AnasayfaBlogSosyal Medyada Kariyer Yapmak İçin Kılavuz
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Kariyer Yapmak İçin Kılavuz

16 Haziran 2018
Sosyal Medyada Kariyer Yapmak İçin Kılavuz

Sosyal medya yakın zamana kadar sadece bir paylaşım/takip platformu olarak eğlence amaçlı kullanılıyordu.Şimdi ise sosyal medya eğlencenin yanısıra kariyer yapma ve çeşitli iş kolları olarak da kullanılıyor. Sosyal medya ile kariyer yapmak yıllarca fiziki olarak çalışan bizler için çok ütopya bir fikir olarak gelebilir fakat sosyal medyada kariyer konusunda birçok uzmanlık alanı mevcut. Uzmanlık alanı diyoruz çünkü; çağımız internet çağı ve 7'den 70'e herkes sosyal medya hesabına sahip herkesten farklı olarak sosyal medyayı iş kapısı olarak görerek bu alanda uzmanlaşmak ile ancak kariyer yapabiliriz. Sosyal medyada kariyer yapmak isteyenler genellikle ya fiziki çalışma konusuna sıcak bakmayanlar ya da herhangi bir iş yerinde istihdam edecek olanağı olmayıp evden çalışmak isteyenlerdir. Bunun yanı sıra istisnalar olabilir.

Sosyal medyada çalışmak için önemli özellikler neler?

Süreklilik ♻

Çağımız internet çağı dedik hayatımızın merkezine yerleşen sosyal medya kullanımı artık kolay vazgeçilebilir bir alışkanlık değil her geçen gün milyonlarca kişinin kullandığı sosyal medyanın sürekliliğinin devam edeceği ve sosyal medya kullanımının yıllar geçtikçe daha da artacağı konusunda hepimiz hemfikirizdir.

Anında bilgi edinme 

Sosyal medyada kim ne yapmış? nereye gitmiş? ne demiş? hangi ülkede ne olmuş? gibi sorulara anında cevap bulabiliyoruz bu bilgilerin her zaman doğru olup olmadığı tartışılır. Fakat burada önemli olan sosyal medyanın bizi kısa zamanda belirli konularda bilgi sahibi yapabilmesidir.

Hızına yetişebilme 

Sosyal medyada her şey çok hızlı değişiyor bir bakıyoruz birisi fenomen olmuş, bir bakıyoruz yarın adını hatırlayan yok. Odak noktası çok çabuk değişiyor bu hızlı değişime ayak uydurup hep yaratıcı ve uyumlu olmayı başarırsa sosyal medya alanında başarılı bir kariyere sahip oluruz.

Performans karşılaştırması ▶◀

Sosyal medya performans karşılaştırma konusunda çok güçlü bir platformdur. Performans karşılaştırmadan kasıt, istediğimiz konunun takipçilerine göre başarısını değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonunda rakiplerimizi geride bırakmayı başarabilirsek kariyerinizde hızla ilerleyebiliriz.

Sosyal medyada kariyer yapabilmek için 8 adım nedir?

1- Sosyal medya platformları hakimiyeti 

Sosyal medyada kariyer hedefimiz varsa kesinlikle insanların hangi uygulamaları kullandığını iyi bilmek ve uygulamalarda güncel hesaplara sahip olmak ve bu uygulamaları hakimiyet çok önemlidir. Her platformda hesap sahibi olmak daha çok kitleye kendimizi gösterebilmek demektir. Facebook,Twitter,Instagram gibi yüzlerce insanın kullandığı uygulamalarda fark edilmek kariyerimiz açısından hayati bir öneme sahiptir.

2 - Karar vermek ve hesap yönetimi 

Ilk önce bir kariyer hedefimiz olmalı bu alanda uzmanlaşmakIçin çabalamalıyız. Karar verdiğimiz kariyer hedefimiz doğrultusunda profesyonel kariyerimiz hakkında sosyal medyada paylaşımlar yapmalıyız. Paylaşımlarımızı tüm hesaplarımız da yapmalı ve paylaşım sıklığını önem vermeliyiz. Her şey yolunda giderken paylaşım sürelerini uzatmak takipçilerimizin azalmasına ve pasif duruma düşmemesi sebebiyet verebilir. Çabalarımız çöp olmasın!

3 - Kendi reklamını yapmak 

Birilerine sesimizi duyurmak geniş kitlelere ulaşmak istiyorsak öncelikle, çevremize yaptığımız iş hakkında bilgi vermek lehinize olacaktır daha sonra dedikodu mekanizması çok işimize yarayacaktır.

4 - Biraz taktik 

Sosyal medyada birilerinin aratma yaptığında devamlı karşısına çıkan şeyi merak etmesi ve göz gezdirmesi olağandır.Bu yüzden sosyal medyanın ufak tefek taktiklerini öğrenmekte fayda vardır. Örneğin İnstagramda hashtag(#) ile ne kadar çok kelime yazarsak kişilerin bir arama da bizim paylaşımımı zla karşılaşması ve profilimize bakma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

5 - Platform eksikliği olmamalı ❌

Tüm sosyal medya platformlarında hesap sahibi olmalıyız. Mesela, Facebook kullanmayıp Pinterest kullanan kişilerde vardır Biz Pinterest de hesap sahibi olmazsak belki de onlarca kişinin bizden haberdar olma fırsatını kaçırabiliriz. Kendimizi sağlam alalım!

6 - İletişim şart ☎

Sosyal medyada yayınladığımız paylaşım sonucunda kişiler bir şeyler sormak veya tavsiye/ şikayet gibi konularda bize ulaşmak isteyebilir.Karşılarında muhatap bulamayanlar takip konusunda pek istekli olmazlar kişilerin isteklerine cevap vermeli ne olursa olsun ılımlı davranış bulamayanlar takip konusunda pek istekli olmazlar. Kişilerin isteklerine cevap vermeli ne olursa olsun ılımlı davranış sergilemeliyiz.

7 - Yenilenme ve göze hitap 

Kişilerin tavsiyeleri/ şikayetlerine göre kendimizi geliştirmeli, yenilemeliyiz devamlı paylaşım yapmalı sosyal medyada kariyer yarışında geride kalmamalıyız.Sıkıcı tavırlardan sıyrılıp Göze hitap eden çalışmalar yapmalıyız.

8 - Akımlara ayak uydurma 

Gün geçmiyor ki yeni bir akım çıkmasın, birisi popüler olmasın. Sıklıkla çıkan bu akımlara ayak uydurmalı zeki bir şekilde bu akımların kendimiz için en iyi şekilde kullanmalıyız. Insanların meraklı kişilikleri sayesinde arama yaparken bizim paylaşımımız ile karşılaşmasını sağlamalıyız.

Not: Çok takipçisi olan birisi ile anlaşıp karşılıklı birbirimizi reklamını yapabiliriz.

Sosyal medyada çalışmak için iş kolları neler?

Bloggerlık

Blogger kişinin seçtiği herhangi bir alanda lider olan ve takipçilerine bir şeyler katmayı hedefleyen kişinin tam zamanlı işidir. Pek çok firmada gerçek hedef kitlelere ulaşabilmek için bloggerları ile çalışmaktadır. Bloggerlar sanıldığı gibi yattığı yerden para kazanmazlar devamlı yaratıcı ve üretken olmalıdırlar. Çalışma saatleri yoktur. Hep bir konu üzerinde düşünmeli ve yazmalıdırlar. Belki de Blogger işi diğer işlerden daha ağır sayılabilir.

İçerik strateji uzmanı

Içerik uzmanı trendleri takip eder içeriğinin zenginleştirilmesi konusunda araştırma yapar ve ürün satışlarının arttırılması için pazar stratejileri geliştirir. 

Içerik strateji uzmanları ileri görüşlü, konusuna hakim, öngörüleri olan, olumsuzluklar karşısında ne yapacağını bilen, önlem alabilen, çeşitli bakış açılarına sahip, analiz gücü yüksek kişilerdir.

İçerik yöneticisi

Sosyal medya veya web sitelerinde içerik Analizi ve içerik paylaşımı yapan kişilerdir. İçerik yöneticisinin diğer bir anlamı editörlüktür. İçerik yöneticisi olmak için dil bilgisi yeteneğimizin yüksek olması ve yazılı medya konusunda tecrübe sahibi olmalıyız. Hızlı düşünüp karar verebilen bir yapıda olmamız bize artı sağlayacaktır. Günlük hayattaki gelişmeleri sosyal medya içeriği ne hızlı şekilde ekleyebilmek içeriği devamlı güncel tutmak çok önemlidir.

Medya yöneticisi

Sosyal medyada yayımlanması gereken video ve görsel kısmı ile ilgilidirler. Sosyal ağlardaki sayfa/görsel tasarımını yönetirler.

Marka temsilcisi

 • Markaların hedefleri doğrultusunda ajanslar ile iletişimi sağlayan,

 • Müşterilere proje ve ajans sunumları gerçekleştiren,

 • Müşteriler için rapor çıkartıp sunabilen,Iletişim, stratejik analiz, yaratıcılık ve güçlü liderlik becerilerine sahip olan,

 • Analitik düşünebilen,

 • Pozitif iletişim yetkinliği ve çözüm odaklı olan kişilerdir.

Sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanı tecrübesi ve donanımıyla kısıtlı argümanlar kurum ya da markaya maksimum fayda kazandıran kişilerdir.

Sosyal medya uzmanlarının aktif ve dinamik bir yapıya sahip olmaları gerekir.Sosyal medya uzmanlarının kriz yöneticileri olarak nitelendirmek yanlış olmaz.Bu kişiler temsil ettikleri kişi ya da kurumun karşılaştığı küçük veya büyük olumsuzlukları en az hasarla gidermelerine yardımcı olan kişilerdir.

Sosyal medya hukuk danışmanı

Sosyal medya hukuk danışmanı gerekli durumlarda hukuki süreçleri yönetir.

Sosyal medyaya ve internetin kontrolsüz, sansürsüz şekilde kullanımının çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabileceği aşikârdır. Bu yüzden ki hükümetler internet ve sosyal medyayı kontrol altına almaya ve çeşitli sınırlar koymaya gayret göstermişlerdir.

Hukuk ile ilgili olan kişiler için yeni bir iş kolu olan bu danışmanlık biçimi ağırlıklı olarak telif hakları ile ilgilidir.

Sosyal medya etkinlik uzmanlık

Sosyal medya etkinlik uzmanı görev aldığı markanın hedeflerini göz önünde alarak internet üzerinden ya da fiziki olarak etkinlikler tertip eder. 

Etkinlikler kapsamında çeşitli konularda bilgili kişilerden  veya tanınmış kişilerden destek alabilirler.Etkinlik ile görev aldığı markanın adını en iyi şekilde de duyurmayı hedefler.

Sosyal medya üzerinden para kazanabileceğimiz platformlar 

 • Blog yazmak

 • Web site kurmak

 • Instagram

 • Feverr

 • Upwork

 • Backlink satışı

 • Stock music/video

 • Çeviri yapmak

 • Amazon Mechanical Türk

 • Makale yazmak

 • Uber

 • Fotoğraf satmak

 • Twentify

 • YouTube

 • Domain ticareti

 • AirBNB

 • Freelancer

Özetle;

Sosyal medya üzerinden para kazanmak istediğimizde bunun kolay olmadığını yani işe atılır atılmaz tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir para elde edemeyeceğimizi bilmeliyiz. Sosyal medyadan ciddi paralar kazanmak istiyorsak sosyal medyada kariyer üzerine yoğunlaşmalı ve geniş kitlelere ulaşabilir olmalıyız.  Her şeyden önce bu işi severek yapmalıyız sıkılmadan vazgeçmeden her gün daha da hırslı bir şekilde işimize odaklanmalı ve ulaşabileceğimiz en üst noktaya çıkmaya çalışmalıyız.

"Unutma ki, o muhteşemse, kolay olmayacak. Kolaysa, muhteşem olmayacak. Eğer ona değerse, vazgeçmezsin. Vazgeçersen, sen değmezsin." Bob Marley

Sosyal Medyada Kariyer Yapmak İçin Kılavuzbaşarı hedef kariyerkılavuzsosyal medya iş bulma sosyal medya kariyer
Sevilay Durcan
Sevilay Durcan
İnsan Kaynakları, Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi'nde Maliye bölümünden mezun olmuştur. Gönüllü olarak oyunculuk deneyiminde bulunmuştur. Çalışma hayatının yanında blog yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209