AnasayfaBlogKayıp Aranıyor: Özgüven
Özgüven

Kayıp Aranıyor: Özgüven

04 Nisan 2022
Kayıp Aranıyor: Özgüven

Özgüven kişinin kendi değeri hakkındaki sübjektif değerlendirilmesi, kişinin kendi özelliklerinin olumlu veya olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur. Sizin değerliliğinizi, yeterliliğinizi ve yeteneklerinizi bilme halidir. Yani öz farkındalık durumu.

Özgüvenini Her Gün Besle

Peki, nasıl beslemeliyiz? Özgüven kazanılması zor ancak geliştirilebilir bir şeydir. Kalabalık bir sınıfta hoca soru sorar cevabı biliyorsunuzdur ama elimi kaldırsam mı kaldırmasam mı diye düşünürken biri çıkar soruyu cevaplar ve hocadan artıyı alır. 
Ülkemizde hala minibüsten inme isteğini dile getirirken çekinen insanlar var. Her zaman “yapamam, inanmıyorum, zamanım yok, korkuyorum” yerine “yapabilirim, inanıyorum, zaman üreteceğim, kendime güveniyorum” sözlerini kullanın.

Kendini Tanı Ve Sev

Aynaya bak! İlk önce kendini tanımalısın. Özünü ne kadar tanıyorsun? Neler yapabilirsin? Kapasiteni biliyor musun? Düşüncelerine önem veriyor musun? Cevapları bulduğunuzda bir adım daha atmış olacaksınız. Ah Şu Özgüven Sen Yok Musun? Benliğinizi sevin ve saygı duyun. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varıp bu özelliklerini olduğu gibi kabul etmelisin. Konfor balonunu patlat! Dışarı çık, gez, dolaş, etkinliklere katıl, yeni arkadaşlıklar edin, kendi tarzının dışında kitaplar oku veya film/dizi izle. 

Yeni Planlar Yap

Hedef belirleyerek işe başlayabilirsin. Çünkü eğer hedefin yoksa nereye gideceğini bilemezsin. O hedefe küçük adımlar at ve yapmaya başla. Güne plan yaparak başlayabilirsin. Örneğin, İngilizce öğrenmek istiyorsan her gün 10 kelime ezberleyeceğim kararıyla harekete geçebilirsin. Çaba harcamadan istediğine ulaşamazsın. Ne kadar istersen o kadar alırsın. 

Yapabildiğini gördüğünde ise işte ormanın kralı sensin. Bu hoşuna gidecek ve özgüven kendiliğinden gelecek. Başarılarını küçük bile olsa not al ve kendinle gurur duy. Değişime açık ol! Descartes’in dediği gibi “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”.

Pozitif Ol

Pozitif hayata tutunan insanlarla beraber olmalısın. Başkalarının olumsuz fikirlerinden etkilenmeye izin vermemelisin. Sürekli eleştiren ve başkalarını suçlayan kişilerin özgüveni düşüktür. Uzak dur! Kendisine ve çevresine değer veren insanlarla etkileşimde olmak hayatına olumlu bir yön çizecek. Çünkü çevrenizdeki insanların kalitesi sizin yaşam kalitesini etkiliyor. Özgüveninizi Ortaya Çıkarın!

Çakıl taşlarına takılma! Bir kafeye sahiptin ve batırdın. İyi ki batırdın aferin sana. Artık bir kafe kurarken işletirken neler yapıp yapmaman gerektiğini biliyorsun. Canım tecrübelerim deyip onları çantanda daima taşı. Böylelikle geleceğini sağlam adımlarla kurabilirsin. Sınırlarını zorlamaktan çekinme. “Ya başarısız olursam, ya yapamazsam” diye tırnaklarını yemek sana sadece zaman kaybettirir. Haydi artık içindeki özgüveni uyandır!

Yüksek Motivasyon Gerek

Bağımlılıklardan, kaçışlardan kurtul. Tembellik edip, mızmızlanma. “Nasılsınız, işler nasıl gidiyor” diye sorduklarında “yuvarlanıp gidiyoruz işte” yerine “teşekkür ederim durumlar iyi daha da iyi olacak” şekilde cevap vermen motivasyonunu yüksek tutacaktır ve tabii özgüveninizi de. Onay almayın. Harekete geçmek için kimsenin onayını almaya ihtiyacın yok. Çünkü bu hayat sadece senin! Ne zaman başkasının lafını dinleyip pişman olmadın ki sanki? Göğsünü gere gere hayır diyebilmeli insan. Cemil Meriç’in dediği gibi “Hayır diyebilmek bir fazilettir”.

Pes Etme

Büyük hayaller kur! Ali Baba Group’un kurucusu önceleri okulda başarısız oldu. 30 kere iş başvurusu kabul edilmedi. Harvard Üniversitesi’nden 10 kere reddedildi. İlk yılında hiç para kazanamadı. Şimdi ise dünyanın 20. zengin insanı ve 36,4 milyar dolar değeri var. 2015 yılının girişimci yüzü ve Çin’in en büyük yardımseveri oldu. Bazen ara verebilirsin ama asla Pes etme özgüvenini de alıp yola çık.

Sonuç olarak siz farklı ve teksiniz. Dünyadaki varlığınız çok değerli. Kendinize duyduğunuz öz saygı en kıymetli mücevherinizdir. Onu çekmecede saklamak yerine boynunuza takıp gururla gezebilirsiniz.

özgüven nasıl kazanılır özgüven kazanmak için ne yapmak gerekir özgüven nedir özgüven
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259