Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri

03 Eylül 2018, 2215 defa okundu.
Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri
kişisel gelişim kitap, kitap önerileri, kişisel gelişim kitapları

Sizlere bahsedeceğim konu "kişisel gelişim" ile ilgili. Konuya başlamadan önce kişisel gelişim nedir? Neyin nesidir? Öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. "Kişisel gelişim, Kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir." Kişisel gelişimin bütün özelliklerinden bahsedersek bitmez! Özelliği fazlasıyla olan kişisel gelişimle ilgili size bugün tavsiye vereceğim. Benim okumaktan zevk aldığım kitaplar!

Kişisel gelişim alanında okunacak en iyi 5 kitap!

1 - Pembe Fili Düşünme

pembe fili düşünme

Konusu: Pembe fili düşünmemem gerekiyor. Tamam, o zaman kocaman, gri bir balina düşünürüm. Pembe fili düşünme. Balinalardı değil mi su püskürten? O kadar zaman nefeslerini mi tutuyorlar, ne yapıyorlar? Pembe fili düşünme. Geçenlerde aldığım kitabı da düşünebilirim. Pembe fili düşünme. Çok heyecanlıyım başlamak için. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünmemem lazım. Acaba kaç defa düşündüm? Pembe fili düşünme. Böyle de düşünmemem lazım galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu. Pembe fili düşünme. Of kaç dakika oldu acaba? Pembe fili düşünme. Dakika tutmayı unuttum galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Acaba telefonum nerede? Kılıfı da pembe! La la la la. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme."

2 - Aşırı Kişisel

Konusu: "Şu an elinde tuttuğun, 251 adet sorudan oluşan ancak bir sınav olmayan bu kitap; benim derinlere gömülmüş parçalarımı teker teker bulup çıkarmak için, bir ucunu gökyüzüne, diğer ucunu kalbime dayadığım bir merdiven. Ruhuma erişmek için kullandığım bir pusula... Sen de tıpkı benim gibi, zaman zaman bir anlamsızlıklar girdabına kapılıp sormuşsundur: “Neden ben?” ve “Niye bunlar hep benim başıma geliyor?” İşte bu soruları sordukça derinlere indim. Her cevap başka bir soruyu tetiklerken, her soru kayıp bir parçamı bana geri getirdi. Bütün bunları anlayıp kendimi affetmeden önce de “başıma gelen haksızlıklar” olarak nitelendirdiğim olayların bir çeşit kutsama olduğuna emin oldum.

Dilerim ki, yanıtını çok iyi bilip de sana henüz sorulmadığı için cevaplayamadığın o soru, işte bu kitabın içinde olsun."

3 - İyi Hissetmek

Konusu: İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu" lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz! İYİ Hissetmekte, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor.

kendini iyi hisset, kişisel gelişim, kitap

 • Duygu durumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın
 • Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın
 • Suçluluk duygunuzla başa çıkın
 • Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin
 • Özgüveninizi arttırın
 • "Hiçbir şey yapmamak" ile baş edin
 • Depresyonun acı veren girdabından kurtulun"

4 - Seninle Başlamadı

Konusu: "Seninle Başlamadı" bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler. Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor.

Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır. "Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır."

5 - Metin Hara

 • İyiliğin Bilim Hali
 • İyiliğin Hareket Hali

Konusu: “Sence iyilik ne zaman kazanacak?”  Yaşamın boyunca bu soruyu defalarca kendine sormadın mı? Sordun… Şu anda elinde tuttuğun kitap. İşte bu sorunun cevabı olman için yazıldı. Tarih boyunca, “iyilik” olgusunun karşısında her zaman şu iki muhalif düşünce yapısı vardı:

 • İnsan doğası kötüdür, kabul et. (İyiliğin Bilim Hali)
 • Dünyayı tek başına nasıl değiştirebilirsin ki? (İyiliğin Hareket Hali)

İYİLİĞİN HAREKET HALİ ikinci maddeye yanıt vermek için kaleme alındı.

Bedensel sağlık, zihinsel denge, ilişkiler, ekoloji, verimlilik, içsel yolculuk ve iyilik hareketinden oluşan yedi ana alanda oluşturulmuş 210 adet mikro-eylemle harekete geçmeye hazır mısın?

Bu lidersiz iyilik hareketi kendinden başlayan iyilik halini etrafa yaymaya karar vermenle mümkün…

Dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?

 • Önce kendinden başla.
 • İyiliği uzakta arama.
 • Küçük de olsa bir adım at.

Gerçi 5 kitap demiştim ama 6 oldu. Olsun fena mı oldu! İşte sizlere bahsettiğim kitaplar. Bu kitapları okuyun okutturun. Hepsi birbirinden anlamlı, size bir şeyler öğretecektir. Bu kitapları bitirdiğinizde kendinizi sorgulayıp kendiniz bulacaksınız. Mutlu olmak ve kendinizi geliştirmek için hep okuyun! Kitapları okuduktan sonra düşüncelerini mutlaka yorumlara yazın yoksa ben merak ederim! Umarım sizde faydası olmuştur. Sevgiyle kalın:) 

Kitapların konusu kitabından arkasından bizzat alınmıştır. Kişisel gelişimin tanımı Wikipedia' dan alıntı yapıldı

Kişisel gelişim konusuyla ilgileniyorsanız Neden Kişisel Gelişim Kitapları Okumalıyım? başlıklı yazımıza da göz atmalısınız.

Yazar: Pınar Özdemir

Bu yazımızı beğendiyseniz 12 Adımda Kendinizi Geliştirin başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ferdi Tekçe
28 Eylül 2018
5.0

Yazdığınzı kitapları okuyacağım...