AnasayfaBlogOnline Eğitimin Tarihçesi
Online Eğitim

Online Eğitimin Tarihçesi

02 Mayıs 2019
Online Eğitimin Tarihçesi

Online eğitim, ilk olarak 1728 yılında stenografi derslerinin verilmesi amacıyla Boston Gazetesinde mektup aracılığı ile kullanılmaya başlanmıştır. 1890’li yıllara gelindiğinde ise Avustralya’da bulunan Queenslan Üniversitesi kampüs dışı eğitim programlarını başlatmıştır. Bu programı örnek alan Columbia Üniversitesi 1920’li yıllarda kendi oluşturduğu eğitim modeliyle öğrencilere sunmuştur. 1930’lı yıllara geldiğimizde radyonun yaygınlaşması ile beraber artık pek çok okul uzaktan eğitim modelini kullanmaya başlamıştır.

1950'lerde televizyon, uzaktan eğitim için yeni bir araç haline gelmiştir. Aynı dönemde Amerika'daki birçok kolej ve üniversite mektupla öğretim vermeye başladı.

1960'larda uzaktan eğitim için ses ve video kasetlerinin kullanımında bir artış görüldü. 1970'ler bilgisayar destekli eğitimin giderek artan bir eğilimine tanık oldu. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte 21. yüzyıl online eğitim çağı haline gelmiştir.

Özellikle 1950’li yıllarda ABD askeri eğitim programlarında video konferans ve radyo vasıtası ile uzaktan eğitimi verimli bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Video kasetler, CD’ler gibi ses ve görüntü kaydı imkanı sunan teknolojik yenilikler online eğitimin de temellerinin oluşmasına imkan sağlamıştır. Günümüze yaklaştığımızda ise internetin yaygınlaşması ve kullanılan teknolojik yenilikler ile beraber online eğitim önemini arttırmıştır.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim, konusunda uzman kurumlarca sunulan eğitimlerin zaman ve mekan kısıtlaması olmadan internet erişiminin olduğu her noktadan öğrencilerin bilgiye ulaşımının sağlanmasıdır. Dünyada son 50 yılda teknoloji hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu hızlı gelişme ile birlikte bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler en çok kullandığımız teknolojik aletler haline gelmiştir. Teknolojinin hayatımıza girmesi insanların da kişisel gelişim eğitimleri, iletişim eğitimleri gibi eğitimler alarak kendini geliştirmesi açısından fırsat yaratmıştır. Eğitim alanında da teknolojinin kullanılması eğitimin daha hızlı ve ucuz yani ulaşılabilir bir yapıya sahip olmasını sağlamıştır. Online eğitim veren kurum ve kuruluşlar da son yıllarda yaygınlaşıp eğitim verdikleri kitleleri büyütmektedir.

Online Eğitim Kimler İçin Bir Fırsat?

Günümüz dünyasında bireylerin talepleri karşılayacak donanımlara sahip olması için sürekli eğitim kaçınılmaz olmuştur. Bu talepleri karşılayan bireyler gerek iş arayışlarında gerekse mevcut işlerinde bir üst seviyeye ulaşmaları açısından fark yaratacak bir niteliğe sahip olacaklardır. Özellikle tam zamanlı çalışanlar veya üniversite öğrencileri için online eğitim programları kişisel gelişim açısından çok değerli bir fırsat sunuyor. Ayrıca şehirlere ulaşılabilirlik sorunları yaşayan bireylerin de evlerinden çıkmadan online eğitim alabilmeleri güzel bir kazanım olarak önümüzde duruyor. Fiziki bir sınıf ortamı olmasa da öğrenciler esnek ders saatlerinden yararlanarak eğitimlerini tamamlayabiliyorlar.

Online Eğitim Ders İşleyişi

Eğitim aldığımız kurumun bir web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitesi aracılığı ile alınan dersler canlı izlenebildiği gibi kaçırılan dersler de online kayıt sayesinde sonradan izlenebilmektedir. Dönem sonu sınavları yine bu sistem üzerinden yapılıp alınan puanlar ve istatistiki bilgiler anlık olarak görülebilmektedir. Ders esnasında veya sonrasında eğitmene sorulacak sorular ise sistem üzerindeki yazışma paneli vasıtası ile gerçekleşmektedir. Her ne kadar örgün eğitimde olduğu gibi bir sınıf ortamı olmasa da eğitim kalitesinde bir kayıp yaşanmamaktadır.

Yeni Eğitmen Modeli Oluşur Mu?

Online eğitim dünyanın gelişmiş ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan bir sistem olsa da ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlaması eğitmen modelinin de değişmesine sebebiyet verecektir. Kullanılacak olan ders materyallerinin sanal ortama uyumlu hale getirilmesi, teknolojik bilgi ve donanım yeterliliği, dijital yeniliklerin takip edilmesi gibi birçok konuda eğitmenler kendilerini sürekli yenilenmek zorunda hissedecektir. Eğitmenlerin yanı sıra online eğitim hizmeti verecek olan kurumların da teknolojiyi yakından takip ediyor olması önemli bir husustur. Kaliteli ders içeriklerinin üretilmesi ve sağlıklı internet iletişiminin sağlanması bu anlamda çok önemlidir. Öğrencilerin kullanacağı web alt yapısının güncel tutulması, hızlı iletişim kanallarının aktif bir şekilde sisteme entegre edilmiş olması online eğitimin kalitesinin artmasına katkı sağlayacak önemli bir noktadır. Ülkemizde hizmet veren ve online eğitim konusunda örnek gösterilebilecek kurumlardan bi de İstanbul İşletme Enstitüsüdür. Enstitü ile yazılım ve bilişim eğitimleri, satış ve pazarlama, iş hayatı eğitimleri ve daha birçok eğitimi canlı olarak alabilirsiniz.

online eğitim online eğitimin tarihçesi yeni eğitmen modeli
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019
Neden Online Eğitim Tercih Ediyorum?
Online Eğitim Deneyimi

Neden Online Eğitim Tercih Ediyorum?

21 Temmuz 2018