AnasayfaBlogE-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

Yetersiz eğitim, evlilik, çocuk veya iş bulamama ya da düşük ücretlerle çalıştırılma gibi faktörler çalışma yaşamında kadınlar için en büyük engellerden bazıları. Bu olumsuzluklara rağmen iş hayatında kadının yeri ve önemi giderek artıyor. 

İş Dünyasında Kadınların Rolü Nedir?

Ülkemizde kadınlar genellikle şirketlerin hizmet ve destek sektöründe çalıştırılıyor. Toplumsal kalkınma için iş dünyasında kadınlar zamanla önemli rol oynayacak. Gelişmekte olan ülkelerde kadınlar üretimden yazılıma kadar pek çok iş koluna yönlendirmekte. Bu yüzden de ekonomik kalkınmayı sağlamak için kadınlar girişimci veya yönetici olarak çalışma hayatına kazandırılmalı.

Yeni teknolojilerin ortaya çıkışı ve iletişimde kolaylık sebebiyle e-ticaret potansiyel bir iş dalı olarak karşımıza çıkıyor. Kadın girişimcilerin devlet tarafından verilen vergi muafiyeti gibi teşviklerle küçük çaplı e-ticaret şirketleri kurmaları mümkün.

Kadın Girişimcilere Süper Fırsat

Günümüz şartlarında iş hayatında kadın olmak zordur. Türkiye’de son dönemde e-ticaret devlerinin çoğalması ve sosyal medya kullanımının artmasıyla e-ticaret kadın girişimciler için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Özellikle ev ve iş yaşamında denge sağlayamayan kadınlar için kariyer ve sorumlulukları arasında denge sağlayıcı bir meslek olarak göze çarpıyor.

E-ticaret ile küçük yatırımlarla karlılık elde etme düşüncesi kadın girişimciler için evden çalışırken işletmelerini yönetme imkânı sağlıyor. E-ticaret platformları ve sosyal medya aracılığıyla kadınlar üretimini yaptığı takı, dekoratif aksesuarlar, oyuncak, gibi ürünleri hem üretip hem de pazarlayabiliyor.

Kadınlar Nasıl Finansal Bağımsızlık Kazanıyor?

Dijital girişimcilik ve e-ticaret son zamanların en favori iş alanlarından. İş hayatına katılamayan kadınlar için ideal meslek gruplarından olan e-ticaret ile kadınlar ekonomik bağımsızlığını sağlayabiliyor. Evlerinden çıkmadan Whatsapp, Instagram veya online pazar yerleri üzerinden sipariş alabiliyor. E-ticaret ile uğraşan birçok kadın girişimci internet bağlantısı, bilgisayar ve bir cep telefonu ile müşterileriyle kolayca etkileşime geçirebiliyor. Özellikle son 10 yılda katlanarak büyüyen e-ticaret sayesinde kadınlar ürünlerini uluslararası pazarlarda da satabiliyor.  

Güzel Bir Örnek

İşte evden para kazandıran işler konusuna güzel bir örnek. Ayşe peyzaj mimarı bir kadın. Evlendikten sonra eşinin iş sebebi ile İstanbul’dan Hakkâri’ye yerleşti. Birkaç ay sonra Aras dünyaya geldi. Hakkâri’de Ayşe’nin çalışabileceği bir şirket yoktu. Aras’a bakabilecek biri de yoktu. Ayşe sosyal medya üzerinden dijital kadınlar topluluğu ile tanıştı. Bu topluluk kadınlara evlerinden çıkmadan nasıl ticaret yapabileceklerini anlatıyordu. Kendi hikâyesine benzeyen onlarca kadın e-ticaret öğreniyordu. 

Bende yapabilirim düşüncesiyle Ayşe eğitimlere katıldı. Kokedama üretimine başladı. Ürünlerinin fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaştı. Yurtiçi ve yurtdışı online pazaryerlerinde mağazalar açarak daha fazla alıcıya ulaşmış oldu. Ayşe şu an eski çalıştığı şirketten daha çok para kazandığını söylüyor. Ayrıca bir yönetici baskısı olmadan herhangi bir saat dilimine bağlı kalmadan evinin rahatlığında çalışıyor. 

E-Ticarette Kadınların Başarısı Nasıldır?

Kadınlar yapı itibariyle erkeklere göre daha sosyal ve daha detaycıdır. Alışveriş alışkanlıklarında da kadın her zaman ön plandadır. Bu özellikler kadınların piyasayı daha kolay analiz etme ve ihtiyaca uygun çözümler sunma konusunda başarılı olmalarını sağlar. Kendi kariyer hedeflerini şartları sebebi ile yerine getirememiş pek çok kadın girişimci e-ticaret ile başarıyı yakalamıştır.

Kendi ekonomik bağımsızlığını kazanırken ülkemize de katkı sağlayacak girişimci kadınlara ihtiyacımız var. Kadınların kadın olmanın getirdiği sorumluluklarla mücadele ederken iş hayatında başarılı kadın görmeye ihtiyacımız var. Dijital Kadınlar e-ticareti sosyal medya üzerinden kadınlara anlamaya devam ediyor. E-ticaret öğrenerek ekonomik bağımsızlığını kazanmak isteyen kadınlar topluluk ile iletişime geçerek eğitimlere katılabilirler.

Kariyer yaşamınıza veya iş hayatınıza katkı sağlayıp fark yaratacak yeni değerler öğrenmek ve girişimci kadınlar arasında yer almak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi size bu alanda büyük katkı sağlar.

Yazar: Neslihan Acar

e ticaret kadın girişimci girişimci kadınlar dijital pazarlama sosyla medya online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229