Close
Mobil Menu Bars

Odaklanmanızı Sağlayacak Konsantrasyon Müzikleri

26 Mayıs 2020, 1037 defa okundu.
Odaklanmanızı Sağlayacak Konsantrasyon Müzikleri
konsantrasyon müzikleri, odaklanma, konsantrasyon, müzik, motivasyon

Müzik, çeşitli tarzlarıyla herkese hitap edecek yapıda evrensel ve çok yönlü bir etkiye sahip olduğu için, günlük yaşamda yapmak istediğimiz bütün aktiviteler karşısında odaklanmamızı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda yaşadığımız anlardan keyif almayı ve kaliteli zaman geçirmenizi de sağlıyor. Ayrıca duygu ve düşüncelerimizi konuşma dışında anlatabilmemizin ve kendimizi ifade edebilmenin başka bir yoludur müzik.

Aslında kullanılacağı çok fazla alan var ve bu durumun çeşitliliği insanların beklenti ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Bazen prestijli bir mağaza şubesinin önündeki istenmeyen genç gruplara hitap etmeyen müzikleri kasıtlı çalarak onların gitmelerini sağlarken bazen de son derece havalı ve lüks bir restoranda kendinizi daha önemli hissetmenizi sağlayarak, diğerlerine kıyasla daha pahalı içecek ve yiyecek sipariş etmenizi tetikleyebiliyor.

Kendimizi rahatlıkla yansıtma fırsatı bulduğumuz müziğin davranış üzerindeki güçlü etkisi sayesinde insanların hızlı ve ritmli müziklerde daha hızlı davranıp hareket ettikleri, yavaş tempolu müziklerde ise farklı açılardan düşünmeyi sağlayabilecek ruh haline yoğunlaşabildiği saptanmıştır. Bu yazıda, müziğin beyin üzerindeki etkisini ve odaklanmanızı sağlayan konsantrasyon müziklerinin neler olduğunu ayrıntılarıyla açıklamaya çalışacağız.

konsantrasyon müzikleri, odaklanma, konsantrasyon, müzik, motivasyon

En Sevilen Konsantrasyon Müziği

Müzikle bu kadar iç içe olmamızın ve hayatımızda geniş kapsamlı olarak yer almasının en önemli nedeni, müziğin beynimizle etkileşime geçmesidir. Müziğin beynimizde güçlü duygulardan oluşan bağlantılar sağladığını biliyoruz. Ruhsal ve duygusal yönden motivasyonumuzu artıran ve daha mutlu olmamızı sağlayan dopamin salgısını uyarıyor veya verimliliği artırıp yoğunlaşmayı sağlayarak güçlü bir hafızayla birlikte sorunlarla baş etmemize yardımcı oluyor.

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız her müzik tarzının, dinleyicilerine olumlu katkı sağladığını söyleyemeyiz. Huzursuz hissetmenize neden olabilecek seviyede çok yüksek seste dinlenen müziğin, yaratıcılık ya da konsantrasyon üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını savunan çalışmalar bulunmaktadır. Aynı durum çok kısık şekilde dinlenen müzikler içinde geçerlidir. Bunun dışında şarkı sözlerinde şiddet, üzüntü ve özlem gibi çeşitli sorunlar içeren durumları dile getiren tarzlarda var. Bu açıdan bakıldığında konsantrasyonu sağlayan ve bize faydalı olacak belli başlı müzik türleri olduğunu söyleyebiliriz.

Müzik üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda verimlilik ve üretkenliği artırmanın yanında odaklanmayı sağlayabilen belli başlı müzik türleri öne çıkıyor. Şarkı sözlerinin olmaması ya da sanat gerektiren ustalıkla yapılmış olmasından dolayı müzik türleri arasında odaklanma veya verimlilik açısından en faydalı ve popüler çalışmalar klasik müzik alanında yapılmaktadır. Çeşitli üniversitelerde yapılan deneylerin klasik müzik alanında hemfikir olduğu ortak sonuç, bu tarzda yapılan müziğin hafıza ve odaklanma için çok yararlı olduğudur.

Sözleri olmayan her türlü müziğin konsantrasyon ve motivasyonu artırdığı bazı araştırma bulgularına göre tespit edilse de, diğer sözsüz yapılan müzik türleriyle kıyaslandığında klasik müziğin bir adım önde olduğunu görürüz. Sadece konsantre olmak gerekiyorsa Ludwig van Beethoven'ın Moonlight Sonata adlı parçası bu anlamda imdadınıza yetişecektir.

konsantrasyon müzikleri, odaklanma, konsantrasyon, müzik, motivasyon

En Fazla Dinlenen Konsantrasyon Müzikleri

Müzik ile olan etkileşimimiz daha doğmadan önce anne karnında başlıyor. Annenizin kendi sesini, kap ritmini ve damarlarından geçen kan hareketlerinin sesini duyabiliyorsunuz. Müziğin adeta terapi niteliğindeki sakinleştirici etkisinin geçmişi sandığımızdan çok daha önce başladı. Mental olduğu kadar fiziksel olarak ta kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacak en fazla dinlenen konsantrasyon müziklerini tanıyalım:

  • Bach: Alman klasik bestecisi Bach tarafından çello için yazılmış ve ünlü bestecinin en başarılı çalışmalarından biri olan Çello Suites adlı parça odaklanma noktasında yardımınıza koşacaktır.

  • Vivaldi: İtalyan bestecinin en önemli ve bilinen eserler arasında yer alan Dört Mevsim Konçertoları aynı zamanda en çok sevilen ve dinlenen parçalardan oluşmaktadır.
  • Johann Pachelbel:Alman bestecinin en ünlü eseri olan Canon İn D Majör isimli parçanın harmonisiyle huzur veren melodisi sayesinde sakinleşmemek ve odaklanmamak mümkün değildir. Dinleyicinin moduna ortak olabilecek ezgilere sahiptir.
  • Mozart: Klasik müziğin deha isimlerinden birisi olan Avusturyalı besteci Mozart'ın bestelediği ve ölümü nedeniyle yarıda kalmış eseri olan Requiem isimli parça oldukça etkileyici izler bırakacak özelliktedir. Mozart ölüm döşeğinde son anlarını düşünerek oluşturmuştur. Parça adeta bir ağıt havasındadır. Ancak buna rağmen dinlemeye başladığınızda muhteşem kelimesinin yeterli olmadığını göreceğiniz, müziğin hemen hemen hiç durmadığı kesintisiz bir müzik şölenine şahit olacaksınız.
  • Chopin: Özellikle piyano için eserler yazmış meşhur Polonyalı piyanist ve besteci Chopin kendine özgü tarzıyla bestelediği Nocturne in F Minör isimli eser saf huzuru bulabileceğiniz ve biraz da yüksek sesle dinlenilmesi gereken favori parçalardan bir tanesidir.
  • Beethoven: Gelmiş geçmiş en büyük bestecilerden birisi olarak kabul edilen Alman besteci Beethoven, ismi tam olarak bilinmese de melodisinin bütün dünyada kulağa aşina geldiği oldukça popüler olan ve ev sahibine borcunu geciktirdiği için adamın kapıyı sert bir şekilde yumruklamasından esinlendiği , ‘’Kader kapıya işte böyle vurur” şeklinde tanımladığı en ünlü eseri  5. Senfoni aynı zamanda en çok çalınan senfoni olmasıyla ünlüdür.
  • İsaac Albeniz: Katalonyalı besteci Albeniz, aslında piyano için yazılmış, ancak günümüzde daha çok gitarlı versiyonu ile tanınan Asturias isimli eser inanılmazdır. İspanya iç savaşını anlattığından dolayı oldukça hareketli ezgilere sahiptir. Eseri dinlemek, kendinizi kaptıracağınız nitelikte olmakla birlikte yoğunlaşmanız için birebirdir.

konsantrasyon müzikleri, odaklanma, konsantrasyon, müzik, motivasyon

Konsantrasyon Sağlamada Müziğin Önemi

Her yapılan eylemde en etkili sonucu üretmemiz konusunda var olan potansiyeli optimal şekilde kullanmanızı sağlayan konsantrasyon, başarılı olmak amacıyla üzerinde yoğunlaştığımız her şey için geçerlidir. Müzik ise bu hedefe ulaşma yolunda bizi daha da kararlı ve dayanıklı olmaya iten en önemli fırsatlardan bir tanesidir. Konsantre olmuş bir düşünce gücü vasıtasıyla zihinsel aktivitelerinizi kullanma direnciniz artar. Odaklanma için gergin olmayan bir zihinsel davranış yapısına ihtiyaç duyulur. Konsantrasyon müzikleri bize bu noktada kontrol edilemeyen kaygı ve stres unsurlarını engelleyerek sakin bir zihin yapısıyla olayları ya da durumları değerlendirme gücü verir.

Hayatınızda önemli ölçüde değişiklikler yapmak zorunda olduğunuz zamanlarda farklı bir bakış açısıyla olayları değerlendirip karar verirken nasıl bazen yalnız kalmaya ihtiyaç duyuyorsanız başka bir alternatif yöntem olarak ta sakin ve huzurlu bir ruh halinde olma isteği içerisinde müziğin ritmine kendinizi kaptıracağınız anlar yaşayabilirsiniz. Başarı aslında kafamızda oluşan düşünce biçimlerinin sonucu olduğuna göre istenen noktaya gelinceye kadar bizleri tetikleyecek önemli güçlerden birisinin de müziğin gücü olduğu unutulmamalıdır.

Müzikle odaklanma arasındaki ilişki nedir?

Müziğin beynimizde güçlü duygulardan oluşan bağlantılar sağladığını biliyoruz. Ruhsal ve duygusal yönden motivasyonumuzu artıran ve daha mutlu olmamızı sağlayan dopamin salgısını uyarıyor. Böylece verimliliği artırıp yoğunlaşmayı sağlayarak güçlü bir hafızayla birlikte sorunlarla baş etmemize yardımcı oluyor.

En fazla dinlenen konsantrasyon müzikleri nelerdir?

Çello suits, dört mevsim konçertoları ve Canon İn D Majör bu alanda oldukça iddialıdır. Ayrıca; Requiem, Nocturne in F Minör ve Asturias isimli parçalarda odaklanma amaçlı sık dinlenilen ezgilerdir. Beethoven'ın 5. Senfonisi de en çok dinlenilenler arasındadır.

Odaklanmak için neden müziğe ihtiyaç duyulur?

Müzik, çeşitli tarzlarıyla herkese hitap edecek yapıda evrensel ve çok yönlü bir etkiye sahip olduğu için, günlük yaşamda yapmak istediğimiz bütün aktiviteler karşısında odaklanmamızı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda yaşadığımız anlardan keyif almayı ve kaliteli zaman geçirmenizi de sağlıyor. Aslında kullanılacağı çok fazla alan var ve bu durumun çeşitliliği insanların beklenti ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Finans Uzmanı olan Gürcan Puy 1984 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini Dumlupınar Üniversitesi İşletme bölümünde, Yüksek lisansını ise Marmara Üniversitesi MBA , Yönetim ve Organizasyon dalında tamamladı. Eğitimi sırasında Örgütsel Davranış ve Yönetim Kuramlarına  ilişkin projeler ve anket çalışmaları yapmıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!