AnasayfaBlogKişisel Gelişim Hakkında Merak Edilenler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Hakkında Merak Edilenler

28 Mayıs 2019
Kişisel Gelişim Hakkında Merak Edilenler

Kişisel gelişim çalışmaları içsel yolculuğumuza başlamanın ilk adımı. Bu çalışmalarla sağlanabilecek yararlar bugün birçok insanın gündeminde.

Kendi kendine yapılabilecek yöntem ve uygulamalar merak konusu halinde. Kişisel gelişim bize ne katkılar sağlar?

Kişisel gelişim kendimizi geliştirmeyi hedefler. Bunu yaparken ruh-zihin-beden bütünlüğünü dikkate alır. Bu yolculuk kendimizle olduğu kadar etrafımızdaki insanlar ve evrenle olan iletişimimize farklı bir boyut kazandırır. 

Bu değişiklik bize yeni pencereler açar. Cesaretimizi arttır. Seçeneklerimizi daha iyi değerlendirerek kendimize yeni stratejiler oluşturmamıza imkân verir.

Sağladığı yüksek motivasyon ile hayallerimize ulaşırız. Çalışmalara devam ettikçe kazandığımız özgüven, başarıyı da beraberinde getirir.

Kabullenmeyi öğretirken geleceğe güvenle bakabilmemizi sağlar.

Kişisel Gelişim İçin Farklı Yöntemler

Çeşitli uygulamaları öğrenmek öğrendiklerini hayata dahil etmek kişisel gelişim için önemlidir. Kullanılan yöntemler farklılık gösterir ve bireyin ihtiyacına göre belirlenir. 

Hayata bakışımızı değiştirmek bizler için mutluluğa giden bir yol olabilir. Olumlamalardan faydalanmak bakış açımızın değişmesine yardımcı olur.

Kendi duyabileceğimiz bir sesle söylenen olumlama cümleleri bilinç altımıza etki eder. 

Reiki, meditatif anlamda ruhu, şifa enerjisi ile de bedeni besler. Reiki uyumlama ile çalışır. Uyumlamadan sonra belli ritüeller gerçekleştirilmeli ve sonrasında kişi bu yumuşak enerjiyi hem kendine hem de başkalarına uygulamalıdır.

Diğer bir teknik olan yoga, tanrı ile insanı birleştiren felsefik bir akımdır. Kişisel gelişim için gerekli olan meditasyon, nefes ve gevşeme gibi teknikleri içinde barındırır.

Bu açıdan hem ruh hem de beden sağlığı için önemli bir araçtır. Yoga videoları YouTube kanallarından izlenerek uygulanabilir. 

Nefes teknikleri de kişisel gelişim içinde yer alır. Bütünsel ve doğru nefes ile oksijen hücrelerin tamamına iletilir. Yalnız bu teknik dikkat gerektirir.

Yanlış uygulandığında gerekli oksijeni alamayan hücrelerde hastalık başlar. Bu bakımdan doğru nefes almayı öğrenmek faydalı fakat diğer yandan da zordur. 

Farklı nefes teknikleri kullanılarak bilinç altı uygulamaları, öfke kontrolü ve odaklanma sorunu gibi çalışmalar yapılabilir.

Eğitimini aldıktan sonra bazı nefes tekniklerini kendinize uygulayabilir hatta nefes genişletme çalışmaları yapabilirsiniz. 

EFT ve NLP gibi çalışmalar ile bedeninizi programlayabilir ve bilinç altınızı çalıştırabilirsiniz. Öğreneceğiniz belli vuruş, bası noktaları ve bunlarla birlikte kullanacağınız söylemler olumsuz duygularınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu teknik kilo verme dahil birçok konuda size yardımcı olur.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim için kitap önerileri sık sorulan sorular arasındadır. Bu durumu ilgilenilen ve ihtiyaç duyulan kişisel gelişim konusuna göre belirlemek gerekir. 

Yoga ile ilgileniyorsanız ''Her Yönüyle Yoga'' adlı kitabı sizin için uygundur. Yoganın sağladığı yararlar, yoga felsefesi ve yoga çeşitleri gibi konularda bilgi içerir. Yoga duruş ve hareketlerini anlatan ''Herkes İçin Yoga'' adlı kitap da tavsiye edilir.

''Nefes Egzersizleri'' kitabı nefes hakkında bilgi verirken gündelik yaşamla ilgili durumlarda kullanabileceğiniz alıştırmaları da içerir. Aynı şekilde ''Nefes Almayı Bilmek'' ve “Nefes, Zihin Ve Farkındalık'' kitapları da size yardımcı olacaktır. 

''Kuantum Sıçrama'' adlı kitap ise, kuantuma olan inancınızı ve olumlu düşünme isteğinizi geliştiren kişisel gelişim kitaplarına güzel bir örnektir.

Kişisel Gelişim Sizin İçin Gerekli Mi?

Sevmediğiniz yönleriniz, fobileriniz, korkularınız, zararlı alışkanlıklarınız veya aşamadığınız ilişki problemleriniz olabilir. Zamanı daha iyi kullanmak, hayır diyebilmek, geçmiş yüklerinizden ve negatifliklerden kurtulmak isteyebilirsiniz. 

Yeri geldiğinde stresle baş edemiyor olabilirsiniz. Sürekli mutluluk arayışı içindeyseniz bunların ve hepsini geride bırakmak istiyorsanız ''değişime hazırsınız'' demektir. İşte bu yüzden kişisel gelişim sizin için de gereklidir.

Bu konu ile ilgili ücretsiz online eğitimler kapsamında yer alan Kişisel Gelişim Eğitimleri almak mümkündür.

Yazar: Seda Eray

kişisel gelişim gelişim meditasyon reiki yoga nefes online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019