AnasayfaBlogMarkalaşma Yolunda Müşteriyi Yakalamak
Markalaşma

Markalaşma Yolunda Müşteriyi Yakalamak

28 Ağustos 2019
Markalaşma Yolunda Müşteriyi Yakalamak

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte marka kavramı gün geçtikçe farklılaşmaya devam etmektedir. Markalaşma sabır ve emek gerektiren büyük işler bütünüdür. Sadece isim veya sembol olarak düşünülmemelidir. Yapılan iş bütünü kalitenizi gösterecektir. 

Markalaşma Süreci

Hizmet ve güven sayesinde aldığınız geri bildirimler markalaşma sürecinizi büyük oranda etkilemektedir. Piyasaya giriş noktası bu yüzden araştırma gerektiren en önemli konulardan biridir. 

Yeni bir marka olmak için nereden başlamak gerekir?

Eğer yeni bir işe girmeyi düşünüyorsanız öncesinde değerlendirmeleriniz mutlaka olmalıdır. Rakiplerinizin neler yaptığını mutlaka incelemelisiniz. Ne kadar fazla rakibiniz varsa bu alana yönelmelisiniz çünkü bu fikriniz için para ödeyen kitle zaten mevcut. Muhtemel müşterilerinizi gözlemek isterseniz yapmanız gereken en iyi hamle onların müşterisi olmaktır. Kişisel markalaşma için en önemli stratejiler reklam ve pazarlamadır. 

Markalaşma Stratejileri

Reklam ilgiye ilgi de satışa yol açmaktadır. Bunlar olmadan değer yaratmak oldukça zor olacaktır. Olası müşterilerinizin dikkatini çekip yapmanız gereken hamle onları elinizde tutmak olacaktır. Taraflar arasında belirli bir güven olmadıkça alım-satım işlemi gerçekleşemez. E-ticaret sitesinden ürün sattığınızı farz edelim müşteri siparişi verdikten sonra muhakkak bilgi almak isteyecektir. 

Sipariş hazırlandıktan sonra kargo hakkında bilgi almaması ve ürünün eline geçmemesi markanızın değerini sarsacak, verdiğiniz güveni anında yıkacaktır. Ne kadar çok fayda sağlanırsa müşterileriniz para ödemeye o kadar istekli olacaktır. Zorluğun olduğu yerlerde iş fırsatları saklıdır. Şeffaf olmanız gerçeklik konusuyla çok yakından ilgilidir. Karşınızdaki insanlar yapmak istediğiniz şeyleri ne kadar kolay anlarsa markalaşma sürecinizde aynı oranda ilerleyecektir. 

Yararlı bir şey yapmanın ilk kuralı girişimdir. Denemeleriniz sizin konumunuzu belirlemede önemli rol oynamaktadır. İzle, tasarla, tahmin et, seç, harekete geç ve değerlendirme yap. Yapmaya çalıştığınız şeyi ne kadar kolay tanımlarsanız ilerleyeceğiniz süreçte doğru orantıda kolaylık sağlayacaktır.

Markalaşma yolculuğu sırasında fark edilebilirlik piyasaya girmenizi etkileyecek en büyük unsurdur. Eğer kimse varlığınızdan haberdar değilse kimse ürününüzü satın almayacaktır. Bu noktada dikkat çekmek yapılabilecek hamlelerden biridir. Sosyal medyada dolaşırken tıkladığınız içerikleri düşünün. Neden o linke girdiniz? Cevabı çok basit, çünkü dikkatinizi çekmeyi başardılar. Tebrikler! 

Müşteriyi Yakalamak

İlgilendiğiniz konudan anında koparıldınız ve artık farklı bir alandasınız. Doğru zaman ve iyi bir hamleyle müşteriyi yakalamayı başardınız. Fakat çoğu kadın bin liralık ayakkabıyı sadece rengi için almaz. Aynı zamanda kendilerini daha güzel ve çekici hissettiklerinden dolayı satın alırlar. İnsan beyni bu şekilde tasarlanmıştır. Ürünü aldıklarında hayatlarının nasıl değişeceğini gözünde canlandırmaya teşvik etmektedir. Eğer bunu başardıysanız ürününüzü istemeye başlamışlardır. Markalaşma süreci ve imaj yeni doğan bir bebek gibidir. Önce bir kimliğe sahip olmalıdır. 

Markalaşma sürecindeki önemli noktalar neler?

Ürünlerinizin çıkış noktası, adı, logosu ve sloganı mutlaka sizi temsil etmelidir. Piyasaya giriş hikayeniz ne kadar sizi anlatırsa potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmekte o kadar başarılı olursunuz. Yavaş ve emin adımlarla ilerlemelisiniz. Verilen kararların süreci ne şekilde etkileyeceğini düşünmeli ve değerlendirmelerinize göre hareket etmelisiniz. 

Statü Arayışı

Statü arayışı hayatın bir gerçeğidir. Bu yüzden değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Yapılan her değişiklik için müşterilerinizin geri bildirimleri bu aşamada büyük rol oynamaktadır. Beğenilmeyen ürünleri satışa çıkarmak veya marka vizyonunuzla alakasız şeylere odaklanmanız size zaman kaybı yaratacaktır. 

Müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik hamleler yapmanız piyasada yükselmenizi sağlayacak, popüler kültürü takip etmeniz ise her kitleden insana hitap etmenize neden olacaktır. Değişen teknoloji ile kolaylaşan bu süreç gerek kişisel gerekse işletmeleriniz için reklam fikirlerini çoğaltmaktadır. Gelişmekte olan markanızı yeni alanlarda ön plana çıkarma fikrini aklınızdan çıkarmayınız.

Kişisel markalaşma için eğitim var mı?

Markalaşma sürecinizde ne anlattığınız kadar onu nasıl sunduğunuz da çok önemlidir. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün vermiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında yer alan Kişisel ve Mesleki İmaj Eğitimi size bu konuda çok fayda sağlar.

markalaşma statü marka kimlik markalaşma süreci isim vizyon
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13080
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119