AnasayfaBlogNasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?
Yabancı Dil Eğitimi

Nasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?

22 Ağustos 2019
Nasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?

İngilizce öğreniminde herkesin kendine göre bir amacı vardır. Kimisi yurtdışı ile ticari ilişkilerini geliştirmek, kimisi bilimsel araştırmalarını desteklemek, kimisi ise iş ararken daha etkili bir CV oluşturmak veya YDS, TOEFL, IELTS gibi dil sınavlarında başarılı olabilmek için İngilizce öğrenmek ister. Amaç ne olursa olsun İngilizce öğrenmenin yararları yadsınamaz.

Herkesin İngilizce öğrenmek için izlediği çeşitli yollar bulunmaktadır. Ancak farklı sebeplerden dolayı İngilizce öğrenirken birtakım engellere takılarak kendimizi ilerletemeyiz ve istediğimiz noktaya ulaşamayız. Peki bu engeller nasıl aşılabilir? Her şeyden önce belirli bir program oluşturmak ve o plana uygun bir biçimde düzenli çalışmak bu işin püf noktasıdır. Bu noktada kendimize yönlendireceğimiz ilk soru ‘Nasıl?’ olacaktır.

Dil Bilgisi (Grammer) Ve Kelime Öğrenmenin Önemi

Dil bilgisi bir dilin omurgası gibidir, kelimeler ise o dilin omurgası destekleyen unsurlardır. Kişinin dil bilgisi ve kelime dağarcığı ne kadar kuvvetli olursa ilgili dile hakim olma durumu da artar. 

İngilizce öğrenmek için hangi kitapları almak gerekir?

Tam anlamıyla İngilizce öğrenmek isteyen birisi için English Grammer Today (Murat Kurt, MK Publications) güzel bir kaynaktır. Kitap konu olarak başlangıçtan (elementary) ileri seviyeye ya da kolaydan zora doğru ilerleyerek konu anlatmaktadır. Kelime için önerilebilecek bir kitap serisi ise 4000 Essential English Words (Paul Nation, Compass Publishing)’dür. 

Altı seriden oluşan bu set İngilizce’de bilinmesi gereken temel kelimelere yoğunlaşmıştır. Eğer YDS, TOEFL veya IELTS gibi akademik sınavlara hazırlanıyorsanız, yukarıdaki kaynağa ek olarak, Barron’s Essential Word (Dr. Lin Lougheed) kitabı da faydalı olacaktır.

Dört Temel Beceri 

Temel olarak İngilizce öğrenmek için dört ana becerinin kazanılması gerekir. Bunlardan ikisi aktif ikisi pasif beceriler olarak bilinir.

Okuma (Reading) becerisi nedir?

Pasif beceridir ve bazı eğitimcilere göre ingilizce öğrenmek için atılan ilk adımdır. Çünkü teoride öğrenilen grammer ve kelime bilgisi okuma ile pratik bir hal alır ve bu alanda kendini geliştiren kişi diğer becerilere daha kolay adapte olabilir.
Seviyesine göre hikaye kitapları veya çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Daha ileri seviyelerde olanlar için yabancı gazetelerin haberleri, farklı konularda yayınlanan makaleleri okumak faydalı olacaktır.

Yazma (Writing) becerisi nedir?

Pasif becerilerden ikincisidir. Okuma ile elde edilen pratik, yazıya dökülerek bireyi ingilizcede daha ileriye götürür.

Dinleme (Listening) becerisi nedir?

Göndericinin ilettiği mesajı kavrayabilmek için dinleme ilk esastır ve artık interaktif bir biçimde iletişime geçilir. Dinleme yetisini geliştirmenin farklı yolları bulunmaktadır. Bunların içerisinde en etkili olanı ise seviyeye göre dinlenilen metnin yazıya dökülmesi veya transkriptinin çıkarılmasıdır. Başlarda uygulaması zor olan bu teknik, ilerleyen zamanlarda kolay hale gelmektedir ve okunan metne veya dinlenilen konuşmaya gittikçe odaklanmayı sağlar.

Konuşma (Speaking) becerisi nedir?

İngilizce öğrenmek isteyen birisinin kazanması gerektiği becerilerden diğeri de konuşma becerisidir. Yaygın sebebi ise genellikle yerince pratik yapma olanağının bulunmamasıdır. Konuşma becerisini geliştirmek için çok farklı siteler ve uygulamalar vardır. İtalik veya Tandem gibi. İfade yetersizliği problemini aşabilmek ve düzgün cümleler kurabilmek, güçlü bir grammer ve kelime bilgisine sahip olmayı gerektirir. 

Shadow Reading Tekniği

Yabancı film ve dizilerde ayrıca kulak aşinalığı oluşturacağı için konuşma yeteneğine yardımcı olabilir. Bunların dışında kişinin konuşma becerisini arttırmaya yönelik uygulayabileceği diğer yöntem de Shadow Reading tekniğidir. Shadow Reading metni oluşturulmuş bir ses kaydını dinleyip ardından o sesi taklit etmeye dayanan bir metottur. Son olarak, bu süreç sabır ve devamlılık ister. Verilen bilgiler ışığında yapılacak bir plan ile İngilizce öğrenmek kaçınılmaz olacaktır.

İngilizce eğitimi veren kurum var mı?

Akıcı bir dil konuşmak için yabancı dil eğitimi şart. Siz de İngilizce öğrenerek geleceğinize büyük bir katkıda bulunmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sunduğu ücretsiz online eğitimler kapsamındaki İngilizce Eğitimi programına hemen katılın.

ingilizce öğrenmek ingilizce yabancı dil ingilizce eğitimi shadow reading
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019
İngilizce Kelime Öğrenme Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kelime Öğrenme Yolları

12 Aralık 2019
Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?
Yabancı Dil Eğitimi

Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

14 Haziran 2021
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
775209
İngilizce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, B1-B2 kursumuza bugün göz atın!
4.9
(261)

İngilizce Eğitimi (B1-B2)

6 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
500259
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209