Close
Mobil Menu Bars

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü

09 Ağustos 2020, 630 defa okundu.
Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü
Kültür, iletişim, medya, kültür ve iletişim, iletişim bilimleri

Toplumların tarihsel gelişim dönemleri boyunca ürettikleri değerler bütünü, ‘kültür’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir toplumun oluşum sürecindeki bütün duygu ve düşünce birliği, o toplumun kültürünü oluşturuyor. Kültürel değerlerin oluşabilmesi, insanlar arasındaki sosyal, duygusal, düşünsel ve fiziksel iletişimlere bağlıdır.

İletişim ve kültür kavramlarını ayrı ayrı düşünemeyiz. İletişim, çoğunlukla aynı veya benzer kültürlere sahip insanlar arasında daha yaygındır. Bu nedenle, kültürel değerler olmadan iletişimin içi boş kalır. Aynı şekilde, iletişim olmadan da kültür eksik kalır. Çünkü kültür, iletişim yoluyla yaşayan ve gelişen bir özelliktedir.

Kültürel değerlerimizin kalıcılığı, iletişimimizin kalitesine ve gücüne göre değişkenlik gösterebilir. Bir örnekle açıklamamız gerekirse; eski kültürlerimize ait bir gelenek veya bir başka bir kültürel değer, iletişim yoluyla diğer insanlara aktarılmazsa; zamanla unutulur ve ortadan kaybolur. İşte, iletişimin kültür üzerindeki gücü bu kadar fazla! Bu nedenle kültürel varlıklarımızı iletişim yolları aracılığıyla yaygınlaştırmalı ve yaşatmalıyız.

Kültürel varlıklarımızla ilgili yurt içinde veya yurt dışında yapılacak çalışmalarda, yine iletişim bilimlerinden faydalanırız. Kültür, iletişim ve sanat alanlarında çalışacak olan her uzman, mutlaka bu iki branşta eğitim almış olmalıdır.
Kültürel olarak çok zengin bir coğrafyada yaşadığımız için, sahip olduğumuz bu kültürleri korumak, yaşatmak ve tanıtmak gerekiyor. Bu işi hakkıyla yapabilmek için, kültür ve iletişim alanında yetişmiş uzman kişilere ihtiyaç vardır. 

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü 

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü, hem kültür hem de iletişim bilimleri kapsamında temel eğitim veren, dört yıllık bir lisans programıdır. Bu programa Sözel puanla ve merkezî sınav sistemiyle öğrenci alınmaktadır. Bölümde; medya, iletişim, kültür gibi temel alanların tarihsel gelişimleri üzerinde detaylı bir şekilde duruluyor. Ayrıca kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması kapsamındaki eğitimler de ders programlarına eklenmiştir. Bu temel eğitimler öğrencilerin, kariyer hayatlarına donanımlı bir halde başlamalarına olanak sağlamaktadır.

Her alanda olduğu gibi, bu alan için de çift ana dal veya yan dal uygulamalarıyla ikinci bir lisans eğitimi yapmak bir avantaj olacaktır. Çünkü ikinci bir lisans programı eğitimi, mezunlar için sağlam bir kariyer adımıdır. Ayrıca ilgili alanlarda yapılacak olan lisansüstü eğitimler, mezunların kariyerlerinde uzmanlık olarak veya akademik olarak büyük katkılar sağlayacaktır.

Öğrenciler, öğrenim hayatları süresince dil eğitimine de ağırlık vermelidir. Öğrencilerin Erasmus öğrenci değişim programını kanalıyla yurt dışına gitmeleri, hem branşlarında uzmanlaşmalarını hem de güçlü bir dil eğitimi almalarını sağlayacaktır. 2020 yılı için Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü sadece bir üniversitede, Türk-Alman Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bölüm, Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde açılmış ve ilk mezunlarını 2020-21 akademik yılında verecektir. Ayrıca, aynı üniversitenin Kültürlerarası Yönetim adlı yüksek lisans programı da bulunmaktadır. Lisans mezuniyetinin ardından bu bölümde yüksek lisans yapmak, kariyer konusunda doğru bir adım olacaktır.

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü mezunları için kariyer olanakları genellikle medya ve kültür-sanat sektörleridir. Kurumsal olarak; kamu veya özel sektördeki medya kurum ve kuruluşları, kültür ve sanat vakıflarıdır. Kendi iş imkânını yaratarak kişisel atölyelerini kurabilen mezunlar için lisansüstü eğitimle birlikte akademik ortamlarda çalışma imkânları da vardır.

Akademisyen olarak çalışmak isteyen mezunların, ALES ve YÖKDİL gibi akademik platformdaki sınavlara girerek yeterli puanları almaları gerekiyor. Bu puanları alabilen mezunlar, kamu veya özel üniversitelere başvuru yapabilirler ve bu kurumların giriş sınavlarına girme hakkı kazanırlar. 
Ayrıca, bu isimdeki tek üniversite olan Türk-Alman Üniversitesi (devlet)’nin yurt dışında kariyer ortaklıkları da bulunuyor. Yurt dışındaki kariyerleri, üniversite tarafından desteklendiği için, bu bölüm mezunları iş bulmakta hiç zorlanmayacak gibi görünüyor.

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü mezunları, kamu ve özel kurumlara bağlı medya, iletişim veya kültür sektörlerinde uzman olarak çalışabilir. Kültür ve sanat kurumlarının iletişim, halkla ilişkiler gibi birimlerinde yine uzman unvanıyla çalışabilir. Lisansüstü eğitimlerini tamamlayan mezunlar, ALES ve gereken diğer sınavları da başarıyla geçerek üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler. 

Bu bölüm mezunları, medyanın bütün iş kanallarında rahatlıkla iş bulabilirler. Uzmanlıktan idareciliğe kadar yükselen kariyer basamaklarını, donanım ve yeteneklerine göre çıkabilirler.

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümündeki dersler; bu bilim dallarının teorik ve uygulamalı eğitim programıyla yapılır. Zorunlu olan temel derslerin yanı sıra, çok sayıda seçmeli ders de vardır. Ayrıca yabancı dil çalışmalarını içeren zorunlu derslerinin de olduğunu söylemeliyiz. Bu dil çalışmaları sayesinde hem yurt içi hem de yurt dışı eğitim ve kariyer olanakları için önemli bir tecrübe edinilebilir. Mezunların yeni medya, dijital medya konularındaki uygulama çalışmaları, yeni nesil iş modelleri için bir hazırlık aşamasıdır. Birçok lisans programında verilmeyen bu yeni dersler sayesinde öğrenciler, dijital çağdaki kariyer fırsatlarında oldukça şanslı ve başarılı olacaklardır. 

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü lisans programındaki dersler şunlardır:

 • Sosyal Bilimlerin Temelleri
 • İletişim Bilimlerine Giriş
 • Kültür Bilimlerine Giriş
 • Çalışma Teknikleri: Bilimsel Çalışmalar
 • Kültür Kuramları
 • İletişim Kuramları I, II
 • İletişim Bilimlerinin Niceliksel ve Niteliksel Araştırma Yöntemleri
 • Kültür Bilimleri Araştırma Yöntemleri
 • Mesleki Almanca I, II, III, IV, V
 • Kültür ve Küreselleşme
 • Görsel Kültür ve İletişim Araştırmaları (Görsel Bilim)
 • Göç ve Kültür
 • Kültürel Hafızanın Taşıyıcısı olarak Edebiyat ve Sanat
 • Dijital Medya Laboratuvarı
 • Medya Okuryazarlığı
 • Medya ve Etik 
 • Kültür Politikaları
 • Kültürel Bellek
 • Alımlama ve Medya Etkileri Araştırmaları
 • Yeni Medya Teknolojileri
 • Medya Tarihi
 • Medya ve Kültür Bilimleri
 • Kültür, Toplum ve Gazetecilik
 • Kültürlerarası İletişim
 • Halkla İlişkiler
 • Edebiyat ve Metinlerarasılık
 • Dijital Medya Laboratuvarı I, II
 • Kültür ve Mekân
 • Bilgi ve İletişim Hukuku
 • Staj    
 • Araştırma Semineri
 • Kurumsal İletişim
 • Kültür ve Medya Ekonomisi
 • Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler/Kurumlar
 • Bitirme Projesi

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü 2020 yılı itibariyle sadece bir üniversitede, Türk-Alman Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bu üniversitedeki en yüksek taban puan 407,820 ve başarı sıralaması da 10698’dir. Bölümün en düşük taban puanı ise 389,600 ve 22560 olarak açıklanmıştır.

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Nedir?

Hem kültür hem de iletişim alanında teorik ve uygulamalı derslerle, donanımlı uzmanlar yetiştirmeyi amaçlayan, dört yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme, Sözel puanla ve merkezî sınav sistemiyle öğrenci kabul edilmektedir. Bölüm şu anda sadece bir üniversitede eğitim vermektedir: Bir devlet üniversitesi olan Türk-Alman Üniversitesi. Ayrıca, ilgili bölümde yüksek lisans programı da bulunmaktadır. 

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Medya ve iletişim sektöründeki firmalarda, uzmanlıktan idareciliğe kadar bütün birim ve kademelerde çalışabilirler. Kültür ve sanat kurumlarında, halkla ilişkiler ve iletişim birimlerinde uzman olarak çalışabilir. Yüksek lisans yapan mezunlar, gerekli şartları sağlayarak, üniversitelerde akademisyen olabilirler. Ayrıca yurt dışında iletişim ve kültür alanlarında çalışma olanakları da vardır.

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Taban Puanları ve Sıralamaları Nasıldır?

2020 yılında bu bölümün en yüksek taban puanı 407,820 ve başarı sıralaması 10698’dir. En düşük taban puan ise 389,600 ve başarı sıralaması da 22560’tır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde;reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Genellikle kolej ve üniversite gibi özel eğitim kurumlarının, yazı işleri birimlerinde idarî memur olarak çalıştı. Çalıştığı özel üniversitenin çıkarmış olduğu fakülte dergisi ve derleme kitap gibi basılı yayınlarının düzenlemelerini yaptı. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde İçerik Editörlüğü, Yaratıcı Yazarlık, Fotoğrafçılık ve WordPress eğitimlerini tamamladı. İçerik Uzmanlığı eğitimine devam etmekte. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!