AnasayfaBlogÖğretim Görevlisi Nasıl Olunur?
Video

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

10 Haziran 2021
Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Akademisyen Dr. Mesut Öztırak ile akademisyenlikteki mesleki süreçleri konuştuk. Öğretim görevlisi olmak isteyenler için akademik yaşamın; şartlarını, mülakatlarını, ders saatlerini, maaş durumunu ve bütün süreçlerini detaylı bir şekilde ele aldık.

Dr. Mesut Öztırak kimdir?

Lisansım işletme, yüksek lisansım insan kaynakları yönetimi, doktoram da işletme yönetimi. Ağırlıklı olarak örgütsel davranış çalıştım. Uzmanlık alanım da eğitim yönetimi. Çeşitli vakıf üniversitelerinde çalıştım. Halen bir vakıf üniversitesinde kariyer merkezi müdürüyüm. 

Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve akademisyen unvanları nedir?

Öğretim görevlisi; yüksek lisansını bitirmiş hali hazırda ders vermekle yükümlü kişidir. Belirli sayda dersi olan kişidir. Araştırma görevlisi; ders verme yükümlülüğü yoktur. Dersleri ve hocaları asiste eder. Araştırma görevlisi; daha çok öğretim üyesi yetiştirmeye yönelik süreçtir, akademisyenliğin başıdır. Öğretim görevlisi ise daha çok mesleki tecrübesi olan kişileri, üniversitede, meslek yüksek okullarında ve uygulamalı bilimlerde bilgilerini aktarması için oluşturulan kadrodur.

Öğretim görevlisi nasıl olunuyor? Süreci bize anlatır mısınız?

Göz korkutucu gibi görünüyor, uzun bir süreç. Lisans eğitiminde başarılı bir öğrenci olması gerekiyor. Lisans mezunu olan kişinin ALES’ten belirli bir puan alıp ilk etapta yüksek lisans yapmak gerekiyor. Yüksek lisans 2 yıl, 1 yıl ders 1 yıl da tez aşaması. Yüksek lisans bitince ALES’ten 70 üzeri alıp üniversitelerin kadrolarını takip etmek gerekiyor. Hem devlet üniversiteleri hem vakıf üniversiteleri kadroları resmi gazetede yayınlanıyor. Şartlar uyuyorsa başvuru yapmaları gerekiyor.

Tezsiz yüksek lisanstan tezliye geçiş yapılabiliyor mu?

Tezsiz yüksek lisanstan tezliye geçilebiliyor. Öğrenci iken, projeye başlamadan hangi üniversitenin tezli programını istiyorsanız oraya başvuru yapmanız gerekiyor. 

Öğretim görevlisi olmak için nereye başvurmak gerekiyor?

Öğretim görevlisi için lisansını bitirip ALES’e ve yabancı dil sınavına girip aldıktan sonra tezli yüksek lisans yapıp ardından resim gazete üniversiteler ilanlarını gönderiyor. Şartlara detaylı bakıp başvuru yapabilirler. Başvuru yaptıktan sonra ortalamalarınız alınıyor. Lisans, ALES ve YDS gibi dil puanları. İlk 10 kişi ön değerlendirmeye çağrılır ve yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavda da sıralama olur. 

Araştırma görevlisinde yüksek lisans mezun olmak şart değil. Başarılı yeni mezun arkadaşları akademiye kazandırmak. Araştırma görevlisi fakültede görev yapıyor. Yüksek lisans öğrencisi, mezun ya da doktora öğrencisi olma şartı var. ALES minimum 70 ve dil puanı ile başvuru yapacaksınız. Yazılı sınan ve en başarılı olan kadroya atanır. 

Öğretim üyesi ve öğretim elemanı karıştırılıyor. Öğretim elemanı öğretim görevlisini ve araştırma görevlisini kapsıyor. Öğretim üyesi ise; doktorasını tamamlamış, doçent doktor, profesör öğretim üyesidir. Öğretim görevlisi araştırma görevlisi öğretim elemanı adı altında hizmet vermekte. 

Akademik hayatta mülakatlar nasıl oluyor? 

Mülakat sürecinde de size puanlama yapılacak. İş hayatındaki mülakatla karşılaştıracak olursam hedeflerin soruluyor. Akademide yer almalı mısın? Sürekli çalışma gibi bir isteğin var mı? Önceki yayınları ve uzmanlaşmak istedikleri alanı irdeleyebilirler. Belirli mesleki saatleri olmayan bir işe hazır mısın, analitik zeka ölçülüyor. Akademide makale yazıyorsan doçentliği üniversiteler arasındaki kurul veriyor. 

Üniversitede çalışarak ne kadar kazanılabilir? İlk başlangıç maaş skalası nasıl oluyor? Neye göre belirleniyor?

Çok kısa bir süre önce YÖK şöyle bir karar aldı; vakıf ve devlet üniversitesinde çalışan öğretim üyeleri ve öğretim elemanları eşit maaş alacaktır. Önceden vakıfta çalışanlar daha düşük maaşta çalışabiliyordu. Minimum tutarlar öğretim görevlisi maaşları; 6500 TL, kademe ilerledikçe artış gösterebiliyor. Maaş konusunda tanınırlığınız, yaptığınız yayınlar maaşa etki ediyor. Öğretim üyesi; 7500’ten başlıyor. Doğuda iseniz 10000 lira gibi değişebiliyor. Bunlar minimum tutarlar. 

Öğretim görevlisinin görev ve sorumluluklarından bahsedebilir misiniz?

Öğretim görevlisinin temel amacı ders vermek. Genel olarak yüksek okul ve uygulamalı bilimlerde görevlendirilir. Devlet üniversitesinde görev yapanlar daha rahat görev yapmakta. Devlette 10-22 saat gibi. Vakıf üniversitesinde daha fazladır.

Akademik hayatta unvan sıralaması nasıl? 

Öğretim görevlisi olarak başladıysanız, kimse size doktora yapın diye kapınız çalmaz. Ben yükselmek istiyorum derseniz doktora yapmanız gerekiyor. 4 yılın sonunda Doktor unvanını alıyorsunuz. Araştırma görevlisi de yüksek lisansını bitirmişti, doktora yapmalısınız. Doçentlik ve profesörlük. Doçentlik için doktora bittikten sonra 100 puan ile başvuru yapabilirsiniz. 10 puanı doktora öncesi yayınlardan alabilirsiniz. 100 puanla üniversiteler arası kurula başvuru yapıyorum. Doçent olduktan sonra da ders vermek ve minimum 5 yıl doçent olarak çalışmalıyım. Sonrada gerekli şartları toparlayıp profesör olabilirsiniz.

Akademisyen olmak göründüğü kadar kolay mı? 

Türkiye’de öğretmenlik akademisyenlik kolay diye düşünülebiliyor. Ancak kolay değil. İyi bir akademisyen olmak istiyorsanız tanınırlığınız yaptığınız yayınlar ve yetiştirdiğiniz öğrenciler önemli. Sanıldığı gibi kolay bir meslek değil. Zaman zaman yoğun iş akışınız olabilir. Memur hayatı gibi isteniyorsa o kişilere göre değildir. Kolay meslek olduğunu söylemek güç, kolay meslek değil. Akademisyenlik meslek değil yaşam biçimi. 

Uzun süreler öğretim görevlisi olarak çalışan biri özel sektörde çalışmak isterse zorlanır mı?

Kişiye göre, kişinin altyapısına ve yetkinliklerine göre değişir. Özel sektörü de tanıdım. Bunlar vermiş olduğum derslere de katkı sağlıyor. Teorik bilgiyle harmanlamış kişi de sıfırdan iş hayatına atılıyor gibi zorlanabilir. Daha çevik ve istekli olma davranışı bunu aşacaktır. Mesleki hayatta da başarılı olacaktır ancak biraz uyum süreci gerekir. 

Enstitüde çok fazla alanda eğitimler var. Akademik yaşama hazırlana bireyler için kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hangi eğitimleri önerirsiniz?

Mehmet hocanın öğrenmeyi öğrenme eğitimi fayda sağlayacaktır. Sürekli sahnedesiniz diksiyonu benden dilini iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor. Diksiyon eğitimi önemli. Daha profesyonel olmak isteniyorsa oyunculuk eğitimi alınabilir. İletişim becerileri iyi olmalı. Empati yapabilmeliyim. Takım çalışması, liderlik gibi temel eğitimleri tavsiye ederim. İngilizce tabi, profesyonel düzeyde İngilizce bilmeli.  Öncelikle uzmanlık alanı belirlenmeli, araştırmalı, hocalarına sormalı. Yüksek lisasta amaca yönelik olmalı. 

Öğretim görevlisi nasıl olunuyor?

Lisans eğitiminde başarılı bir öğrenci olması gerekiyor. Lisans mezunu olan kişinin ALES’ten belirli bir puan alıp ilk etapta yüksek lisans yapmak gerekiyor. Yüksek lisans bitince ALES’ten 70 üzeri alıp üniversitelerin kadrolarını takip etmek gerekiyor. Kadrolar resmi gazetede yayınlanıyor. 

Öğretim görevlisinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Öğretim görevlisinin temel amacı ders vermek. Genel olarak yüksek okul ve uygulamalı bilimlerde görevlendirilir.

Akademisyen olmak göründüğü kadar kolay mı? 

İyi bir akademisyen olmak istiyorsanız tanınırlığınız yaptığınız yayınlar ve yetiştirdiğiniz öğrenciler önemli. Sanıldığı gibi kolay bir meslek değil. Zaman zaman yoğun iş akışınız olabilir.

akademisyen
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.