Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim İçin Canlı Ders Faktörü

08 Kasım 2018, 920 defa okundu.
Kişisel Gelişim İçin Canlı Ders Faktörü
Kişisel Gelişim İçin Canlı Ders Faktörü

Evde Boğaziçi mezunundan ortaokul-lise öğrencilerine İngilizce dersi verilir” , “ODTÜ’lüden fizik matematik dersi” şeklinde dükkan ya da ev camlarına asılan ilanlardan, gazetelerin ilan sayfalarına verilen benzer ilanları yaşı 35 ve üzeri olanlar çok iyi hatırlayacaktır. 
Bunun yanında özellikle üniversite sınavlarına hazırlanmak için gidilen özel dershaneler bir dönem öğrenciler için vazgeçilmezler arasındaydı. Halen müzikten resime kadar çoğu spor dalında özel kurslar sayesinde istenilen alanlarda online eğitim alınabilmekte.

Online Eğitim Modeli Nedir?

Online eğitim son yıllarda çok popüler olan birinci sınıf bir öğretim modelidir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan yeni ölçme ve değerlendirme metotları ile birlikte kullanılan en modern donanıma sahip bir sistemdir. Her geçen gün kendini daha da geliştiren birçok bireyi ve kurumsal şirketleri peşinden sürükleyen fazlasıyla etkileyici bir eğitim tarzı.

Şöyle düşünecek olursak sadece bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyacınız var gerisi bir tık uzağınızda. İnternet üzerinden dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz her online eğitime katılabilir o konu üzerine uzmanlaşmış eğitmenlerden ders alabilirsiniz. Hem de kendi odanızda çayınızı veya kahvenizi yudumlarken. Ayrıca yapılan sınavlarda başarılı olduğunuzda sertifika da sizi bekliyor.

Uzaktan Eğitim Modeli Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinden sesli ve görüntülü uzaktan eğitim yani canlı ders kavramının şekil değiştirmesiyle birlikte öğretmen-öğrenci, dersi veren ile dersi alan ya da eğitmenle-eğitilen arasındaki mesafe ortadan kalktığı gibi herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan katılımın sağlandığı dönemlere gelindi. 

Örneğin, gitar çalmak istiyorsunuz ancak kursa gitmek için yeterli bütçeniz yok ya da zamanınız kısıtlı. Sadece evde değil internetin olduğu her yerde cep telefonunuzdan, tabletinizden, diz üstü bilgisayarınızdan video paylaşım sitelerinden herhangi birinde başlangıç seviyesinden profesyonele kadar ücretli veya ücretsiz birçok videoya hatta canlı derse katılarak istediğiniz şekilde eğitim alabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Kimler İçin Uygun?

Uzaktan eğitim herkes için uygun bir eğitim sistemidir. Örgün eğitim sisteme has olan çoğu engelleri ortadan kaldırır. Hayatınızı olağan seyrinde idame ettirirken eğitim hakkından faydalanmanızı sağlamaktadır.

  • Ulaşım sıkıntısı yaşayanlar,
  • Bulunduğu yerden başka bir yere gitmek istemeyen veya engeli olan kişiler,
  • Kurulu bir düzene ve belli bir iş temposu içinde olanlar,
  • Bedensel engeli olan kişilerin eğitim görme hakkını sağlayan önemli bir alternatiftir.

Videoların Dönemi Başladı

Olayı eğitmenler açısından değerlendirdiğimizde herhangi bir konuda uzmanlığı olan kişiler, YouTube gibi video paylaşım sitelerinde yayınladıkları videolarla tüm dünyada izlenme şansını yakaladı. Böylece hem daha çok kişiye ulaşma imkanı hem de izlenme oranına göre söz konusu videolardan para kazanma şansının artması işi cazip hale getirdi.

Yayınlanan videolarla ilgili istatistiklere bakacak olursak örneğin YouTube 8 ülkede ve 76 dil seçeneğiyle hizmet veriyor. Youtube kullanıcılarının yüzde 20’sini ABD, kalan diğer yüzdesini ABD dışındaki 87 ülke oluşturuyor. Ülkemizde video izleme istatistiklerine bakıldığında ilk sırada müzik videoları gelirken, TV kanallarında yayınlanan dizilere ait videolar yine en çok izlenenler arasında yer alıyor.

Siz de eğitim verecek seviyede bir uzmanlığa sahipseniz kendi videolarınızı çekip bunları yayınlayarak kendinizi gerçekleştirebilir para kazanabilir ve sosyal ağınızı genişletebilirsiniz. O zaman bir sonraki paylaşımın konusu nasıl içerik oluşturulur, konu seçimi nasıl yapılır olsun. Hayat boyu öğrenmeden hayat boyu öğretmek boyutuna geçmek için iş başına.

Yazar: Hüseyin Gökmen Dere

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!