AnasayfaBlogNeden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?
Mülakat - İş Görüşmesi

Neden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?

24 Temmuz 2016
Neden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?

Kalifiye adayları ikinci bir mülakata çağırır mısınız? Eğer çağırmıyorsanız, bunu yapmayı biraz düşünün. Aday ile ikinci bir mülakat size adayın özellikleri ve kültürel uyumunu değerlendirmek için bilmeniz gereken her şeyi anlatabilir. İlk iş mülakatında yapmanız gereken şey adayın şirket kültürüne uygun olup olmadığını gözlemlemektir. Ama bir çalışanı işe almayı daha çok bir arkadaşlık veya evlilik gibi düşünmelisiniz. İstihdam yıllarca sürebilir. Bir toplantı yaptıktan sonra hemen sözleşme mi imzalarsınız? Elbette öyle değildir. Size alışmaları gerekir ve iş teklifi yapmadan önce bir belirginlik kazanması gerekir.

Adayı ikinci mülakata çağırmak ne anlama gelir?

Bir adayın ikinci mülakata çağrılması için en kalifiye ve en beğenilen aday olması gerekir. İlk mülakattan önce zaten referanslar ve ön yazı mektuplarıyla adayları azaltmak için zaman harcadınız, sonuç olarak mülakatlar için potansiyel çalışanları seçtiniz. İkinci bir mülakat için seçtiğiniz adaylar sizin en iyi adaylarınızdır. İlk olarak mülakat yaptığınız insanların küçük bir yüzdesidir. İş teklifi yaparken rahat hissetmek adına ilk izlenimlerinizi yeniden hatırlamanız gerekir. İlk mülakatta aday İK departmanı, işe alım yöneticisi ve diğerleriyle tanışmış olabilir, ikinci mülakatta daha çok çalışanla tanıştırmak isteyeceksiniz.

Mülakatçılarınız işe alım uzmanını, İK elemanlarını ve de departman sorumlusundan birileri olmalıdır. Birçok çalışana potansiyel çalışan ile etkileşimde bulunma ve adayın özelliklerini inceleme fırsatı veriyorsunuz. Bu iyi, çünkü ne kadar çok çalışan sorumluluk alırsa işe alım o kadar iyi olur. Onlar yeni bir çalışanın başarısına yatırım olacaklar. İkinci mülakat yarım günden tam güne kadar uzayabilir. Sonuç olarak, mülakatçılar ilk mülakatta tanıştıkları adayın değişip değişmediğine karar verir. İnsanlar birkaç saat boyunca kim olduklarına dair bir imaj yaratmak için birbirleriyle yarışırlar, ama çoğu birey bütün gün taklit yapamaz. Bu zaman aralığında insan kaynakları uzmanları adayı gözlemler ve bu da size adayın ahlakı, sosyal yetenekleri ve insan ilişkileri hakkında bir bakış açısı sağlar.

İkinci mülakatta adaylardan farklı beklentileriniz olur ve adayın onları yerine getirip getirmediğini görürsünüz.

İkinci mülakatta adayın sizi, çalışanları ve şirketi araştırma fırsatı olur. İş ve zorlukları hakkında uzun saatler konuşulur. Adaya gün için takvim verdiğinizi sayarsak- tavsiye ederim- büyük ihtimal mülakat yapacağı insanları da araştırmıştır. İkinci mülakat sırasında aday pozisyon ile alakalı fikirlerini ve işe nasıl katkı sağlayacağını anlatabilmeli. Kendi becerileri ve deneyimi ve de pozisyon ihtiyacı arasında bir çizgi çizebilmeli. Bu da ikinci mülakattaki soruların birinci mülakattaki sorulardan farklı olmasının sebebi- daha spesifik ve dikkate değer sorular. Adaya departmana verebileceği beceri ve bilgileri öne çıkarabilme fırsatı verirsiniz.

Adaydan gelecek soruları cevaplamaya da hazır olun. Bu onun şirketinize uyum sağlayıp sağlamayacağını öğrenme fırsatı.

İkinci mülakattan sonra genel olarak aday sizinle çalışacağı için bu evliliğin yürüyüp yürümeyeceğini görmek adına daha detaylı sorular ortaya çıkaracaktır. Adaylar mevcut çalışanın neden çıktığı, işte kendisinden ne bekleneceği gibi sorular sorabilirler. Profesyonel gelişim ve daha ileri kariyer gelişimi hakkında fırsatları sorarlar. Detaylı cevaplar hazırlamalısınız ki iki taraf da uyumun sağlandığından emin olsun. 

Mülakat öncesi adaylardan iş ile alakalı bir testi veya görevi tamamlamalarını isteyin, bu adayın çabalarının sonuçlarını gördüğünüz yerdir.

Giderek daha çok kullanılmaya başlayan iş ile alakalı görev veya test adayın işe nasıl yaklaştığına dair size bir görüş sağlar. Yaratıcılığı, deneyimi ve diğer kişisel ve profesyonel karakteristikleri  değerlendirebilirsiniz. Bazı durumlarda ikinci mülakat gerçek bir testi içerebilir. Örneğin bir teknoloji çalışanının beyaz tahtada bir problemi çözmesi gerekebilir veya bir müşteri destek adayının birkaç müşteri mailine cevap vermesi gerekebilir.

İkinci mülakat nasıl olmalı? 

İkinci mülakatı şirketiniz için çalışmanın nasıl olacağını göstermek için kullanın. Mevcut çalışanlarınızın şirketiniz hakkında hikayeler paylaşmasına izin verin. Hikayeler kültürünüzü gösterir ve de çalışma ortamı, zorlukları ve beklentileri hakkında bir fikir sağlar. Yararlar ve ek avantajlar hakkında bilgi sağlayın, özellikle iş ilanında belirtilmeyen avantajlardan bahsedin. Aynı zamanda agresif satışınızla birlikte muhtemel çalışanınızın kültürel uyumunu dengelemeniz gerekir.  Muhtemel çalışan adaylarınızla ikinci bir mülakat yapma ihtiyacına ikna oldunuz mu? Umarım öyledir. İkinci bir mülakat işe alma takımınıza gerekli bilgiyi, iş adaylarınızla kişisel olarak etkileşime geçebilme şansını ve de ilişkinin çalışmak için potansiyeli olup olmadığına dair daha keskin bir görüşü sağlar. Bütün bu ek bilgiye sahip olduğunuzda daha iyi bir işe alım kararı verirsiniz.

Neden İkinci Bir Mülakat Yapmalısınız?ikinci mülakatikinci mülakata çağrılmak ikinci mülakat sorularıikinci mülakatta başarılı olmanın yollarımülakat 2. görüşme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022