AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Canlı Ders Faktörü
Online Eğitim

Kişisel Gelişim İçin Canlı Ders Faktörü

08 Kasım 2018
Bu görüntü bir odada masa üzerinde duran bir dizüstü bilgisayarı gösteriyor. Masanın sağında ahşap bir sandalye, masanın arkasında ise bir bitkinin göründüğü bir pencere var. Ön planda, dizüstü bilgisayarın solundaki tutucuda bir çift gözlük görülüyor. Dizüstü bilgisayar ekranında bir mağaza, arka planda ise halı kaplı bir duvar ve bir telefon görülüyor. Dizüstü bilgisayar beyaz renktedir ve masa ahşaptan yapılmış gibi görünmektedir. Sandalye de ahşaptır ve halı desenli bir tasarıma sahiptir. Pencere kısmen açık ve içeri doğal ışık alıyor.
Ders TipiÖğretmenin NitelikleriÖğrenci Seviyesi
İngilizceBoğaziçi mezunuOrtaokul-Lise
Fizik-MatematikODTÜ mezunuLise
BiyolojiHacettepe mezunuLise
Kimyaİstanbul Teknik Üniversitesi mezunuLise
CoğrafyaEge Üniversitesi mezunuOrtaokul-Lise
TarihAnkara Üniversitesi mezunuOrtaokul-Lise
Türkçeİstanbul Üniversitesi mezunuOrtaokul
GeometriYıldız Teknik Üniversitesi mezunuLise
MüzikMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunuOrtaokul-Lise
BedeneğitimiGazi Üniversitesi mezunuOrtaokul-Lise

Evde Boğaziçi mezunundan ortaokul-lise öğrencilerine İngilizce dersi verilir” , “ODTÜ’lüden fizik matematik dersi” şeklinde dükkan ya da ev camlarına asılan ilanlardan, gazetelerin ilan sayfalarına verilen benzer ilanları yaşı 35 ve üzeri olanlar çok iyi hatırlayacaktır. 
Bunun yanında özellikle üniversite sınavlarına hazırlanmak için gidilen özel dershaneler bir dönem öğrenciler için vazgeçilmezler arasındaydı. Halen müzikten resime kadar çoğu spor dalında özel kurslar sayesinde istenilen alanlarda online eğitim alınabilmekte.

Online Eğitim Modeli Nedir?

Online eğitim son yıllarda çok popüler olan birinci sınıf bir öğretim modelidir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan yeni ölçme ve değerlendirme metotları ile birlikte kullanılan en modern donanıma sahip bir sistemdir. Her geçen gün kendini daha da geliştiren birçok bireyi ve kurumsal şirketleri peşinden sürükleyen fazlasıyla etkileyici bir eğitim tarzı.

Şöyle düşünecek olursak sadece bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyacınız var gerisi bir tık uzağınızda. İnternet üzerinden dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz her online eğitime katılabilir o konu üzerine uzmanlaşmış eğitmenlerden ders alabilirsiniz. Hem de kendi odanızda çayınızı veya kahvenizi yudumlarken. Ayrıca yapılan sınavlarda başarılı olduğunuzda sertifika da sizi bekliyor.

Uzaktan Eğitim Modeli Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinden sesli ve görüntülü uzaktan eğitim yani canlı ders kavramının şekil değiştirmesiyle birlikte öğretmen-öğrenci, dersi veren ile dersi alan ya da eğitmenle-eğitilen arasındaki mesafe ortadan kalktığı gibi herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan katılımın sağlandığı dönemlere gelindi. 

Örneğin, gitar çalmak istiyorsunuz ancak kursa gitmek için yeterli bütçeniz yok ya da zamanınız kısıtlı. Sadece evde değil internetin olduğu her yerde cep telefonunuzdan, tabletinizden, diz üstü bilgisayarınızdan video paylaşım sitelerinden herhangi birinde başlangıç seviyesinden profesyonele kadar ücretli veya ücretsiz birçok videoya hatta canlı derse katılarak istediğiniz şekilde eğitim alabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Kimler İçin Uygun?

Uzaktan eğitim herkes için uygun bir eğitim sistemidir. Örgün eğitim sisteme has olan çoğu engelleri ortadan kaldırır. Hayatınızı olağan seyrinde idame ettirirken eğitim hakkından faydalanmanızı sağlamaktadır.  • Ulaşım sıkıntısı yaşayanlar,

  • Bulunduğu yerden başka bir yere gitmek istemeyen veya engeli olan kişiler,

  • Kurulu bir düzene ve belli bir iş temposu içinde olanlar,

  • Bedensel engeli olan kişilerin eğitim görme hakkını sağlayan önemli bir alternatiftir.

Videoların Dönemi Başladı

Olayı eğitmenler açısından değerlendirdiğimizde herhangi bir konuda uzmanlığı olan kişiler, YouTube gibi video paylaşım sitelerinde yayınladıkları videolarla tüm dünyada izlenme şansını yakaladı. Böylece hem daha çok kişiye ulaşma imkanı hem de izlenme oranına göre söz konusu videolardan para kazanma şansının artması işi cazip hale getirdi.

Yayınlanan videolarla ilgili istatistiklere bakacak olursak örneğin YouTube 8 ülkede ve 76 dil seçeneğiyle hizmet veriyor. Youtube kullanıcılarının yüzde 20’sini ABD, kalan diğer yüzdesini ABD dışındaki 87 ülke oluşturuyor. Ülkemizde video izleme istatistiklerine bakıldığında ilk sırada müzik videoları gelirken, TV kanallarında yayınlanan dizilere ait videolar yine en çok izlenenler arasında yer alıyor.

Siz de eğitim verecek seviyede bir uzmanlığa sahipseniz kendi videolarınızı çekip bunları yayınlayarak kendinizi gerçekleştirebilir para kazanabilir ve sosyal ağınızı genişletebilirsiniz. O zaman bir sonraki paylaşımın konusu nasıl içerik oluşturulur, konu seçimi nasıl yapılır olsun. Hayat boyu öğrenmeden hayat boyu öğretmek boyutuna geçmek için iş başına.

Yazar: Hüseyin Gökmen Dere

İngilizce, Boğaziçi mezunu, Ortaokul-Lise, Fizik-Matematik, ODTÜ mezunu, Lise, Biyoloji, Hacettepe mezunu, Lise, Kimya, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, Lise, Coğrafya, Ege Üniversitesi mezunu, Ortaokul-Lise, Tarih, Ankara Üniversitesi mezunu, Ortaokul-Lise, Türkçe, İstanbul Üniversitesi mezunu, Ortaokul, Geometri, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, Lise, Müzik, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu, Ortaokul-Lise, Bedeneğitimi, Gazi Üniversitesi mezunu, Ortaokul-Lise
canlı dershayat boyu öğrenmekonline eğitimsertifika uzaktan eğitim
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018