AnasayfaBlogKlavyede Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır?

Klavyede Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

10 Kasım 2020
Klavyede Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de sonsuzluk işareti (∞) yapmanın farklı yolları bulunur. En kolay yolu ise klavyede alt tuşunu kullanarak yapılandır. Alt tuşu kullanılarak farklı sayı kombinasyonlarıyla sonsuzluk işareti yapılabilir. En basit sonsuzluk işareti (∞) yapma yönteminde Alt tuşuyla birlikte sırasıyla 8734 sayılarına basılır.

Bu yöntemde bazen ▲ işareti çıkabilir. Bu durumda Alt+ başka sayı kombinasyonları denenir. Alt+ sırasıyla 236 tuşlarına basarak da sonsuzluk işareti elde edilebilir. Her ikisini de deneyip (∞) işareti yapılamadığı durumlarda devreye simge eklemek girer. 

Word’de araç çubuğunda sırasıyla şu adımlar atılır. Giriş sekmesinin hemen yanındaki Ekle tıklanır >Simge seçilir > sonrasında Tüm Simgeler seçilir. Simge penceresi açıldığında yazı tipi olarak Arial seçilir. Yazı tipi açılan ekranın sol üst köşesinde bulunur. Karakter koduna da rakam ve harf girilir. 221E yazılır ve Enter tuşuna basılır. Böylece sonsuzluk işaretini yapmış olursunuz. Excel’de yine Ekle yolu izlenerek sonsuzluk işaretine ulaşılabilir. World’deki aynı adımlar takip edilir. 

Sonsuzluk işareti yapmanın bir başka yolu daha vardır. O da Karakter Eşlem’dir. Bilgisayarın Başlat menüsü yanındaki arama kısmına Karakter Eşlem yazılır. Enter tuşuna basıldığında Karakter Eşlem penceresi açılır. Yine yazı tipi olarak Arial seçilir. Karakter kümesi Unicode olmalıdır. 221E yazılır ve Enter tuşuna basılır. Sonsuzluk işareti (∞) yapılmış olur. 

İşletim sistemi Mac olan bilgisayarlarda da klavye ile sonsuzluk işareti yapmak mümkündür. Option+5 tuşlanarak (∞) işaretine ulaşılır. Klavyede tuşları kullanarak ya da “ekle” sekmesinin adımları takip edilerek sonsuzluk işareti yapmak zor gelebilir. “Bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorum” dediğinizde ise kopyala yapıştır ile sonsuzluk işareti yapılabilir.

Telefon Klavyesinde Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Hem Android hem de iPhone cep telefonlarının klavyesinde sonsuzluk işareti bulunur. Bazı telefonların numerik kısmındadır. Bir başka seçenek olarak da emoji bölümünde bulunur. Emoji bölümünde sonsuzluk işareti ülke bayraklarından hemen önceki şekillerin olduğu kısımdadır. “Aramak zor gelir derseniz” de kopyala-yapıştır ile sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında, Twitterda, WhatsAppda, Facebookta, Instagramda gönderi paylaşırken numerik bölümden ya da emojiler bölümündeki şekiller kısmından sonsuzluk işaretini ekleyebilirsiniz. Instagramda Story-hikaye paylaşımlarında ise klavyeden (∞) kopyalayıp yapıştırmanız gerekir. Çünkü Android telefonlarda story atarken karşımıza çıkan emoji listesinde sonsuzluk işareti yok. Bu telefon markasına ve modeline göre de değişiyor olabilir. Ancak hiç riske girmeden klavyeden sonsuzluk işaretini kopyalayıp hikayeye yapıştırmak en kolayıdır.

Sonsuzluk işaretinin diğer adı Lemniskat Eğrisi’dir. Şeklin ortaya çıkışıyla ilgili kesin bilgi bulunmamakla birlikte daha çok matematikte kullanılır. Matematikte ilk kullanıldığı yıl 1655’tir. Matematiğin yanı sıra Fizik de sonsuzluk işaretinin kullanıldığı bir başka alandır.

Günlük hayatta özellikle sosyal medyada aşk, sevgi, özlem ya da anma ifadelerinde kullanılıyor; sonsuza kadar birlikteyiz anlamı ifade ediyor. Özellikle sosyal medya paylaşımlarında tarihten sonra yazılıyor. 1881-∞ gibi. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk: 1881-∞

10 Kasım… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 82 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Ulu Önder Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat 9’u 5 geçe hem her şeyden çok sevdiği “en büyük eserim” dediği ülkesine, hem milletine hem de hayata veda etti. İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda vefat ettiğinde daha 57 yaşındaydı. Erken yaşta vedası, memleketin dört bir tarafında, 7’den 77’ye genç, ihtiyar, çocuk bütün milleti yasa boğdu.

11 Kasım 1938’de dünya basınının gündeminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı vardı. Amerika’dan Rusya’ya, Yunanistan’dan İran’a, İtalya’dan Suriye’ye, İngiltere’den Mısır’a pek çok ülkede Atatürk’ten övgüyle bahsetti. Dünya tarihinin en büyük liderlerinden biri oluğu söyleniyordu. Cesareti, ileri görüşlülüğü, barışa katkısı ve milletine olan sevgisi dünya basınının yazdıkları arasındaydı. Vefatının sadece Türkiye için değil doğu ülkeleri için de kayıp olduğuna dikkat çekiliyordu.

Atatürk’ün naaşını Ankara’ya uğurlanacaktı. Büyük bir tören düzenlendi. Büyük bir hüzünle geçici kabrine konulduğunda takvimler 21 Kasım 1938’i gösteriyordu. 15 yılın ardından Ankara Etnografya Müzesi'ndeki naaşı Anıtkabir’de toprağa verildi. 10 Kasım 1953'te naaşı Anıtkabir’de toprağa verildiğinde de Türk milletinde hayata gözlerini yumduğu o ilk günün hüznü vardı.

“Asrımız iktisat asrıdır” diyordu. Ekonomik bağımsızlığı önemsiyordu. Türkiye Cumhuriyeti’ni yönettiği 15 yıl boyunca da ekonomik anlamda kalkınmanın adımlarını attı. Türk ekonomisinin temellerini inşa etti. Sonraki yıllarda ekonominin lokomotifi olacak fabrikaları, kuruluşları Türkiye’ye kazandırdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (1938), Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (1937), Tapu Kadastro Umum Müdürlüğü (1936), Maden Tetkik Arama Enstitüsü (1935), Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü (1935), PTT Genel Müdürlüğü (1933) ve İstatistik Genel Müdürlüğü (1930) Atatürk’ün kurduğu kurumlardan bazılarıydı.

Mustafa Kemal Atatürk, “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” demişti. Ulu Önder, dünyaya gözlerini yumduğunda Türkiye Cumhuriyeti henüz 15 yaşında gencecik bir fidandı. Büyüdü, gelişti, kök saldı… O küçük fidan artık asırlık çınar olmanın eşiğinde… Yüz yıllık çınar olmasına 3 yılı kaldı.

Minnettarız, “ya istiklal ya ölüm" diyerek dört bir tarafı işgal edilmiş vatan toprağında bağımsızlık mücadelesinin meşalesini yaktığı için…
Minnettarız, Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk milletine armağan ettiği için…
Minnettarız, egemenliği kayıtsız ve şartsız millete bıraktığı için…
Minnettarız, milleti kurtaracak olanın yine milletin irfanı olduğunu öğrettiği için…
Minnettarız, son nefesine kadar cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak adına harcadığı çaba için…
Minnettarız, dünyadaki pek çok ülkeden önce kadınlara seçme seçilme hakkını getirdiği için…
Minnettarız, hem çocuklara hem gençlere bayramlar hediye ettiği için…
Minnettarız, ülkeyi kurtaracak gençliğe çok çalışmayı öğütlediği için…

Okul yıllarında her sabah derse başlamadan söylediğimiz gibi, açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz. Söz veriyoruz, en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için çok çalışacağız. Öğütlediği gibi, aklın ve ilmin rehberliğini kabul edip manevi mirascıları olacağız.

Sevgiyle, saygıyla, rahmetle, minnetle ve özlemle anıyoruz…

Klavyede Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılırklavye 10 kasım sonsuzluk işareti atatürk sonsuzluk işareti telefonda sonsuzluk işarete
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
F Klavye Mucidiyle Tanışın
Başarılı İnsanlar

F Klavye Mucidiyle Tanışın

20 Şubat 2020
Hızlı Yazma Teknikleri
Kişisel Gelişim

Hızlı Yazma Teknikleri

21 Ocak 2021
Excel Eğitimi
4.9
(558)

Excel Eğitimi

10 Konu5 Saat
İleri Excel Eğitimi - Kursu
4.9
(302)

İleri Excel Eğitimi

25 Konu4 Saat