AnasayfaBlogKriz Yönetimi İçin Yapılacaklar
Kriz Yönetimi

Kriz Yönetimi İçin Yapılacaklar

08 Ekim 2019
Bir grup insan bir masanın etrafında oturmuş, her biri takım elbise giymiş, kravat takmış ve sohbet etmektedir. Bir adamın elinde sigara, diğerinin elinde kalem vardır. Masanın ortasında ekranlı turuncu bir kutu, arka planda ise mavi bir kumaş vardır. Görüntünün odağında, kalemi kavrayan bir elin yakın çekimi yer alıyor; kalemin ucu ve kişinin parmak eklemleri net bir şekilde görülebiliyor. Diğer el bulanık, sadece parmakların şekli görülebiliyor. Görüntüde ayrıca bir adam çerçevenin dışında biriyle tokalaşırken yakalanıyor.

Kriz anında oluşan problemlere cevap verme şeklimiz kapasitemizi belirler. Krizler konusuna göre şekillenebilir. İş yerimizde yaşadığımız bir problemi çözemiyorsak kapasitemize hemen düşük dememiz yanlış olur. Oluşan problemler ruh stilimize uygunsa doğru tepkileri verebiliriz. 

İçsel Döngüyü Başarmak

Kişisel dünyamıza çok uzak bir problemle karşılaştığımızda yanlış tepkiler vermemiz doğaldır. Kişisel dünyamızı ve ruh gücümüzü yükseltirsek herhangi bir krizde tepkilerimizi kolayca yönetebilir ve kapasitemizi aşabiliriz. Dünyanın güçlü yöneticilerinin en büyük özelliklerinden biri de budur. 

Kriz fırsata çevrilebilir mi?

Krizi alıp iç dünyamızda sorunu çözüp dışarıya yansıtmalıyız. Bu içsel döngüyü başarırsak birçok insanın yapamadığını yaparız ve öne çıkarız. En büyük ödüller de bu anlarda gelir. Bu içsel dönüşüme krizi fırsata çevirmek denir. Bu tekniği ne kadar başarılı yaparsak ödülümüz o kadar çok olur. 

Kriz Ve Kaos

Kriz ve kaos her ne kadar kötü gözükse de beraberinde gelişmeyi ve ödülü getirir. Savaşlar gözümüze kötü gözükebilir, ancak dünya birçok yeniliğe savaşlar sayesinde ulaşmış ve yeni önderler çıkarmıştır. Savaşı yönetebilen savaşı kazanır ve tüm ganimeti alır. Ani gelen krizi yönetmek için aynı bu mantık yürütülmeli.

Kriz anında ne yapılmalı?

Sakin kalmalı ve tedbirli olmalıyız. Kendinizi yenilmez bir aslan gibi görün ve tüm sorunların üstesinden geleceğinizden emin olun. Panik yapmayın, heyecanı kapılmayın, korkmayın, saklanmayın öne çıkın ve kendinizi gösterin. Terfi almak mı? Başarılı olmak mı? Ailenize kendinizi kanıtlamak mı?

Popüler olmak mı? Zengin olmak mı? İyi bir insan olmak mı? Ne istiyorsunuz? Kendinize sorun ‘Ne istiyorum?’ sorunuzun cevabını bulunca krizi sakince bekleyin ve o an geldiğinde kendinizi gösterin. Geriye düşmekten korkmayın, yerinizde saymaktan korkun. Beklediğiniz anda ortaya çıktınız ama işler istediğiniz gibi gitmedi. 

İkinci Kriz Geliyor

Çevrenizden istemediğiniz tepkiler aldınız işte o zaman sizin için ikinci bir kriz dönemi başlıyor. Bu dönemi başarılı ya da başarısız deneyerek geçerseniz başka bir zaman başarırsınız çünkü siz korkak değilsiniz. Sorunların üstüne giden bir aslansınız. İlk denemeden başarısız çıktınız ve tepkilerden korktunuz bir daha adım atmamaya karar verdiniz işte o zaman gerçek kaybetmeyi yaşadınız.

Asla pes etmeyenler kazanır her zaman. Problemlerinizden korkarsanız, problemleriniz sizi gün geçtikçe yer. Problemlerinize kolay bir lokma olmadığınızı gösterin. Adım atmamak en kötüsüdür, bunu hayat felsefeniz olarak belirleyin. Bir kez geldiğiniz bu dünyada kaderinizi yaşamaktan çekinmeyin. Geri adım atmaktan korkmayın, geri adımlar atarak kendinizi tanıyabilirsiniz.

Eğer kendinizi tanımıyorsanız yaptığınız tüm adımlar geriye gidecektir. Bu adımlar nereye gidiyor peki? Geriye giden adımlarınız sizi kendinize götürecektir. En derine indiğinizde kendinizle sonunda baş başa olabilirsiniz. Kendinizi tanıdıktan sonra ileriye en tepeye gidersiniz. Hayatı yaşamaktan korkmayın, cesur olun. Cesurluk size maaşınızdan çok şey kazandıracaktır. 

Kaybetmekten Korkmamak

Çalışma hayatında kriz yönetimi ile başa çıkabilmek için maddeleri sıraladık. Kendinize ne istediğinizi sorun, doğru anı bekleyin, doğru anda adım atın, adım atmaktan ve kaybetmekten korkmayın, kendinizi asla kandırmayın, kendi iç dünyanızla barışık olun ve karşınıza çıkan tüm sorunları çözün ve en tepeye bir aslan gibi çıkın. Kriz yönetimi tamamen kendinizde bitiyor. Sorunu algılayın ve yapabileceğinizden emin olun ve hemen harekete geçin. 

Başarılı olursanız ödülünüzü almaktan çekinmeyin ve sıradaki fırsatı bekleyin. Her zaman fırsatlar ayağınıza gelmez bazen kendiniz oluşturmalısınız. Hırslı olun ama sinirli olmayın. Daha fazlasını isteyin ama açgözlü olmayın. Size yardım edenleri sakın unutmayın. Patron değil lider olun. Abartılardan uzak durun. Kendinize güvenin ama sakın havaya kapılmayın. Ani değil düşünülmüş kararlar verin. Her zaman bir adım önde olun. Hayatınızda bol fırsat yakalamanız dileğiyle sağlıcakla kalın.

Kriz yönetimi için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü kriz yönetime uygun ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız Stratejik Yönetim Eğitimi sayesinde stratejik kaynak tahsisi ve planlama, kriz yönetimi ya da krize hazırlık gibi konulara hazırlıklı olabilirsiniz. Üstelik başarılı olursanız sertifika sahibi olmanız mümkün.

kriz yönetimi kriz online eğitimler stratejik yönetim eğitimi kaos
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, Stratejik Yönetim üzerine çevrimiçi bir kursa aittir. Resimde takım elbise giymiş, masa başında oturan bir adam görülüyor. İzleyici ön planda metal bir kutunun, bir saatin, bir kişinin gözlerinin, düğmeli bir gömleğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebilmektedir. Arka planda da beyaz bir metnin yakın çekimi bulunmaktadır. Stratejik Yönetim dersi, öğrencilere etkili iş stratejileri planlamak ve uygulamak için gerekli bilgi ve araçları sağlayacaktır. Bu ders sayesinde öğrenciler potansiyel iş fırsatlarının nasıl değerlendirileceğini, stratejik planların nasıl geliştirileceğini ve risk ve belirsizliklerin nasıl yönetileceğini öğreneceklerdir. Ayrıca, rekabet ortamını nasıl değerlendireceklerini, şirketlerinin rekabet avantajlarını nasıl belirleyeceklerini ve bir rekabet stratejisi nasıl geliştireceklerini anlayacaklardır. Buna ek olarak, öğrenciler stratejik yönetim ile finans, pazarlama ve operasyonlar gibi diğer işletme fonksiyonları arasındaki ilişkiyi keşfedeceklerdir. Nihayetinde, bu ders öğrencileri başarılı stratejik yöneticiler olmak için gerekli becerilerle donatacaktır.
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
750398
Bu görüntüde bir sınıfın önünde mikrofon tutan bir el, arka planda gözlüklü ve siyah ceketli bir kadın görülüyor. Mikrofonun yakın çekimi, siyah arka plan üzerinde beyaz bir harf ve bir adamın yüzünün bulanık görüntüsü de görülebiliyor. Bu, halkla ilişkiler ve iletişim eğitimine odaklanan çevrimiçi bir kursun görüntüsüdür. Tutulan mikrofon kursun interaktif olduğunu ve sözlü iletişim içerdiğini düşündürürken, arka plandaki kadın eğitmeni temsil ediyor olabilir. Ön plandaki beyaz harf bir logo ya da kurs hakkında daha fazla bilgi içeren bir metin olabilir. Bir erkeğin yüzünün bulanık görüntüsü öğrencileri ya da kurs katılımcılarını temsil ediyor olabilir. Sonuç olarak bu görsel, çevrimiçi kursun interaktif ve ilgi çekici bir deneyim olduğunu ima etmektedir.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Yirmili yaşlarının ortasında, gözlüklü ve siyah takım elbiseli genç bir kadın görülüyor. Elleri ceplerinde, saçları düzgün bir topuz yapılmış halde duruyor. Bakışları ileriye sabitlenmiş, ifadesi ciddi. Kendinden emin bir havası var, varlığı dikkat çekiyor. Profesyonel ve şık görünüyor. Gözlükleri yuvarlak ve takım elbisesi tam oturmuş. Takım elbisenin koyu rengi açık teni ve açık saç rengiyle güzel bir tezat oluşturuyor. Dengeli ve dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor.Gülşen Yegin
855400
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775357