AnasayfaBlogMinimalizm Nedir? Nasıl Uygulanır?
Nedir?

Minimalizm Nedir? Nasıl Uygulanır?

06 Temmuz 2021
Minimalizm Nedir? Nasıl Uygulanır?

Minimalizm, tek tişörtle, bir sırt çantasıyla, bir göz odada yaşamak değil, sahip olduklarımızı ihtiyaçlarımıza göre düzenlemek ve eşya yerine anlam odaklı yaşamak demektir. 

Özünde sadeleşmeyi taşıyan minimalizm kavramı artık hayatlarımızda beslenmeden kıyafete, evlerimizin büyüklüğünden dijital alışkanlıklarımıza kadar pek çok alanda kendisine yer buldu. 

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Sürekli tüketmek, hep daha fazlasına ihtiyaç duymak zamanla bizi yorar hale geldi. Satın almaya, okumaya, izlemeye, düşünmeye yetişemez olduk. Dolaplarımızda etiketi kesilmemiş kıyafetler, hiç giymediğimiz ayakkabılar, ağzına kadar doldurduğumuz saklama alanları ve en az onlar kadar dolu zihinlerimiz… Sahip olduklarımız dev bir kargaşaya dönüştü adeta. Öyleyse bu kargaşadan kurtulmak için yapmamız gerekenlere bakalım şimdi. 

Uygulama kısmına her şeyden önce eşyalarımızı ve alışkanlıklarımızı gözden geçirerek başlamalıyız. Ardından bizim için gerçekten nelerin anlamlı olduğunu belirlemeliyiz. Sadeleşmek eşyalarımızı sadece belli bir sayıya indirmekten ibaret değildir. Alışkanlıklarımızı değiştirip hayata yer açmaktır aynı zamanda. Tabi ki ihtiyaçlarımız ve önceliklerimiz değişkenlik gösterecektir. Örneğin seneler önce aldığım paten dolabımdan çıkıp gün yüzü görmemişse bu benim için bir ihtiyaç değildir. Oysa aynı paten onu her gün kullanan birisi için bir ihtiyaçtır. Eşyalarımızı ya da daha genel anlamıyla sahip olduklarımızı gözden geçirirken kendimize şu soruları sorabiliriz: 

  • Bunu en son ne zaman kullandım? 

  • Ne sıklıkla kullanıyorum? 

  • Benim için gerçekten ihtiyaç mı? 

Sorulara verdiğimiz cevaplar doğrultusunda eşyalarımızın durumunu belirledik. Artık onları eleyebiliriz. Burada üç yöntem kullanabiliriz; eğer kullanılamayacak durumdaysa atalım, iyi durumdaysa bağışlayalım veya satalım. Böylelikle hayatlarımızda kendimize alan açmanın ilk basamağını gerçekleştirmiş oluruz. Bu süreçte iç sesimiz kulağımıza “Dursun belki lazım olur” diye fısıldayabilir. Onu yukarıda sorduğumuz soruların cevaplarını tekrarlayarak etkisiz hale getirebiliriz.

Eşyaları Eledik Peki Ya Sonrası?

Tabi bir kez eşyalarımızı eledik bu iş tamam artık minimalist oldum diyemeyiz. Bu devam eden bir süreç, bir yaşam şeklidir. Zaman zaman değişen ihtiyaç ve alışkanlıklarımız doğrultusunda eleme işlemini tekrarlamalıyız. Ayrıca yeni bir şeyler alırken de daha bilinçli davranmalıyız. Gerçekten ona ihtiyacımız var mı yoksa ihtiyaç olduğuna mı inanıyoruz diye düşünmeliyiz. Aksi halde sadece depoladığımız eşyaları değiştirmiş oluruz. Boşalttığımız alanlar bir bakmışız ki yeniden dolmuş. 

Bahsettiğimiz eleme işlemini gardıroplarımızda, mutfağımızda, eşyalarımızda yaptığımız gibi alışkanlıklarımızda, dijital dünyada hatta ilişkilerimizde de uygulayabiliriz. Sizlere bu sırada yardımcı olması adına birkaç soru sormak istiyorum. 

  • Size zarar veren alışkanlıklarınız var mı? Varsa onlardan kurtulmak için neler yaptınız, daha doğrusu onlardan kurtulmak istemez misiniz?

  • Günde kaç saatinizi sosyal medyada geçiriyorsunuz? Bu süre sizce verimli mi? Cevabınız hayırsa daha verimli hale getirmek ya da daha üretken olmaya zaman ayırmak için neler yapabilirsiniz? 

  • Peki ya arkadaş ilişkileriniz? Sırf hayır diyemediğiniz için birlikte olmaktan hiç keyif almadığınız insanlarla bir şeyler yapmaya zorluyor musunuz kendinizi? Ya da arayınca söylene söylene telefonu açtığınız ve konuşmayı bir an önce bitirmek istediğiniz arkadaşlarınız var mı? Varsa niçin hayatınızda tutuyorsunuz onları? 

Bu sorulara belki bir anda cevap bulamayabilirsiniz. Fakat sadeleşme üzere bir yolculuğa çıktığınızda eşyalarla sınırlı kalmak istemeyecek, hayatınızı minimalizm çerçevesinde şekillendirmek için hevesleneceksiniz. Minimalizm felsefesinde de bahsedildiği üzere size iyi gelmeyen ve gereği olmayan şeyleri hayatınızdan çıkardıkça, daha iyi hissedeceğiniz ve üretebileceğiniz bir yaşamınız olacak. 

Minimalist yaşam eğer ilginizi çektiyse ve bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz “Minimalizm Anlamlı Bir Yaşam” ve “Sade” kitaplarına bir göz atabilirsiniz. 

Minimalizm Nedir?

Minimalizm, tek tişörtle, bir sırt çantasıyla, bir göz odada yaşamak değil, sahip olduklarımızı ihtiyaçlarımıza göre düzenlemek ve eşya yerine anlam odaklı yaşamak demektir. 

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Uygulama kısmına her şeyden önce eşyalarımızı ve alışkanlıklarımızı gözden geçirerek başlamalıyız. Ardından bizim için gerçekten nelerin anlamlı olduğunu belirlemeliyiz. Sadeleşmek eşyalarımızı sadece belli bir sayıya indirmekten ibaret değildir. Alışkanlıklarımızı değiştirip hayata yer açmaktır aynı zamanda. 

Minimalizm Nasıl Sürekli Hale Getirilir?

Zaman zaman değişen ihtiyaç ve alışkanlıklarımız doğrultusunda eleme işlemini tekrarlamalıyız. Ayrıca yeni bir şeyler alırken de daha bilinçli davranmalıyız. Gerçekten ona ihtiyacımız var mı yoksa ihtiyaç olduğuna mı inanıyoruz diye düşünmeliyiz. Aksi halde sadece depoladığımız eşyaları değiştirmiş oluruz. Boşalttığımız alanlar bir bakmışız ki yeniden dolmuş. 

YAZAR: ZEYNEP BÜŞRA BİLGİN

Minimalizm Nedir Minimalizm Nasıl Uygulanır Minimalizm
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399