AnasayfaBlogKonuşma Diksiyonu Nedir?
Kişisel Gelişim

Konuşma Diksiyonu Nedir?

14 Eylül 2021
Konuşma Diksiyonu Nedir?

Doğru iletişim ve telaffuz, hayatın önemli bir parçasını oluşturur. Etkili iletişimin gereklilikleri arasında ilk sırada yer alan diksiyon, yazılı ve sözlü metinlerde bulunan kelime seçimlerini ifade eder. İş ya da özel yaşamın verimli bir şekilde yaşanmasını sağlar. Konuşma, telaffuz ve metin içeriği ile birlikte beden dilini de kapsar. Konuşabilme becerisi anlamına da gelen diksiyon, insanı diğer canlılardan ayıran önemli bir niteliktir. Ana diliniz ile birlikte sonradan öğrendiğiniz bir lisan ile de etkili bir iletişim kurmanızı sağlar. Tonlama ve vurguların bir bütün olduğu konuşma diksiyonu, saygın insan ilişkilerini de beraberinde getirir.

Konuşma diksiyonu; özgüven, rahatlık, topluluk karşısında konuşabilme becerisi ve güçlü insan ilişkileri gibi pek çok değerin kazanılmasını sağlar. Diksiyonu düzgün olan bir kişi, diğer bireylerden farklı ve üstün bir konuma gelir. Hayatının birçok alanında faydasını görebileceğiniz bu nitelik, konuşulan dile de hakimiyet gerektirir. Kelimeleri dilin kurallarına uygun bir şekilde kullanıp konuşmak, karşınızdaki kişiyi etkilemenizi kolaylaştırır. Her sektörde kullanabileceğiniz konuşma diksiyonu, başarılı bir iş hayatı yaşamanızı sağlar. Konuşma diksiyonu ile birlikte duruş, duygu ve düşüncelerinizi doğru ifade edebilme, kullanılan jest ve mimikler, bu sanatın önemli parçaları arasında yer alır.

Konuşma Diksiyonu Nedir?

Her zaman iş yaşamının ve sosyal hayatın içerisinde yer alan konuşma diksiyonu, düşünceleri etkili ve doğru bir şekilde ifade etmenizi sağlar. Bu kavram, birbirinden farklı tanımlara ev sahipliği yapar. Dilin incelenmesini ifade eden bir konuşma sanatı olarak tanımlanabildiği gibi diyalog kurarken kullanılan araçlara verilen isim de olabilir. Osmanlı Türkçesi'nde "belagat"; Latince'de ise "dictio ve distus" kelimelerinin karşılığıdır. Diksiyon, sadece konuşmak demek değildir. Etkili bir iletişim kurmanın en önemli yollarından biridir.

Konuşulan kişide ikna edici olumlu bir etki oluşturmanıza destek olur. Konuşma Diksiyonu; dil becerileri, telaffuz, akıcı konuşma, ses tonu ve söyleyiş gibi araçların yardımı ile gerçekleştirilir. Sözcüklerin ve sözlerin ifadeye dönüştürüldüğü konuşma diksiyonu, söyleyiş sanatı olarak da tanımlanır. Akıcı konuşma becerisi kazanmanızı sağlayan bu tür, sosyal hayatta iletişim kurmanıza yardımcı olur. Topluluk önünde konuşurken heyecanınızı kontrol etmenize, sesinizi etkili bir biçimde kullanmanıza destek olan bu sanat, ikna teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir. 

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Diksiyon düzeltmek; konuşan kişinin anlatmak istediğinin doğru ifade edilmesidir. Mesajı doğrudan iletme işi olarak tanımlanan konuşma diksiyonu, bazı kurallar ve uygulamalar doğrultusunda şekillenir. Bu kurallar şöyle;

 • Hece ve sözcük vurgusuna dikkat etmeniz gerekir. Doğru kelimelerin seçilmesi ve yutmadan konuşulması, diksiyonun ilk kurallarından biridir.

 • Beden dilinde jest ve mimik kullanımı ile etkili bir iletişim gerçekleştirilir. Abartmadan gerçekleştirilen bu iletişim modeli, karşınızdakinin dikkatinin dağılmasını önler. Konuştuğunuz kişi, sizi kesintisiz bir şekilde dinler ve verimli bir iletişim yaratılır. 

 • Ses tonu, doğru yer ve zamanda kullanılır. Yumuşak ve etkili bir ses seviyesi ile konuşma diksiyonu gerçekleştirilir.

 • Diksiyon egzersizlerinden yardım alarak "diksiyon nasıl düzeltilir?" sorusuna yanıt verilir.

 • Yavaş tempoda ve net bir şekilde konuşularak diksiyon düzeltilir.

 • Nefes teknikleri sayesinde ihtiyaç duyduğunuz sesi üretebilirsiniz. Böylece, kesintisiz ve akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. 

 • Konuşmayı ilk öğrendiğimiz zamanlar, diksiyon düzeltmenin anahtarını oluşturur. İyi bir dinleyici olarak ilk adımı atabiliriz.

 • Konuşmanın amacı ve yöntemi de, diksiyon geliştirme teknikleri arasında yer alır.  

Diksiyon Çeşitleri

Bir konuşma ve yazma tarzı olarak belirlenen diksiyon, belirli unsurlara bağlıdır. Uygun kelimelerin seçilmesi ve tercih edilen sözcüklerin konuşmanın içeriğini kapsaması, dinleyicilere mesajın doğru bir şekilde iletilmesi açısından önemlidir. Dinleyicinin konuyu kolaylıkla anlamasını sağlar. Kullanım amacına, içeriklerine, tekniklerine ve koşullarına bağlı olarak diksiyon çeşitleri bulunur. Bu türler;

 • Resmi Diksiyon; basın toplantısı, sunum ve mezuniyet gibi etkinliklerde kullanılan bir diksiyon çeşididir.

 • Resmi Olmayan Diksiyon; arkadaş ve akraba buluşmalarında kullanılan sözlü ve yazılı iletişim yöntemidir.

 • Konuşma Diksiyonu; içeriğimizin ana temasını oluşturan bu tür, farklı alanlarda tercih edilir. Günlük konuşmalarda, farklı bölge ve topluluklarda kullanılan ortak kelimeleri içerir.

 • Argo Diksiyonu; kaba olmayan kelimeleri kapsayan bu diksiyon çeşidi, yeni yazılmış söz öbeklerini de içerir.    

Akıcı Konuşmanızı Sağlayan Diksiyon Alıştırmaları

Diksiyon, egzersizler ile düzeltilen ve geliştirilen bir sanat türüdür. En çok bilinen alıştırma türü "Tongue Twisters" olarak adlandırılır. Tek bir harf ya da harf kombinasyonuna dayanarak yapılan bir çalışmadır. Anlamsız kelimeler bütünü ile gerçekleştirilir. Tekerleme çeşitleri, bu egzersiz içerisinde yer alır. Bu eğlenceli yöntem, konuşmacının en önemli alıştırma tekniklerinden biridir. Ayna karşısında konuşmak, ağzınızın nasıl hareket ettiğini görmenize yardımcı olur. 

Sevdiğiniz dizi ve filmlerden diyalog seçip tekrarlamaya başlayabilirsiniz. Taklit, konuşma diksiyonunuzu geliştirmenize destek olur. Her kelimenin başlangıcının ve bitişinin net bir şekilde anlaşılması gerekir. Aynı zamanda, belirli bir tempoda konuşarak diksiyonunuzun gelişmesini sağlayabilirsiniz. Çene, dil ve dudak egzersizleri oldukça etkilidir. Çene kaslarının gevşetildiği alıştırmalar, ses seviyesinin kontrolünü ve net bir konuşmayı da beraberinde getirir. 

Diksiyon Kalemi İle Nasıl Çalışılır?

Kalem ile çalışma, en eski ve etkili diksiyon egzersizlerinden biridir. Dudak tembelliğini de önleyen bu alıştırma modeli, orta kalınlıkta bir kalem ile gerçekleştirilir. Kalemi yatay bir şekilde alt ve üst sıra dişlerinizin arasına sıkıştırarak başlayabilirsiniz. Sonrasında, tekerleme, taklit ve yüksek sesle çalışma egzersizlerini yapabilirsiniz. Söylemek de zorluk çektiğiniz kelimeleri tekrarlayarak devam etmeniz gerekir. Ağzınızda kalem ile tekerleme söyleyerek diksiyonunuzu düzeltebilirsiniz.

Gelişim gösterdikçe, alıştırmaları değiştirebilir ve etkili bir konuşmaya sahip olabilirsiniz. Bu çalışma yöntemi sayesinde vurgu ve tonlamalara dikkat ederek konuşmayı öğrenebilirsiniz. Topluluk önünde, iş ya da özel hayatınızda rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Diksiyon Eğitiminin Faydaları

Konuşmanın kendine özgü kuralları bulunur. Kendimizi özgüvenli ve etkili bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Diksiyon eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu eğitimin size sağladığı faydalar şöyle;

 • Konuşma bozukluklarına engel olur. Kekemelik ve pelteklik gibi sorunlar, iletişimi zorlaştırır. Gerekli çalışmalar ile zaman içerisinde düzelme görülür.

 • Başarılı sunum ve seminerler gerçekleştirebilirsiniz. Toplum önünde rahat bir şekilde konuşmanıza yardımcı olur.

 • Kontrollü heyecan, beden dili, etkili ses seviyesi, doğru vurgu ve tonlamalar ile ifade gücünüzü artırabilirsiniz.

 • Diksiyon kursu ile yaşam kalitenizi ve iş performansınızı yükseltebilirsiniz.

 • Türkçe'yi düzgün bir şekilde kullanmanın avantajını yaşayabilirsiniz. Böylece, hem bir dilin yozlaşmasına engel olur hem de gelecek nesillere aktarılmasını sağlar.

diksiyon diksiyon eğitimi konuşma diksiyonu
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Diksiyon kelimesinin anlamı açıklanarak evde hangi diksiyon egzersizleri yapılabileceği bilgisi verildi. Bu egzersizlerin konuşma üzerindeki hangi problemleri ortadan kaldırır.
Kişisel Gelişim

Evde Nasıl Diksiyon Çalışılır?

02 Mayıs 2020
1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün
Etkili İletişim

1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün

29 Nisan 2020