Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır?

31 Ekim 2018, 8502 defa okundu.
Uzaktan Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır?
Uzaktan Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim, zaman ve mekân algısını ortadan kaldıran bir eğitim programıdır. Yani belli bir mekâna, kampüs ya da dersliğe ihtiyaç duymadan zaman problemini ortadan kaldırarak, özgürce eğitim hayatını sürdürmenizi sağlar. Öğretmen ve öğrencinin bulundukları yerden başka bir yere gelmesini gerekli kılmayan uzaktan eğitim, bilişim teknolojileri aracılığı ile interaktif iletişim sağlayan bir metottur. Günümüz teknolojik gelişmeleri bu sistem ile eğitimde büyük bir ivme kazanmıştır.

İnternete bağlanabileceğiniz akıllı telefon, tablet ve bilgisayarın olduğu her yer sizin için bir eğitim ortamı demektir. Uzaktan eğitim bir web sitesi üzerinden programların işlendiği, sanal sınıfların oluşturulduğu, katılımcıların belirli saatlerde canlı, katılamadığı yerde dersin tekrarını izleyebildiği avantajlı bir sistemdir. Uzaktan eğitim kursları diğer eğitim sistemlerinin yanında destek eğitim sistemi değildir. Aksine gelişmiş ülkelerin uzun yıllardır etki bir şekilde kullandığı modern donanımlı eğitim araçlarına sahip eğitim sistemidir.

Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır?

laptop, online eğitim, kadın, ders, canlı ders

UZEM ile dersler hedef kitle ve içeriğe göre işleniş farklılığı göstermektedir. Bir ders için uygulanmış olan işleyiş diğer bir derste farklılık gösterebilir.

Genel anlamda uzaktan eğitim ile derslerin işleyişi eş zamanlı veya eş zamansız olarak işlenebilmektedir. Senkron eğitimler programın belirlendiği gün ve saatte eğitmen ile öğrencinin sanal sınıfta canlı olarak bulunduğu eğitimlerdir. Bu tür eğitimlerde öğrenciler derse katılım sağlayabilir, sorular sorabilir. Bu eğitim modelinde zaman bağımsız kullanılmasa da internetin olduğu her yer sizin için bir eğitim mekânı olabilir. Eş zamansız eğitimlerde ise hem zaman hem de yer sınırınız olmaz. Sisteme giriş yaparak bağlandığınız her yerde dersleri takip edebilir, tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Online eğitimlerde aktif olan hocalara sorular sorabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Sistemi Kimler İçin Uygundur?

Uzaktan eğitim sistemi, yediden yetmişe herkes için uygun bir eğitim sistemidir. Örgün eğitim sisteme has olan çoğu engelleri ortadan kaldırır. Hayatınızı olağan seyrinde idame ettirirken eğitim hakkından faydalanmanızı sağlamaktadır.

 • Ulaşım sıkıntısı yaşayanlar,
 • Bulunduğu yerden başka bir yere gitmek istemeyen veya engeli olan kişiler,
 • Kurulu bir düzene ve belli bir iş temposu içinde olanlar,
 • Bedensel engeli olan kişilerin eğitim görme hakkını sağlayan önemli bir alternatiftir.

Uzaktan Eğitimde Kalite

Uzaktan eğitim sisteminde öğretim elemanları, uzmanlar ve profesyoneller ile dersler işlenmektedir. Öğrencilerin canlı derse katılımı sağlanarak teori ve pratik dersleri etkin bir şekilde işlenir. Ders içi eğitim materyalleri ile daha kaliteli ve kalıcı bilgiler öğrencilerin paylaşımına açılır. Ayrıca öğrenci ve eğitimciler ders esnasında birbirleri ile iletişim halinde olurlar.

Uzaktan eğitim sistemi üzerinden derslerin kalitesi, çeşitli eksiklik ve öneriler, öğrenci değerlendirmeleri UZEM ölçüm ve kontrol birimleri tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Böylece katılımcıların etkin başarısı sağlanır. Uzaktan eğitim sınavları eğitim planı tamamlandıktan sonra belirlenmiş gün ve saat aralığında internet üzerinden yapılır. Her program kendi içerisinde bir puanlama sistemine sahiptir. Katılım yaptığınız eğitim programının içeriğinde belirtilen sistem ile girmiş olduğunuz sınavdan bir puan alır ve eğitiminizi sonlandırırsınız.

Uzaktan Eğitim Sisteminin Avantajları Neler?

cafe, kadın, laptop, canlı ders, online eğitim, eğitim

 • Uzaktan eğitim, öğrenciyi merkeze alır.
 • Eğitimde fırsat eşitliğini sağlar.
 • Sağlık sorunları sebebi ile eğitim hakkından mahrum olan kişilere eğitim imkânı tanır.
 • Geniş bir kitleyi kapsayan eğitim programıdır.
 • Yer ve zaman engelini ortadan kaldırır.
 • Teknolojinin gelişmiş araçlarından faydalanabilme imkânı tanır.
 • Klasik eğitimden yararlanamamış kişiler için alternatiftir.
 • 7/24 eğitim imkânı sağlar.
 • Çalışmak zorunda olanların öğrenimini sürdürmesini sağlar.
 • Bilgiye olan erişimi kolaylar.
 • Klasik eğitim sisteminin getirdiği ek maliyetleri ortadan kaldırır.
 • Öğrenci ve öğretmen arasında dinamik bir iletişim sağlar.
 • Çeşitli sebeplerle eğitimine ara vermiş kişilere yeniden eğitim imkânı tanır.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Pınar İyi
16 Aralık 2019
5.0

Haftanın 6 günü full mesai çalışıyorum. Kursa gitmeye ne vaktim var ne enerjim. Uzaktan eğitim sayesinde dilediğim eğitimi evimden alabiliyorum teşekkürler Enstitü...