AnasayfaBlogKadın Girişimcilerin Başarıları
Girişimcilik

Kadın Girişimcilerin Başarıları

11 Mart 2019
Kadın Girişimcilerin Başarıları

En genel ifade ile girişimcileri kazanç sağlamak için riski göze alan kişilerdir diye düşünebiliriz. Kendileri bir değer ortaya koymayan, başkalarının ortaya koyduğu değerleri kopyalayan kişiler girişimci olarak değerlendirilemez. Herkes hayal kurar, hep farklı bir şeyleri yapmak ister ve yaşamını bunu yapabilmeyi bekleyerek geçirir. İşte gerçek girişimci bunu yapabilen kişidir.

Kadın Girişimciler Neler Yapar?

Kadın girişimciler güzel Anadolu’muzda çok farklı bir bakış açısıyla başlarlar girişimciliğe. Genellikle el emeği göz nuru kendi üretimlerini pazarlarlar. Onların bazılarının hayali kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak olanı üretmektir. Bazılarının ise ailenin geçimine katkı, biraz daha iyi yaşayabilmek için mücadeledir.

Kadın girişimciler Anadolu’da yıllardır ürettiler. Onların iğne oyaları UNESCO Somut olmayan Kültürel Miras Listesine girdi. Yüzyıllar önce ticaret yaptıklarını Hitit tabletlerinden öğrendik. Kadın girişimci olmak kendilerine her zaman güvenilen kişi demektir. Geri adım atmaları gerekse bile tırnakları ile kazıyarak yeniden başlamayı bilirler. Gerektiğinde riskleri üstlenir, sonuçlarını da objektif bir gözle değerlendirirler. 

Başarılı İşlere İmza Atan Kadınlar 

Kadın girişimciler, büyük şehirlerde yaratıcılık ve cesaretlerini ortaya koyarak aldıkları kredilerle çok başarılı işlere imza atabilirler. Onlar, bazen öyle işler yaparlar ki Anadolu'daki girişimci hemcinsleri ile ortak bir yol bile çizebilirler. Birlikte toplumsal yarar sağlayan üretimlere imza atabilirler. Böylelikle ne kadar cesaretli, iyimser ve yaratıcı olduklarını ispatlarlar.

Her fırsatı değerlendiren kadın girişimciler için başarı ve fırsatlardan yararlanmak yaşamın normal akışında sıradan ve kolaylıkla yapılan olur. Yaptıkları iş onlar için yaşamın kendisidir, işlerini çok severler. Güçlenen ve büyüyen her kadın girişimci toplumsal amaçlar doğrultusunda yatırım yapar. Öyle anlar olur ki, kadın girişimciler bir grup için sürükleyici, cesaretlendirici olup yeni farklı girişimlerin nedeni de olabilirler. Girişimciliğin temel özelliklerinden olan; yetenek, cesaret ve bilgi onlarda fazlasıyla vardır.

Kadın Girişimciliğinde Bugün   

Kadın girişimciler kendi derneklerini kurdular ve onların yapacakları işler için bir sınır yok. İnterneti, sosyal medyayı en iyi şekilde kullanıyorlar. İstedikleri yere seyahat edip yeni kazanç yollarını arayıp buluyorlar. Bazıları yurt dışına açılmanın yollarını arıyor. Dubai’de dükkân açıp el emeği ürünlerini satabiliyor.

Kadın girişimciler ayrıca her ilçede kendi merkezlerini de kurdular. Belediyeler onlar kendilerini geliştirsin diye ürünlerini satabilecekleri mağazalar açtılar ve kurslar verdiler. Gazeteler onların başarılarını onurla sundu. Köylü kadın girişimciler kendi köylerinde tiyatrolar kurup sanat icra ettiler reklamlarda oynadılar.  Onlar “Eşitlik Kadınların Değil, İnsanlığın İhtiyacıdır” dediler. Devlet desteği alan bir kadın girişimci güneş enerjisi üretti. Bir diğeri salyangoz çiftliği kurdu.

Kadın Girişimcilere Özel Projeler

TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu, 2007 yılında Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Yunanistan’ın Drama şehrindeki ticaret odasıyla ve Bulgaristan’daki bazı kurumlarla yurt dışı projeleri yaptı. “Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar” projesi öne çıkan projeleri odu. 2015 yılında proje başlatıldı, köylerdeki kadınların kendi ürettikleri ürünleri her pazar günü Edirne merkezde kurulan pazar yerinde satmaları tasarlandı. 

Edirne’de 28 köy için belediyeye gidilerek proje anlatıldı ve pazar yeri belirlendi. Acı gerçek şu ki köylere gidilerek erkeklerin ikna edilmesi zor oldu. Çok reddedildiler ama vazgeçmediler. Muhtarlarla da görüştüler. En çok duydukları cümle ise, “Bizim kadınlar yapamaz, ürkektirler” oldu. Öğrendiler sonra tabi. Onlar yaparlar hem de en iyisini.

Yazar: Güzin Eyüboğlu

kadın girişimciler kadın girişimcii girişimci yaratıcılık cesaret gerçek girişimci
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019
Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı
İş Hayatında Kadınlar

Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı

29 Ağustos 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259