AnasayfaBlogKendin Yap Videosu Çekmenin Püf Noktaları
Sosyal Medya

Kendin Yap Videosu Çekmenin Püf Noktaları

24 Mayıs 2019
Kendin Yap Videosu Çekmenin Püf Noktaları

YouTube Türkiye’de ve dünyada sosyal medya kullanıcılarının en fazla tercih ettiği bir platform olarak biliniyor. Son yıllarda içerik çeşitliliği kullanıcıya bağlı olarak artıyor. Bunlardan biri de Kendin Yap YouTube videoları olarak karşımıza çıkıyor.

Kendin Yap Youtube videoları seyirciyle olan etkileşimi arttırıyor. Bu tür videolarla, içerik oluşturanlarla izleyici ortak bir deneyim ediniyor. Kendin Yap YouTube videoları önceden 7-12 yaş aralığına hitap ederken şu anda veriler incelendiğinde yaş aralığının 16-35 arasına çıktığı görülüyor. 

Evinde pratik dekoratif çözümler arayan birisi kendin yap fikirleri ile ilgili YouTube kanallarını izleyerek amacına ulaşıyor. Fikirlerin pratik olarak nasıl uygulanacağını gösteren bu kanallar aynı zamanda kendisine hobi arayanların da uğrak noktası haline geliyor.

Evde çekilebilir olması da, YouTube kanalına bu tür içerikler üretme isteğini arttırıyor.

Youtube Kanalı Açarken Dikkat Edilecekler Neler?

Kendin yap fikirleri YouTube kanalı açarken dikkatinizi vermeniz gereken noktalar bulunuyor. Bunları sıralarsak,

 • Öncelikle içeriğin özgün olması gerekiyor. Kendin yap fikrini kendiniz bulun veya bir yerden etkilendiyseniz de kendi yönteminizle yapın.

 • Kullandığınız malzemeleri nereden edindiğinizin bilgisini verin.

 • Yapım aşamasında izleyicinize küçük tüyolar verin.

 • Trendleri takip edin. Moda ve dekorasyon alanlarında Kendin Yap YouTube videosu yapmaya uygun olan şeyleri belirleyin.

 • İzleyiciniz yeni başlamış hevesli veya eli bu işe yatkın çok bilgisi olan birisi de olabilir. Siz kendinize özgü anlatım dilinizle ikisinin ortasını bulun.

 • Bir videoda birden fazla fikri gerçekleştirmeye çalışın.

 • YouTube kanalınızı yalnız bırakmayın. Aynı kullanıcı adıyla başka sosyal medya hesapları açıp buralarda paylaşımlar yapın. Yeni video yüklendiğinizde takipçilerinize haber verin.

 • Bir fikri ilk defa yapacaksınız çekime başlamadan önce kendiniz deneyin.

 • Yapacağınız şey için öncelikle sizin istekli görünmeniz gerekir. Hevesli olduğunuzu izleyiciye yansıtın.

 • Yaptığınız şeyleri günlük hayatta nasıl kullandığınızı seyirciye gösterin.

 • İletişim adreslerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı vererek yeni izleyicilerinizin sizinle daha fazla etkileşime girmesini sağlayın.

 • En önemlisi de samimi olun.

YouTube Videosu Çekmek Kolay mı?

Kendin Yap YouTube videoları çekmek dışarıdan oldukça kolay görünüyor. Fakat bir video kanalı açmak için sadece telefon yeterli olmuyor. Profesyonel ekipmana sahip değilseniz birkaç püf noktasıyla kaliteli içerikler üretebilirsiniz. 

Püf Noktalar Neler?

 • Kameranızı ya da telefonunuzu başınızın üstünden sabitleyin. Bunu bir tripod ile yapabileceğiniz gibi kolilerle ve kartonlarla da kameranızı yükseltebilirsiniz. Siz kendi yönteminizi bulabilir hatta bunu izleyicinizle paylaşabilirsiniz.

 • Işığın geldiği yöne dikkat edin. Işık kaynağı ister bir ampul olsun ister gün ışığı yaptığınız projenin üzerine gölge düşmemesine dikkat edin. Işık kaynağınız bir masa lambası ise, geçirgen bir kâğıt veya bezle kaplayıp ışığın direk gelmesine engel olabilirsiniz.

 • Çekim yapacağınız platformun malzemenizle zıtlık oluşturacağından emin olun. Böylece çevredeki objelerden ve desenlerden çok projenize dikkat çekebilirsiniz.

 • Videonun uzunluğu ve izlenme süresi çok önemlidir. Videonuzu akıcı hale getirmek için hızlandırma işlemi yapabilir ve geçiş efektleri ekleyebilirsiniz. Bunun için çeşitli bilgisayar programlarından ya da akıllı telefonlar için pratik video düzenleme eklentilerinden yararlanmanız mümkün. Size en uygun olanı deneyerek bulabilirsiniz.

 • Kendin Yap YouTube videoları için müzik bir vazgeçilmezdir. Videonun temposunu belirler. Hareketli ama rahatlatıcı müzikler tercih edin.

 • Küçük de olsa bir intronuz mutlaka bulunmalı. 

 • Akılda kalabilmeniz için videonun sonuna iletişim adreslerinizi ekleyin.

İş alanı ile ilgili video kanalı açarak da bu yönde ilerleyerek kariyer yapma şansınız var. Kariyer konusu için Sosyal medyada kariyer yapmak için kılavuz yazısına göz atmakta fayda var. Ayrıca online eğitimler kapsamında ücretsiz Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi almak da yararlı olabilir.

Yazar: Seza Köreken Yalçınkaya

kendin yap youtube video kanalı kariyer video sosyal medya online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259