AnasayfaBlogÖğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntem: Feynman Tekniği
Eğitim

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntem: Feynman Tekniği

11 Temmuz 2019
Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntem: Feynman Tekniği

Özellikle öğrencilerin yaşadığı sorunlardan biri olan çalışılan konunun kalıcı bir şekilde öğrenilememesidir. Öğrenilmesi gereken konuyu oturup bir gününü ayırarak öğrenmeye çalışmak konuyu kalıcı olarak öğrenmeye hiçbir faydası yoktur. Konunun kalıcı olarak öğrenilememesinin sebebi ise, bir gün ayırarak çalıştığımız konuya bir daha dönüp bakılmaması. 

Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek

Öğrenmek bir konu hakkında ki bilgiyi oturup bir gün içerisinde çalışarak yapılacak bir eylem değildir. Öğrenmek çalışılan konuyu aralıklı tekrar edilmesi ile konunun beyinde tam anlamıyla kalıcı hale getirerek yapılan bir eylemdir. Bu tekrarlar sayesinde öğrenilen bilgiyi daha sonra ulaşacağımızı beyine öğretmiş oluruz. Bilgiyle tekrar tekrar karşılaşan beyin bilginin kalıcı yer edinmesini sağlamış olur. Tekrar edilmeyen bilgiler ise beyin tarafından gereksiz görülüp silinmesi ya da uzun zaman sonra tekrar edilmesi durumunda beyinin en uzak köşesinden geri getirilmesi ile sonuçlanır. 

Kendinize örnek olarak aralıklı çalışma programı şu şekilde oluşturabilirsiniz. Pazartesi çalışılan konuyu salı günü tekrar edip çarşamba mola verip perşembe günü konuyu tekrar etme cuma ve cumartesi mola verip pazar günü yeniden konuyu tekrar edebilirsiniz. Bu program ile beyinin öğrenip unutmaya başladığı öğrenilen bilgileri hatırlatılması ile bilginin zihne kazınmasını sağlamış olursunuz.

Feynman Tekniği Nedir?

Richard Feynman tüm zamanların en etkileyici ve tanınmış fizikçilerinden biridir. Başka dehalar gibi o da çok geç konuşmuştur. Fizikçi Richard Feynman için öğrenmek, “Bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsan onu yeterince iyi anlamamışsın demektir” cümlesi ile ifade edilebilir. Richard Feynman geliştirdiği ve kendi adıyla anılacak yöntemin temelinde çalışılan konuyu 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği bir şekilde anlatabilecek kadar iyi öğrenmek yatmaktadır. 

Feynman Tekniği İle 4 Aşamalı Öğrenme 

Richard Feynman’ın üniversite yıllarında oluşturmaya başladığı öğrenme tekniği dört adımdan meydana gelmektedir.

  • Çalışıp öğrenmek istediğin konuyu belirle ve konuyu çalışmaya başla. Konu hakkında çalışıp öğrendiklerini bir defter yaz.

  • Üzerinde çalıştığın konuyu başkalarına anlatıyormuşçasına açıklamaya çalış. Bunu yaparken olabildiğince basit ifadeler kullan.

  • Açıklamaya çalışırken edindiğin bilgilerde eksik yönler olduğunun farkına varacaksın. Bu eksiklikleri gidermek için kitaplara, kaynaklara yine geri dön. Konuyu eksiksiz hakim olup anlatabilecek düzeye ulaşana kadar bunu tekrarla.

  • Konuyu basite indirgeyerek ve benzerlikler kurarak açıklamaya çalış.

Feynman Tekniği Yararlı Mı?

Feynman tekniğini gerçekten anlamadığınız konuları/fikirleri anlamak için, anladığınız fakat sınavlarda unuttuğunuz konuları/fikirleri hatırlamak için sınav öncesi etkili bir çalışma yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak bir fikri uzun yıllar hatırınızdan çıkmayacak şekilde kısa sürede derinlemesine kavrayabilmeniz mümkün. 

Feynman tekniği yalnızca öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda farklı düşünme şekillerini size sunarak fikirleri tamamen yeniden inşa etmemizi sağlıyor. Fikir ve konuları daha derinden anlamayı kolaylaştırıyor. En önemlisi sorunlara bu şekilde yaklaşarak ne konuştukları hakkında en küçük bir fikri bile olmayanları anlamamızı sağlıyor.

Feynman Tekniği Bir Çalışma Programıdır

Feynman tekniği başarılı bir çalışma programı ile desteklenirse daha faydalı olur. Çalışma programı hazırlamadan önce bir kağıt alıp eksik olduğunuz konuların başlıklarını yazın ve öncelikli konularınızı tespit edin. Böylece hangi konulara ağırlık vereceğinizi tespit etmiş olursunuz. 

Bu işlemlerden sonra programınızı hazırlayabilirsiniz. Programınızı hazırlarken mutlaka ikiye bölün. İlki hocalarınızın size anlattığı konuları güzelce tekrar edip bu konularla ilgili yeterince soru çözeceğiniz bölüm. İkincisi ise, önceden işlenmiş fakat eksik olduğunuz konuları öğrenip bol bol soru çözeceğiniz bölüm. Eksik konularınız yoksa hocalarınızın ilerde işleyeceği konulara önceden bakıp soru çözebilirsiniz.

Feynman Tekniği Nedir?

Richard Feynman geliştirdiği ve kendi adıyla anılacak yöntemin temelinde çalışılan konuyu 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği bir şekilde anlatabilecek kadar iyi öğrenmek yatmaktadır. 

Feynman Tekniği Ne Zaman Kullanılır?

Feynman tekniğini gerçekten anlamadığınız konuları/fikirleri anlamak için, anladığınız fakat sınavlarda unuttuğunuz konuları/fikirleri hatırlamak için sınav öncesi etkili bir çalışma yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak bir fikri uzun yıllar hatırınızdan çıkmayacak şekilde kısa sürede derinlemesine kavrayabilmeniz mümkün. 

Feynman Tekniğinin aşamaları Nelerdir?

Dört adımdan meydana gelmektedir. Çalışıp öğrenmek istediğin konuyu belirle ve konuyu çalışmaya başla. Üzerinde çalıştığın konuyu başkalarına anlatıyormuşçasına açıklamaya çalış. Açıklamaya çalışırken edindiğin bilgilerde eksik yönler olduğunun farkına varacaksın. Konuyu basite indirgeyerek ve benzerlikler kurarak açıklamaya çalış.

Yazar: Ömer Kök

feynman tekniği öğrenmek öğrenme çalışma programı yöntem öğrenme tekniği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş dünyasında fark yaratacak donanımlar edinin. Teknolojinin öğrenmeye ilişkin sunduğu tüm işlevleri keşfetmek için öğrenmeyi öğrenme eğitimine katılın.
4.9
(34)

Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

11 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750209
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239