AnasayfaBlogOnline Eğitim Pazarı 350 Milyar Dolara Çıkacak
Online Eğitim

Online Eğitim Pazarı 350 Milyar Dolara Çıkacak

13 Mart 2020
Online Eğitim Pazarı 350 Milyar Dolara Çıkacak

Online eğitim son yıllarda büyük bir ivme kat etti ve bu ivmenin devam etmesi bekleniyor. Online eğitim pazarı son 20 yılda dünya genelinde yüzde 900 büyüdü. Küresel online eğitim pazarı, 2015 yılında 107 milyar iken bu rakam 2018 yılında 200 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Her geçen gün ciddi oranlarda önem kazanan online eğitim pazarı rakamının 2025’de yaklaşık 350 milyar seviyelerine çıkması düşünülüyor.

Online eğitim geleneksel eğitim kadar ve belki de geleneksel eğitimden daha etkin olmaya başladı. Yapılan akademik araştırmalara göre hem teknik hem de eğitim açısından iyi tasarlanmış bir online eğitim programının öğrencilerine çok verimli olduğu gözlendi.

Eğitimde Dijital Dönüşüm Kaçınılmaz

Her yeni teknolojik gelişme toplumsal yaşamımızın her alanında birçok değişiklik meydana getiriyor. Doğal olarak eğitim de bu değişikliklerden etkileniyor. Gelinen bu noktada, gelecekte online eğitimin yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olacağını dile getirmek yanlış olmaz.

Günlük yaşantıdaki dijitalleşmenin doğal bir yansıması olarak eğitimde de dijital dönüşüm beklentisi kaçınılmaz hale geldi. Bu hızlı değişim karşısında eğitim kurumları ve eğitmenler dijital çağın dinamiklerine ayak uydurmaya gayret gösteriyor. Dijitalleşme ve eğitim sistemi kapsamında eğitim kurumları ve eğitmenler farklı eğilimleri ve beklentileri olan çok çeşitli öğrenci grubu ile nasıl daha etkili eğitim gerçekleştirebilecekleri sorusu ve sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu kapsamda dijital çağa ayak uyduran birçok eğitim verilmeye başladı. Ülkemizde hızla büyüyen online eğitim, zaman, maliyet ve fırsat eşitliği gibi birçok konuda avantaj sağlıyor. Online eğitimin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Online Eğitimin Faydaları

 • Online eğitime katılan bireyler 7 gün 24 saat derslere ulaşabilir. Öğrenciler platforma istedikleri zaman girerek anlamadıkları ya da tekrar etmek istedikleri konulara yeniden izleyebilir.

 • Eğitime katılanlar eğitmenleri dijital ortamda istediği zaman diliminde eğitmene soru sorma imkanına sahip olurlar.

 • Kişilere bireysel öğrenme olanağı ve onların kendilerini geliştirmelerine imkân sunulur.

 • Öğrenme ve öğretme sürecinde yaş, ortam, yöntem bakımından esneklik imkanı tanınır.

 • Çalışanlara işlerini devam ettirerek eğitim alma imkânı sunulur.

 • Geniş kitlelere ulaşılabilen ucuz bir eğitimdir. Mesajların gönderilmesinde fırsat eşitliğinin sağlandığı bir öğretim biçimidir.

 • Öğrencilere, kaliteli eğitimleri şehir ya da kırsal kesim fark etmeksizin eğitim alma fırsatı sağlar.

 • Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için oldukça yararlı bir eğitim biçimi olarak görülür.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün Eğitimlerine Katılan Sayısı 1 Milyonu Aştı

İstanbul İşletme Enstitüsü aralarında İçerik Editörlüğü’nden, Dijital Pazarlamaya, Diksiyon’dan İngilizce'ye kadar 60'dan fazla eğitimi online olarak veriyor. 2012 yılından bu yana 1 milyondan fazla öğrenciye eğitim veren İstanbul İşletme Enstitüsü’nden her hafta ortalama 18 bin kişi eğitim alıyor. Alanında uzman 50’den fazla eğitmeniyle online eğitim sektöründe önemli bir başarıya ulaşan Enstitü, sertifika almak için eğitim gören 2,5 milyon kişiye sınav yaptı. Enstitü’nün verdiği eğitimlere katılanların yüzde 70'ini lisans mezunları oluşturuyor. Yine eğitime katılanların yüzde 16'sı lisansüstü ve yüzde 12'si ise lise mezunlarından oluşuyor. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün verdiği online eğitimlere yapılan başvurulara göre en çok tercih edilen eğitimler şunlar;

Araştırmalara Göre Online Eğitim

 • Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’da bulunan istatistik ofisi Eurostat’a göre Avrupa'da tüm eğitim kategorilerinin yüzde 80'ini mesleki yaygın eğitimler oluşturuyor.

 • Eurostat verilerine göre bireylerin örgün eğitime sonrası uzmanlaşmak istedikleri herhangi bir alanda eğitime katılım oranı Avrupa’da yüzde 45.

 • Örgün eğitim sonrası uzmanlaşmak için bir eğitime katılma oranı Türkiye'de yüzde 21.

 • Online eğitimler, bilgilerin akılda kalma oranını yüzde 25 ila yüzde 60 arasında artırıyor.

 • Seaman ve Allen’in 2006 yılında yaptığı araştırmaya katılan akademisyenlerin yüzde 62’si online öğrenme çıktılarının yüz yüze eğitimden daha iyi sonuçlar verdiği dile getirdi.

 • Damazo, Fox, Shovein ve Houston’un 2005 yılında yaptığı araştırma ise uzaktan eğitim ile geleneksel eğitim arasındaki öğrenme çıktıları arasında ciddi bir fark olmadığını ortaya çıkardı. 

 • Class Central araştırmasına göre 2016 yılında online eğitimlerin yer aldığı dijital portallara üye olan kişi sayısı 58 milyon.

 • Dünya genelinde 2016 yılı itibariyle 700 üniversitede 7 bine yakın online eğitim kursu bulunuyor.

Ülkemizde giderek yaygınlaşan online eğitim, her geçen gün daha çok ilgi görüyor. Araştırma raporlara göre 2019 yılında yıllık 1,5 milyona yakın kişi online eğitim hizmeti aldığı belirtiliyor. Online eğitim hizmeti alan kursiyer sayısının 2025 yılına gelindiğinde 3 milyonlara ulaşacağı tahmin ediliyor. Küresel online eğitim pazarının 2010 yılında 32 milyar, 2015'te 107 milyar dolara, 2018 yılı sonunda ise 200 milyar dolar hacmine ulaştı. Son 20 yıllık süreçte yüzde 900 büyüme gösteren online eğitim sektörünün 2025 yılında 325 milyar dolar seviyelerine çıkacağı öngörülüyor.

online eğitim pazarı dijital dönüşüm uzaktan eğitim sertifika online eğitim kursu online eğitimin değeri
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
850499
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209