AnasayfaBlogLiderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik
Liderlik

Liderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik

09 Mart 2018
Liderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik

Liderlik ve dağcılık arasında bir benzerlik olabilir mi? Bir dağa tırmanmak, takım gücü, liderlik bilgisi, karar verme yeteneği ve üst düzey risk almanızı gerektirir. Tıpkı bir işletmenin liderliği gibi... Dağcılık ve işletme liderliği arasındaki muazzam paralelliği görmek beni şaşırtıyor. Bir kere dağ tırmanışı ve liderlik yapmak titizlik gerektiriyor. İkisinde de devamlı olarak öğrenme, beceri ve bazı tekniklerin geliştirilmesi gerektiriyor. İkisi de birisinin kendisine dikkat etmesini, diğerlerinin geri bildirimlerini kullanarak farkındalık yaratmasını gerektiriyor. Liderlik ve postmodern liderlik eğitimine katılmanız sizi bu yolda daha güçlü adımlarla yükseltecektir.

Liderlik ve dağcılık arasındaki benzerlik.

Dağ tırmanışı ayrıca büyük problemler üzerinde çalışmaya benziyor:

  • İkisi de üstesinden gelinemez görünen görevler içeriyor.

  • İkisi de amaca ulaşmak için diğerlerinin yardım etmesini gerektiriyor

  • İkisi de risklerle başa çıkıyor.

  • İkisi de planlama, takım çalışması, konsantrasyon ve umut barındırıyor.

Zorlu Görev

Profesyonel tırmanış rehberi ve eğitmeni Don Mellor "tırmanış hayatın kendisine ait bir metafordur. Büyük bir amaç ve belirsizliğin olması, yolculuk yapmak ve risk almak insanları başarı getirir. Başarının beraberinde tatmin de getirir. Bu dünyada duvarın üzerinde bir hayat yaşıyoruz. Yaşadığımız bu hayat basitleştirilmiş bir model haline geliyor. Eşit acılara sahip bir model! Ancak bunu aşabilen kişiler hayatı daha farklı algılıyor. Biz tırmanış konusunda her zaman kazanıyoruz ve biliyoruz ki başka yerde de kazanabiliriz.’’ Dağcıların problemleri yöneticilerin günlük hayatta başa çıktıkları şeylere çok benziyor. Bir yönetici veya lider olarak aldığınız sorumluluğun seviyesi hayat değiştirici olabilir. Dünyanın zorluklarıyla hepimiz karşılaşıyoruz- ister dağlar ister ofis isterse market olsun. Bir yönetici olarak liderliğin zorluk ve sorumluluklarına sahipsiniz.

Tutku, memnuniyet ve korku

Anlam itibariyle tutku ve memnuniyet birbiriyle çatışır. Her zaman yeni bir zirve, yeni bir rota ve yeni bir zorluk vardır. Bu bizim hakkımızda gerçek olan en iyi ve en kötü şeylerden biridir. "İşte bu kadar. İstediğim şey bu. Daha fazla mutlu olmak istemiyorum. Yeni bir şey öğrenmek istemiyorum. Daha fazla değişiklik yapmak istemiyorum. Dünyayı daha fazla etkilemek istemiyorum" dediğimiz bir yer yoktur. Bunun karşılığı başarısızlık, hata ve aşağıya düşme korkusudur. Bazı ölçülebilen riskler alın ve başarısızlığın potansiyelinden korkmayın.

Günlük Tırmanış

Her gün, hepimiz bir anlamda dağlar tırmanıyoruz. Bazılarımız için bu yataktan çıkmak olabilir. Ki bazılarının bunun için bile yardıma ihtiyacı var. Bazı insanlar hergün zirveye tırmanıyor. Bu kişiler amaca odaklanmalı, çabalarını engelleyen çeşitli engellere karşı koyabilmek için güce ve dayanıklılığa sahip olmalı. Siz rotayı biliyorsunuz, çabayı takdir ediyorsunuz ve empati kuruyorsunuz. Tırmanma ve liderlikte öncelik cesaret ve azimdir.

Sizin zirveniz nedir?

Hayatta kalmak için verilen mücadele daha fazla projeyle veya bazı durumlarla karşılaştığınız zorlukların anımsatıcısı değil mi? O zaman sizin bir lider olarak amacınız nedir? Hayaliniz nedir? Varmak istediğiniz zirve neresidir? Eğer potansiyelinize göre yaşar ve ihtimalleri keşfederseniz dünyayı dolaylı veya direkt olarak çalışmanız ile daha iyi bir yer yapacağınızı düşünebilirsiniz. Ve evet, tabii ki riskler var. Bir lider olarak odaklandığınız iş ne olursa olsun takımın gelişimini değiştirmeye yardımcı olacak becerilere sahipsiniz. Bu yüzden insanların yaşamlarını etkiliyorsunuz, çalıştıkları şekli ve belki de diğerlerine davranış şekillerini. Lider olarak bir problem gördüğümüzde bunun hakkında bir şeyler yapabiliriz. Bir zorluk gördüğümüzde bunun için eğitim verebiliriz ve görevi üstümüze alabiliriz. Boş bir alan gördüğümüzde boşluğu doldurmak için çalışabiliriz. Vizyonunuz, hayal gücünüz hariç hiçbir şey tarafından sınırlanmamıştır. Bu kurumlarda ve bireylerde güçlü bir değişim yapmak için formül olabilir. Diğerlerinin üzerindeki etkiniz sizin mirasınız olabilir. Ne yapabileceğinizi gösterin. Sözünüzü yerini getirin. Daha güçlü bir yolculukta ilk adımınızı atın.

liderlik eğitimi liderlik ve yöneticilik liderlik ve yöneticilik nedir lider yönetici yöneticilik eğitimleri
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Liderlik Hakkında Her şey
Liderlik

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019
Liderlik Teorileri Nedir?
Liderlik

Liderlik Teorileri Nedir?

16 Ağustos 2021