Close
Mobil Menu Bars

Murphy Kanunları

24 Mayıs 2019, 1774 defa okundu.
Murphy Kanunları
murphy kanunları, negatif düşünme, olumsuz düşünme, pozitif düşünme, istenmeyen sonuçlar

Murphy Kanunları Amerikalı bir mühendis olan Edward Murphy'nin insanoğlunun bazı başarısızlıkları ve yanlışlarına neden ararken bulduğu ve yayınladığı sonuçlardır. Günümüzde ''olumlama yap''''iyi düşün iyi olsun'', ''güzel düşün güzel enerji çek'' , ''evrene pozitif enerji gönder'' gibi mottolar oldukça revaçtayken ara sıra başımıza gelen olumsuzluklarla aslında Murphy Kanunları bize daha gerçekçi gelebiliyor. 

Murphy Kanunları ne kadar negatif düşünmeye itiyor gibi görünse de maddeleri okuduğumuzda aslında çoğu zaman yaşadığımız ve ''Evet, bana da aynen böyle oldu.'' dediğimiz gerçekçi durumları görüyoruz. O halde Murphy Kanunları'nı yakından inceleyelim.

İstenmeyen Sonuçlar

"Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir." Murphy Kanunları'nın temelini oluşturan düşünce bu söze dayanır. Aslında bu sözün içerisindeki istenmeyen sonuçlar ve felaket kavramları günümüzdeki olumlu düşünme akımlarıyla örtüşüyor.

Olumlu düşünceyi temel alan akımlarda, bir işin hep olumsuz tarafına odaklanırsan evrene negatif enerji gönderirsin ve korktuğun şey gerçekleşir; bu yüzden pozitif düşün, öğretisi vardır. Bu çoğu zaman sonuç aldığımız bir öğretidir. Çünkü evrende her şey enerjiden ibarettir ve negatif enerji, pozitif enerjiden çok daha güçlüdür. Yani bir olayın olumsuz sonuçlanacağına bilinçaltımızda inanıyorsak kesinlikle olumsuz sonuçlanır.

Bu durumda Murphy Kanunları aslında günümüzdeki kişisel gelişim akımlarından çok da uzak bir görüşü yansıtmıyor diyebiliriz. Son zamanlarda oldukça popüler olan New Age akımının kişisel gelişime etkisi ne kadar büyükse Murphy Kanunları için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Sadece gerçekçilik ve doğruluk payı biraz daha yüksek olabilir.

Doğa Hata ve Eksikten Yanadır

Çoğu zaman görünmesini istediğimiz doğru yaptığımız şeyler, başarılarımız, olumlu yönlerimiz, en sevdiğimiz özelliklerimiz veya yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için bir fırsat bekleriz ancak bunun için uygun şartlar oluşmaz. Oysaki hatalarımız, zayıf yönlerimiz, eksik bilgilerimiz veya hoş karşılanmayacak davranışlarımız her an ve her yerde kendini göstermek için doğada müsait bir zemin bulur.

Mesela sabırsız ve tezcanlı bir insansanız içinde bulunduğunuz her işte, gittiğiniz her ortamda illaki bir durumun gerçekleşmesi için bir süre beklemeniz gerekir, ta ki sabrınız taşana kadar. Bir işi bitirmek için acele ettiğinizde ise bilgisayarınızın donması, internet bağlantınızın gitmesi, yazıcınızdaki kağıdın bitmesi ya da o an ortaya yapmanız gereken bir sürü başka işin çıkması neredeyse kaçınılmazdır.

Yeni Şeylere Dikkat

Murphy Kanunları der ki: ''Düşürdüğün ekmeğin yağlı yüzünün halıya gelme olasılığı, halının yeni olmasıyla doğru orantılıdır.'' Gerçekten de öyle, dediğinizi duyar gibiyim. Hepimizin başına gelmiştir, yeni bir ayakkabı giydiğimizde yoldaki su birikintisine basmak, saçlarımızı yeni yaptırdığımızda yağmur yağması, yeni aldığımız telefonun bir anda elimizden düşüp kırılması, yeni temizlediğimiz eve hiç hesapta olmayan üç çocuklu bir misafirin gelmesi... Sizce de bu tesadüfler biraz fazla değil mi?

Hayattaki Güzel Şeyler

Murphy Kanunları 'na göre hayattaki en güzel şeyler ya kanun dışı ya ahlak dışıdır ya da kilo aldırır. Buna hangimiz itiraz edebilir ki? Bu maddeyi sanırım en çok diyet yaparken hatırlıyoruz. Özellikle yaz dönemine girdiğimiz şu günlerde ''Sevdiğim her şey beni şişmanlatıyor.'' diyorsanız Murphy Kanunları 'nı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Birçok örnek gösterebiliriz ama sıkça karşılaştığımız bu durumlar bizi yıldırmamalı. En başta da söylediğimiz gibi tüm bu kanunlar aslında bilinçaltımızdaki olumsuz tarafa daha fazla yüklendiğimiz için gerçekleşmektedir. Özellikle bir işi yaparken daha hedef belirleme aşamasında bu işin olmayacağını düşünüyorsak yeterince çaba gösterecek motivasyonumuz yok demektir. 

Murphy Kanunları kadar pozitif düşüncenin ve motivasyonun da hayatımızda etkili olduğunu unutmamalı, etkili motivasyon teknikleri ile istenmeyen sonuçları doğuracak negatif düşüncelerden kaçınmalıyız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!