AnasayfaBlogKriz Yönetimi İçin Yapılacaklar
Kriz Yönetimi

Kriz Yönetimi İçin Yapılacaklar

08 Ekim 2019
Kriz Yönetimi İçin Yapılacaklar

Kriz anında oluşan problemlere cevap verme şeklimiz kapasitemizi belirler. Krizler konusuna göre şekillenebilir. İş yerimizde yaşadığımız bir problemi çözemiyorsak kapasitemize hemen düşük dememiz yanlış olur. Oluşan problemler ruh stilimize uygunsa doğru tepkileri verebiliriz. 

İçsel Döngüyü Başarmak

Kişisel dünyamıza çok uzak bir problemle karşılaştığımızda yanlış tepkiler vermemiz doğaldır. Kişisel dünyamızı ve ruh gücümüzü yükseltirsek herhangi bir krizde tepkilerimizi kolayca yönetebilir ve kapasitemizi aşabiliriz. Dünyanın güçlü yöneticilerinin en büyük özelliklerinden biri de budur. 

Kriz fırsata çevrilebilir mi?

Krizi alıp iç dünyamızda sorunu çözüp dışarıya yansıtmalıyız. Bu içsel döngüyü başarırsak birçok insanın yapamadığını yaparız ve öne çıkarız. En büyük ödüller de bu anlarda gelir. Bu içsel dönüşüme krizi fırsata çevirmek denir. Bu tekniği ne kadar başarılı yaparsak ödülümüz o kadar çok olur. 

Kriz Ve Kaos

Kriz ve kaos her ne kadar kötü gözükse de beraberinde gelişmeyi ve ödülü getirir. Savaşlar gözümüze kötü gözükebilir, ancak dünya birçok yeniliğe savaşlar sayesinde ulaşmış ve yeni önderler çıkarmıştır. Savaşı yönetebilen savaşı kazanır ve tüm ganimeti alır. Ani gelen krizi yönetmek için aynı bu mantık yürütülmeli.

Kriz anında ne yapılmalı?

Sakin kalmalı ve tedbirli olmalıyız. Kendinizi yenilmez bir aslan gibi görün ve tüm sorunların üstesinden geleceğinizden emin olun. Panik yapmayın, heyecanı kapılmayın, korkmayın, saklanmayın öne çıkın ve kendinizi gösterin. Terfi almak mı? Başarılı olmak mı? Ailenize kendinizi kanıtlamak mı?

Popüler olmak mı? Zengin olmak mı? İyi bir insan olmak mı? Ne istiyorsunuz? Kendinize sorun ‘Ne istiyorum?’ sorunuzun cevabını bulunca krizi sakince bekleyin ve o an geldiğinde kendinizi gösterin. Geriye düşmekten korkmayın, yerinizde saymaktan korkun. Beklediğiniz anda ortaya çıktınız ama işler istediğiniz gibi gitmedi. 

İkinci Kriz Geliyor

Çevrenizden istemediğiniz tepkiler aldınız işte o zaman sizin için ikinci bir kriz dönemi başlıyor. Bu dönemi başarılı ya da başarısız deneyerek geçerseniz başka bir zaman başarırsınız çünkü siz korkak değilsiniz. Sorunların üstüne giden bir aslansınız. İlk denemeden başarısız çıktınız ve tepkilerden korktunuz bir daha adım atmamaya karar verdiniz işte o zaman gerçek kaybetmeyi yaşadınız.

Asla pes etmeyenler kazanır her zaman. Problemlerinizden korkarsanız, problemleriniz sizi gün geçtikçe yer. Problemlerinize kolay bir lokma olmadığınızı gösterin. Adım atmamak en kötüsüdür, bunu hayat felsefeniz olarak belirleyin. Bir kez geldiğiniz bu dünyada kaderinizi yaşamaktan çekinmeyin. Geri adım atmaktan korkmayın, geri adımlar atarak kendinizi tanıyabilirsiniz.

Eğer kendinizi tanımıyorsanız yaptığınız tüm adımlar geriye gidecektir. Bu adımlar nereye gidiyor peki? Geriye giden adımlarınız sizi kendinize götürecektir. En derine indiğinizde kendinizle sonunda baş başa olabilirsiniz. Kendinizi tanıdıktan sonra ileriye en tepeye gidersiniz. Hayatı yaşamaktan korkmayın, cesur olun. Cesurluk size maaşınızdan çok şey kazandıracaktır. 

Kaybetmekten Korkmamak

Çalışma hayatında kriz yönetimi ile başa çıkabilmek için maddeleri sıraladık. Kendinize ne istediğinizi sorun, doğru anı bekleyin, doğru anda adım atın, adım atmaktan ve kaybetmekten korkmayın, kendinizi asla kandırmayın, kendi iç dünyanızla barışık olun ve karşınıza çıkan tüm sorunları çözün ve en tepeye bir aslan gibi çıkın. Kriz yönetimi tamamen kendinizde bitiyor. Sorunu algılayın ve yapabileceğinizden emin olun ve hemen harekete geçin. 

Başarılı olursanız ödülünüzü almaktan çekinmeyin ve sıradaki fırsatı bekleyin. Her zaman fırsatlar ayağınıza gelmez bazen kendiniz oluşturmalısınız. Hırslı olun ama sinirli olmayın. Daha fazlasını isteyin ama açgözlü olmayın. Size yardım edenleri sakın unutmayın. Patron değil lider olun. Abartılardan uzak durun. Kendinize güvenin ama sakın havaya kapılmayın. Ani değil düşünülmüş kararlar verin. Her zaman bir adım önde olun. Hayatınızda bol fırsat yakalamanız dileğiyle sağlıcakla kalın.

Kriz yönetimi için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü kriz yönetime uygun ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız Stratejik Yönetim Eğitimi sayesinde stratejik kaynak tahsisi ve planlama, kriz yönetimi ya da krize hazırlık gibi konulara hazırlıklı olabilirsiniz. Üstelik başarılı olursanız sertifika sahibi olmanız mümkün.

kriz yönetimi kriz online eğitimler stratejik yönetim eğitimi kaos
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.