AnasayfaBlogMülakat Teknikleri Hakkında İpuçları
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Teknikleri Hakkında İpuçları

27 Eylül 2019
Mülakat Teknikleri Hakkında İpuçları

Mülakat, herkesin yaşamında muhakkak deneyimlediği ya da deneyimleyeceği bir şeydir. İş görüşmesine gittiğinizde yaşanan bu süreci başarı ile tamamlamak sizin elinizde. Yetkinlik bazlı mülakat, işletmelerin insan kaynakları bölümü için son derece önemlidir.  Bu görüşme esnasında dikkat ettikleri en önemli şeylerden biri tabii ki de sizin yetkinlikleriniz. Peki yetkinlik nedir? Yetkinlik, kişinin yaptığı iş ve sorumlulukları daha üst seviyeye getirebilmesi için bilgi ve becerilerini yansıtma durumudur. Yani işini daha iyi yapması için sahip olması gereken donanımlardır. 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir?

Yetkinlik bazlı mülakat, şirket için ihtiyaç duyulan kaliteli bireyleri şirket bünyesine kazandırma açısından önemlidir. İnsan kaynaklarının yaptıkları mülakatlarda temel esas, adayı daha iyi tanımaktır. Ancak yetkinlik bazlı mülakatlarda, adayın deneyimleri ve olaylar karşısında verdiği tepkileri öğrenmek hedeflenir. Adayların verdiği yanıtlar ile yetkinliği ölçülür. 

Yetkinlik bazlı mülakatlarda sorulan sorular neler?

İş yaşamınızda ne gibi zorluklarla karşılaştınız, en büyük sorunu nasıl çözdünüz? 

Bu soru ile kriz yönetimlerinde ne gibi tepkiler verdiğiniz ölçümlenir.

İş ortamınızda arkadaşlarınız ya da patronunuz ile anlaşmakta güçlük çektiğiniz bir konuda nasıl davranırsınız?

Bu sorunun sorulma amacı, olumsuz bir durum karşısında bile iyi bir iletişim kurup kuramadığınızı ölçmektir.

Güçlü ve zayıf yönleriniz neler?

Şirketin sizden beklediği yetkinlikler konusunda ne kadar yeterli olduğunuzu ölçerler. 

Ekibinizi oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulundurursunuz?

Ekip yönetimi konusunda ne kadar bilinçli olduğunuzu öğrenmek isterler.

Zamanınızı nasıl planlar ve yönetirsiniz, öncelikleriniz neler olur?

Zaman yönetimi konusunda iyi olup olmadığınızı ölçerler. 

Rekabetin yüksek olduğu günümüz iş dünyasında verimli ve yetkin bireyler ile çalışmak fark yaratır. Beklentiyi karşılayacak personellerin istihdam edilmesi için de etkin bir işe alım süreci gerekir. Aksi halde ileride planlanan girişimlerin başarıya ulaşması zor olur. 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Hakkında Önemli Noktalar Neler?

Her şeyden önce, mülakat esnasında gereğinden fazla heyecan yapmanız olumlu bir izlenim doğurmaz. Heyecanınıza yenik düşerseniz istediğiniz performansı sergileyemez, insan kaynaklarınca beklenen yetkin imajı çizemezsiniz. Elbette biraz heyecan olmazsa olmazdır. Bu iş için ne kadar istekli olduğunuzu gösterir. Ancak bu heyecanın strese dönüşmesine ve sizi ele geçirmesine izin vermeyin. 

Başvuruda bulunduğunuz pozisyon ne gibi yetkinlikler gerektiriyor? Kilit görevleri araştırın, bulun. Görüşmeye gitmeden önce yapacağınız bu hazırlık, kendinize olan güveninizi artıracak. Bu iş için gereken yetkinlikleri kendi hayatınızla ilişkilendirip örneklendirin. Örneğin bu iş için liderlik, etkili iletişim, kriz yönetimi gibi yetkinlikler gerekiyor ise, bunlarla hayatınız arasında bağlantılar kurun. Üniversite yıllarınızda yaptığınız öğrenci kulübü başkanlığınızdan bahsedin. Şirketin istediği yetkinlikleri, kendi hayatınızdan somut örnekler ile sunun. 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Neden Almalıyım?

Yetkinlik bazlı mülakat, eleman aramaktan çok daha fazlasını içerir. Çünkü görüşme esnasında geçmişteki iş deneyimleriniz, zorluklarınız, yaşadığınız tecrübeler ve çok daha fazlası önemlidir. 

Ücretsiz Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sayesinde iş arama sürecinde olan adaylar, işe alım yapan insan kaynakları çalışanları ve uzmanları, kendi işini kurma aşamasındaki girişimciler ve bu alana ilgi duyan herkes yetkinlik bazlı mülakatın inceliklerini öğrenecek. İş dünyasında olan herkes için eğitim almak gereklidir. Çünkü bugün çalıştığımız işte ömür boyu çalışmamız söz konusu olmayabilir. 

Farklı yerlere iş başvurusunda bulunduğumuzda bizimle bu teknikler ile mülakat söz konusu olacaktır. Alacağınız online eğitim sayesinde nelere dikkat etmeniz, hangi yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Ayrıca, insan kaynakları departmanında çalışan ya da çalışmayı hedefleyen veya yönetici, girişimci iseniz bu online eğitimi almanız durumunda mesleğiniz için gerekli bir mülakat tekniğini öğrenmiş olacaksınız.

mülakat mülakat teknikleri yetkinlik bazlı mülakat teknikleri online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Teknikleri Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nedir?

06 Mart 2018
Mülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?

01 Ekim 2021