AnasayfaBlogMağaza Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Mağaza Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

02 Temmuz 2021
Mağaza Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Satış alanı, oldukça geniş bir iş dağılımına sahip meslek alanlarının başında gelmektedir. Satış elemanlığından, satış uzmanlığına, oradan da satış müdürlüğüne kadar uzanabilen bir alandan bahsediyoruz. Satış; pazarlama ve müşteri iletişiminin en değer verdiği alanlarından da başında geliyor; çünkü bu iki kavram, hedef kitlenin satın alma davranışına yönelik adımları etkinleştirmek için çaba sarf ediyor. Dolayısıyla satış, her bir alanın kazanımı için oldukça önemli bir işlevi yerine getiriyor. Böylesi bir alanın çeşitli iş alanları için kullanılması da kaçınılmaz.

Bugün sözünü edeceğimiz mağaza satış danışmanı da tam olarak satışın kalbinde olan bir meslek. Mağazacılık sektöründe satışı yönlendirmek için en gerekli pozisyonlarının başında satış danışmanlığı gelir. Yazımızın bundan sonraki bölümünde de ayrıntılı olarak mağaza satış danışmanından bahsedeceğiz. 

Mağaza Satış Danışmanı Nedir?

Mağaza satış danışmanlığı; müşteri yönetimi, satış teknikleri ve mağaza yönetimi ile ilgili bir meslek pozisyonudur. Mağaza satış danışmanını, satış danışmanlığının bir alt dalı olarak da düşünülebiliriz. Mağazacılık sektörü, satış ve müşteri yönetimi odaklı bir alandır. Burada çalışan bölge ve mağaza müdürleri, satış danışmanlarını eğiterek marka mağazasının gereksinimlerine uygun görevler verir. Mağaza satış danışmanlığı, bakıldığında kolay ve dar bir iş alanı olarak görülebilir; fakat satış danışmanı pozisyonu geniş bir iş skalasına sahiptir. Mağaza içinde ürünlerden sorumlu satış danışmanı olabileceğiniz gibi görsel düzenlemeden sorumlu satış danışmanı da olabilirsiniz. Mağaza satış danışmanlarının bir kısmı da kasa ya da depoda görevli olmaktadır. Bazı mağazalarda ise bir satış danışmanı, depoda da mağaza ürün alanında da görevlidir. Dolayısıyla satış danışmanlığı mesleğinin de zorlukları ve mesleği yerine getirirken sahip olunması gerekilen nitelikler vardır. 

Mağaza satış danışmanı, müşteri ile birebir iletişim kurar ve müşterinin ilgili ürün/hizmet hakkındaki sorularını cevaplar. Bu bakımdan iletişim ve müşteri ilişkileri yönetimi, satış danışmanının edineceği ilk niteliklerdendir. Tabii ki söz konusu nitelikler için mağazadaki deneyimli müdür ve çalışanlar, işe yeni başlayan mağaza satış danışmanını eğitmektedir. Fakat işe başlamadan önce işin gerekliliklerine uyum sağlamak açısından iletişim becerilerinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. 

Mağaza Satış Danışmanı Ne İş Yapar?

Mağaza satış danışmanı, mağaza içindeki ürün ve hizmetlerin müşteri tarafından satın alınmasını önayak olur. Satış danışmanı ürün ve hizmetler hakkında genel bilgiler verir ve genel olarak da reyon ve ürün düzenlemesinden sorumlu olur. Mağaza satış danışmanı, müşteri ile doğrudan iletişim kurarken satışın gerçekleşmesi için ürünlerin niteliklerinden bahseder ve samimi bir iletişim kurarak müşterinin istek ve ihtiyaçlarına yönelik ürünleri sunar. Burada önemli olan satış danışmanının müşteri ile iletişim hâlindeyken müşteriye soru sorması ve ihtiyaçları belirleyerek uygun ürünü satın almaya teşvik etmesidir. Buradaki etik dışılığı önleyen şey tabii ki müşterinin kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini süzerek uygun olanı öne çıkarmaktır.

Genel olarak mağaza içindeki çeşitli görevleri üstlenen mağaza satış danışmanı aşağıdaki işleri yerine getirir. 

 • Görevli olduğu ürün veya hizmetler hakkında bilgi sahibi olarak müşterileri bilgilendirir.

 • Mağaza gereksinimlerini tespit etmek için mağaza içi eğitimlere katılır. 

 • Mağaza görsel sunum tekniklerine uygun olarak vitrin ve reyon düzenlemeleri yapar. 

 • Mağazaya gelen müşterileri karşılar ve gerekilen yerlerde müşteriyle ilgilenir. 

 • Kasada görev alarak ödeme, iade, indirim ve müşteri geri bildirim işleriyle ilgilenir. 

 • Depoda görev alarak stok ve ürün takibi yapar. 

 • Mağaza iletişim hattında görev alarak telefon çağrılarını yanıtlar ve sosyal medya üzerinden gelen soruları cevaplar.

 • Müşteri şikayet ve sorunları için müşteriyi uygun birime yönlendirir. 

 • Satış müdürünün ve yöneticilerin günlük ve haftalık verdiği satış rakamlarına uygun olarak müşteriyi satın almaya teşvik eder. 

 • Kampanya ve indirim zamanları konusunda müşteriyi bilgilendirir ve kampanya detaylarından bahseder. 

Mağaza Satış Danışmanı Maaşları

Mağaza satış danışmanı maaşları, mağazanın insan kaynakları politikasına göre değişmektedir. Fakat sektöre baktığımızda, maaşların yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak ayrıldığını görebiliyoruz. Mağaza satış danışmanlığı öğrenciyken de yapılabilecek bir iş pozisyonu olduğundan, yarı zamanlı çalışmaya da açık bir alandır. Bu açıdan baktığımızda yarı zamanlı (part time) bir çalışan, asgari ücretin altında bir maaş alır. Fakat mağazacılık sektöründe satış yapma ve prim uygulaması bulunmaktadır.

Genel olarak ise bir yarı zamanlı çalışan 1.500 TL ila 2.000 TL arasında değişen bir maaş alır ve prim uygulaması, yemek kartı gibi ek ücretler de alabilir. Tam zamanlı çalışan mağaza satış danışmanı ise 2.500 TL ila 4.000 TL arasında bir maaş alır. Maaşın artmasında satış danışmanının satışlarını artırması, mağazanın popülerliği ve kârı ve ayrıca satış danışmanının mağaza içindeki deneyim yılı da etkilidir. 

Mağaza Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Mağaza satış danışmanı olmak için üniversite mezunu olmanız her zaman geçerli değildir. Part time mağaza satış danışmanlığı pozisyonu için lise mezunu ya da üniversite öğrencisi olarak da başvuruda bulanabilirsiniz. Yalnız iş ilanlarında istenen bazı nitelikleri de taşımanız gereklidir. En bilenen satış danışmanı niteliklerinden biri, iletişim noktasında kendinizi ifade edebilmektir. Bir başka nitelik ise en az lise mezunu olmaktır. Bu nitelik hem yarı zamanlı çalışma hem de tam zamanlı çalışma pozisyonu için geçerli olabilmektedir. 

Mağaza satış danışmanı, iletişim becerilerini geliştirerek görevlerini yerine getirir. Müşteri ile iletişim, satın alma aşamasına doğrudan etki edebilecek bir güce sahiptir. Bundan dolayı bir satış danışmanının ikna kabiliyetini geliştirmeye açık olması gerekir. Ayrıca satış teknikleri hakkında da temel bilgiler edinerek satışı yönlendirmede başarılı sonuçlar alabilmelidir. Mağaza satış danışmanı iş ilanlarına göz attığımızda en öne çıkan nitelikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Esnek Çalışma Saatlerine Uyum Sağlayabilmek

 • Ofis Programlarını Kullanabilmek

 • Ekip İçi Çalışmaya Uyum Sağlamak

 • Kişisel ve Mesleki Gelişime Açık Olmak

 • Müşteri Memnuniyetini Kavrayabilmek

 • Satış Faaliyetlerini Yönetebilmek

 • İngilizce Dil Yetkinliği (Her iş ilanı için geçerli olmamakla birlikte öne çıkarıcı bir niteliktir.)

Yukarıdaki nitelikleri geliştirmek tabii ki ilginize göre mümkündür. Yarı zamanlı çalışacak olsanız bile satış alanında kariyer hedeflemek için mağaza satış danışmanlığı önemli ve değerli bir fırsattır. Mağaza içinde çeşitli görevlere sahip olarak alan yetkinliklerinizi attırmanız mümkündür. Ayrıca uzun süreli çalışma sonunda, mağaza içinde yükselme durumunuz da olabilir. Kısacası satış alanında çalışma hedefiniz olsun ya da olmasın; mağaza satış danışmanlığı, iş hayatına girmenin ve kendinize bir iş deneyimi yaratmanın en verimli yollarından biridir. 

Mağaza Satış Danışmanı Mağaza Satış Danışmanı nedir Mağaza Satış Danışmanı ne iş yapar Mağaza Satış Danışmanı maaşları Mağaza Satış Danışmanı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Görsel Mağazacılık Eğitimi
Figen YılmazFigen Yılmaz
899400
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209