörlerinde iş imkanları bulabilmektedirler, Mezunların geniş bir iş sahası seçeneğine sahip olmaları, Akademik İş İmkanı, Yüksek lisans yapan mezunlar için akademik iş imkanı da mevcuttur, Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar açısından fırsatlar sunması, Otel Müdürlüğü, Bölüm mezunları otellerde birim müdürü veya genel müdür olarak görev alabilirler, Turizm sektöründe üst düzey yönetim pozisyonlarına ulaşabilme imkanı, Bankacılık ve Medyada İş İmkanı, Mezunlar bankacılık, sigortacılık, medya ve üretim sektörlerinin pazarlama-satış bölümlerinde görev alabilirler, Otel yöneticiliği eğitiminin çeşitli sektörlere yönelik olanaklar sunması, Bölüm Dersleri, Ders programı işletmeden ekonomiye, bilgi sistemlerinden hizmet pazarlamasına, yiyecek üretiminden sürdürülebilir gelişmelere kadar uzanan eğitimler içerir, Öğrencilere geniş çaplı bir eğitim ve bilgi aktarımı sunulması, Otel ve Yiyecek İçecek Endüstrisi Dersi, Konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde finansal muhasebe ve yönetim, hizmet pazarlaması gibi konuları kapsar, Sektördeki ekonomik dinamikleri anlama ve yönetebilme becerisinin kazandırılması, Bilgi Sistemleri ve Konaklama Teknolojileri Dersi, Otel işletmelerinde kullanılan bilgi sistemlerinin ve konaklama teknolojilerinin öğrencilere aktarılması, Günümüzde otel yönetiminde önemli bir rol oynayan teknolojiye yönelik bilginin artırılması
otel eğitim başarı sıralaması otel yöneticiliği otel yöneticiliği bölümü
Bu, uzun siyah saçlı genç bir kadının görüntüsüdür. Üzerinde hafif bol parlak kırmızı bir gömlek var. Gözleri kapalı ve dudakları hafifçe ayrık, sanki rahatlamak için bir an ayırıyormuş gibi. Başı hafifçe eğik ve kollarını göğsünün üzerinde kavuşturmuş. Kendinden emin ve rahat bir duruşu var. Saçları omuzlarına dökülen yumuşak, doğal dalgalarla şekillendirilmiş. Yirmili yaşlarında olduğu anlaşılıyor ve yüzünde sıcak ve davetkâr bir ifade var. Bu anda dingin ve mutlu görünüyor.
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Güneş gözlüğü takmış bir adam, üzerinde güneş parlayan bir teknenin üzerinde durmaktadır. Uzaklara bakarken ağzı hafifçe açık. Açık renkli bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymiş olan adam iki ayağıyla teknenin üzerinde durmaktadır. Elleri teknenin kenarındadır ve güneş gözlükleri parlak güneş ışığını yansıtmaktadır. Saçlarının arasından esen rüzgârla rahatlamış ve mutlu görünüyor. Fotoğrafın arka planında mavi bir gökyüzü, beyaz bulutlar ve uzakta birkaç ağaç var. Adamın etrafı küçük dalgalarla dolu açık mavi bir okyanusla çevrili.
Bölümler

Yat Kaptanlığı Bölümü (MYO)

11 Aralık 2020
Omuz hizasında kıvırcık saçlı genç bir kadın, kollarını önünde kavuşturmuş, dik bir pozisyonda duruyor. Siyah bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymiştir. Gözleri kapalı ve yüzü düşünceli bir ifadeyle hafifçe aşağıya doğru eğik. Başı hafifçe sol tarafa eğik ve dudakları büzülmüş. Duruşu kendinden emin ve kararlı. Ayakları yere sağlam basmaktadır. Kendinden emin ve kendinden emin görünüyor, sanki önüne çıkan her türlü zorlukla yüzleşmeye hazır.
Bölümler

Spor Yöneticiliği Bölümü

09 Ekim 2020