AnasayfaBlogKendini Geliştirme Ve Gerçekleştirme
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Ve Gerçekleştirme

03 Eylül 2019
Kendinizi geliştirmek ömür boyu süren bir şeydir. Yeni şeyler öğrendikçe bu süreç devam eder. Peki, kendini geliştirme ve gerçekleştirme nasıl olur?

Hayat koşulları zorlaştıkça bireyin kendisini toplumdaki diğer kişilerden öne çıkarması daha da zorlaşıyor. Kişinin farkını ortaya koyması gün geçtikçe güç hale geliyor. Bu durum bireyin gerek iş, okul gerekse kişinin gündelik yaşamını oldukça etkilemekte. Kendini geliştirme tam da bu noktada devreye giriyor. 

Kendini Gerçekleştirme 

Hangi okuldan mezun olursanız olun kendinizi geliştirmediğiniz ve kendinizi gerçekleştirmediğiniz takdirde pek de önem taşımıyor. 

Kendini gerçekleştirme neyi ifade ediyor?

İnsanın kendisini geliştirmesi sonrasında en önemli kısım kişinin kendisini gerçekleştirmesidir. Bilindiği gibi her canlının biyolojik yaşam döngüsü vardır. İnsanlarda bu durum kendini gerçekleştirme adına attığı adımlarla oluşmaktadır. İnsan nasıl yaşıyorsa kendisini ifade etme şekli de o yöndedir. Kendini gerçekleştirmek için önüne herhangi bir hedef koymayan kişi yaşamında yaptığı şeylerle bir türlü başarıya ulaşmamış hissedecektir.  Kişisel gelişim yolunda kendini bulmak ve kendisini tanımak önemli bir husus. 

Kendini Tanıma Nedir?

Kendini tanıma kendini anlamaya açık bir şekilde gerçekleşir. Kişi psikolojik, fiziksel, duygusal olarak neler yaşadığını ve nasıl bir süreç geçirdiğinin farkında olması gerekmektedir. Çünkü birey için kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. Bu durumları doğru bir şekilde kendi içinde değerlendirebiliyorsa birey gelişmeye ve kendini gerçekleştirmeye açık bir haldedir.

Kendini Geliştirme 

Bu belirlenen duruma doğru olumlu yönde ilerleyerek oluşan bir süreçtir. Kısa bir sürede gerçekleşmez. Bireyin olmak istediği kişiye varma/ulaşma çabası olarak tanımlanabilir. İnsan ilk olarak kendisini keşfeder, ne istediğini bilmesi bu yolda olumlu bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu süreçte gelişime olumlu başlanmalıdır. Olumlu başlanan gelişim süreci yüksek ihtimalle olumlu ilerler.

Olumsuz düşünme yaptığınız işten memnun olmanızı engelleyebilir. Kendinizi gerçekleştirmek için ilk olarak kendinize güven ve inanç duygusuyla ilerlemelisiniz. Gelişim için ilk olarak neye isteğiniz ve yöneliminiz olduğunu nelerden hoşlandığınızı belirlemelisiniz. Belirlediğiniz şeyleri gerçekleştirirken negatif yönde sizi etkiliyorsa yapmaya devam etmemelisiniz. 

Ne İstediğinizi Bilin

Kendinizin ilgi alanlarını keşfedin. Okumaya ilginiz varsa bol bol okumaktan, araştırmaktan, bilmediğiniz şeyleri keşfetmekten asla çekinmeyin. Ancak bu şekilde kendinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenmeye açık olun, empati yapma yeteneğinizi güçlendirin. Empati yeteneği bireyin kendisini gerçekleştirmesinde en etkili yöntemdir. Kendinizi başkasının yerine koyarak düşünce biçiminizi, insanları anlama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Deneyim kazanmak kendinizi geliştirmede büyük önem taşır. 

İnsanlarla iletişimde bulunarak özgüveninizi güçlendirip iletişim yeteneğinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Etkili iletişim için beden dili ve önemi konusu çok iyi kavranmalı. Özgüven sahibi olun. İnsanların gözlerinin içine bakarak konuşun ve iletişime her zaman açık olduğunuzu belli edin. Karşınızdaki kişinin fikirlerini kendi içinizde sorgulayın. Böylelikle yeni düşünme biçimleri kazanabilirsiniz. Unutmayın ki özgüven kendini gerçekleştirmede büyük önem taşır. 

Sosyal Medyayı Kendinizi Geliştirme Yönünde Kullanın

YouTube, Facebook, Twitter, Instagram gibi hepimizin bildiği birçok sosyal medya platformu sıklıkla kullanılmakta. Bu platformlarda her zaman sizi düşündürecek, kendinize bir şeyler katabileceğiniz hesapları takip edin. Youtube'da her geçen gün bilime, edebiyata, kişisel gelişime dair video içeriği yüklenmekte. İlginizi çeken, araştırdığınız konularda sosyal medyadan da yardım alabilir yeni fikirler edinerek düşünce biçiminizi, ufkunuzu genişletebilirsiniz. Sizin de yaşadığınız kendini gerçekleştirme konusunda aynı zorlukları atlatmış birçok konuşmacı size ilham kaynağı olabilir. 

Kendini gerçekleştirmenin hangi alanında sorun yaşıyorsanız ilk olarak tespit edip onun üzerine gitmelisiniz. Topluma karışma yeni insanlarla tanışma sizi iyi yönde etkileyecektir. İnsanlarla iletişim kurmaktan korkmayın ve korkularınızın üstüne gidin. Kendinizi negatif bir insan olarak görüyorsanız tam tersi olmaya çalışın. Kendinizin bilinmedik yönlerini keşfetmek sizi daha da motive edecektir. 

Etkinlikler Ve Eğitimler

Kurs, seminer, tiyatrolar, müzik festivalleri, müzeler, sergiler ve onlarca sürekli olarak düzenlenen ücretsiz etkinlikler size ilham kaynağı olabilir. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı sağlayacak etkinlikleri denemekten kaçınmayın. Unutmayın ki kendinizi sadece anlayarak veya anlamaya çalışarak geliştirebilir ve gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi tanımaya izin verin. Kişisel gelişim konusunda online eğitimler programlarına katılın.

Kişisel gelişim eğitimleri nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha birçok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor. Bu eğitimler arasından mutlaka kendinizi geliştirecek bir ders bulabilirsiniz.

Yazar: Dilara Uslucan

kendini gerçekleştirme kendini geliştirme kişisel gelişim gelişim online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim
Kişisel Gelişim

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

30 Eylül 2021