AnasayfaBlogKriz Olgusu ve Yönetimi
Kriz Yönetimi

Kriz Olgusu ve Yönetimi

04 Ekim 2019
Kriz Olgusu ve Yönetimi

Dünyanın varoluşundan bu yana insanoğlunun yaşam döngüsünde yer alan bir olgudur kriz… Çünkü beklenmedik olaylar ve sonuçlarla her alanda sürekli yüzleşmek zorunda kalmak, hayatın yadsınamaz bir gerçeğidir. 

Kriz Olgusu Nedir?

Kriz olgusunun tanımını olağan durumu değiştirebilecek negatif sonuç riskleri taşıyabilen ve unsurların ansızın ortaya çıkması hali şeklinde yapabiliriz. Bu unsurlar fiziki, iktisadi, siyasal veya sosyal alanlarda oluşabilir. Özellikle iş yaşamında neredeyse her sektörün kendi dünyasında ortaya çıkabilen bu olgu, hazırlıklı olmayı ve yönetmeyi bilmeyi gerektirir. 

Kriz yönetimi için ne gerekli?

Kriz yönetimi yapabilmek için ise mutlaka iyi bir risk yöneticisi olmanız gerçekten çok önemlidir. Çünkü çoğu zaman risk yönetimi ile kriz yönetimi birbirine karıştırılır. Risk yönetimi daha kriz ortaya çıkmadan çalışılan bir sigorta poliçesidir. Bu nedenle riskleri önceden öngörmüş ve yönetmiş profesyoneller, kriz yönetimi konusunda çok daha beceriklidirler. Peki sağlıklı bir kriz yönetim planı nasıl olmalı?

Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle içgüdüsel alarmları, sakin bir iç görü vasıtasıyla susturmak gerekecektir.

  • Planınızın olması ve öngörülen yönetim planının gerçekçi olması, pratikte uygulanabilir olması çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

  • Hangisi acil, hangisi önemli ayırımı yapılarak kriz yönetilir. Özellikle ilk 48 saatin kriz yönetimi sırasında hayati önem taşıdığını da unutmamak gerekir.

  • Göründüğünden çok daha kötü bir senaryo varsayımı ile başlamak ise, krizin hasarsız ya da en az hasarla atlatılmasına katkıda bulunacaktır.

  • Olaylar zinciri içerisinde yer alan paydaşlar özelinde ve/veya proseslerde değişiklik yapabilmeyi kabul etmek, yönetimde esneklik yapabilmek anlamına gelecektir.

  • Kriz ile ilgisi olsun olmasın, her kişi veya her kurum bağlamında iletişime açık ve hazırlıklı olmak, kanalları doğru kullanmak çok önemlidir. Empati ve şeffaflık kavramları ise, kriz yönetimi esnasındaki iletişimin en önemli iki yapı taşı olacaktır.

  • Krizi yönetirken, umulmadık fırsat pencerelerinin de açılabileceğine inanmak, krizi gerçekten fırsata dönüştürebilir.

Kriz yönetimi için bir kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü kriz yönetime uygun ücretsiz online eğitim veriyor. Alacağınız Stratejik Yönetim Eğitimi sayesinde stratejik planlama, kriz ve risk yönetimi/ krize hazırlık gibi konulara hazırlıklı olabilirsiniz. Üstelik başarılı olursanız sertifika sahibi olabilirsiniz.

Kriz Yönetimi Aşamaları

Kabullenme: Olayı sakince, olduğu gibi kabullenmek hatta en kötü senaryolara göre ele almak gerekir.

Planı Gözden Geçirme/Güncelleme: Şahsi tecrübeleriniz ve hisleriniz düşüncelerinize eşlik etmelidir.  Mevcut planın uygulanabilir ve sürdürülebilir olduğu bir kez daha kontrolden geçmelidir. Ancak değerlendirme aşamasında, konuya hakim olanlarla fikir alışverişi yaparak, açık kapı bırakmamak çok önemlidir.

Araştırma: Plana sadık kalarak, ilgili verilerin toplanması ve gruplanması analiz için kolaylık sağlayacaktır.

Veri Analizi ile Bilgi Elde Etme: Gerekli adımlar atılmadan ve karar aşamasından önce verilerin analiz edilmesi şarttır. Çünkü kriz yönetimi kurgusunda kullanılacak gerçek bilgilere bu şekilde ulaşılır.

Risk Değerlendirmesi: Yanlış kararlar neticesinde karşılaşabileceğiniz riskleri değerlendirmek, kriz esnasında en asgari seviyedeki riskin alınmasını temin edecektir. Yanlış kararlarda ısrarcı olmak yerine plan safhaları gözden geçirme esnekliğini sağlamak gerekir.

Bölme ve Yönetme: Takım çalışması ve işlerin tecrübelere göre delege edilmesi, gerekli yükün paylaşılarak bölünmesi anlamına gelir. Bu durum, bazen dakikaların bile değerli olduğu kriz anlarında, kayda değer bir verimlilik sağlar. Yönetici ise, her şeyin uçuştuğu bir kriz kasırgasında, hortumunun ortasındaki sakin göz gibi hareket etmelidir. Olaylar zinciri ne kadar baş döndürücü olursa olsun, yönetici izler, görür, gerekirse müdahale eder ve sonunda başarıya ulaşır.

Kriz Sonrası Değerlendirme

Kriz yönetimi sonrasında elde edilen kıymetli bilgiler, yeniden yapılanma, izleme ve hedef güncelleme fırsatı yaratır.  Tüm sürecin yansımalarını görebilmek, değerlendirme yapabilmek imkanı doğar. Eğer söz konusu süreç iyi koordine edilmiş ve kriz yönetimi sonucu başarıya ulaşılmışsa, yeni fırsatlar kazanılmış demektir. Sonuç olarak iyi kriz yönetim becerisinin, önemli fırsatların anahtarı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

kriz kriz yönetimi risk yönetimi online eğitim veri analizi araştırma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kriz Yönetimi
Kriz Yönetimi

Ani Gelen Krizi Yönetmek

09 Ağustos 2019
Kriz ve Krize Karşılık Stratejiler
Kriz Yönetimi

Kriz ve Krize Karşılık Stratejiler

10 Ağustos 2020