AnasayfaBlogJenerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?
Nedir?

Jenerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

07 Ocak 2020
Jenerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Jenerik, kitap, dergi, film gibi eserlere ait özellikleri genel çizgileri ile anlatan tanıtım yazısı veya tanıtım görselidir. Bir filmde emeği bulunan yapımcının, yönetmenin, oyuncunun adlarını, filmin yapımına ait bilgileri içine alan, filmin ya da başka bir eserin başında bazen de sonunda bulunan listedir. Film senaryoları yazılırken aynı zamanda jenerikler düşünülmektedir. Hazırlanan eğlenceli bir filmse genelde çok renkli jenerikler kullanılır. Korku, gerilim jeneriklerinde genellikle siyah ve gri renk ton yoğunluklu jenerikler oluşturulur.

Gerilim müzikleri eklenerek etkileyici olabilir. Öncelikle Jeneriğin ne için kullanılacağını belirlemek gerekiyor. Film, dizi, youtube videoları veya normal videolar için olabilir. Belirlendikten sonra amaca uygun renk tonları ve ses tercihleri yapılır. Genellikle ses ile videonun uyumlu olduğu görüntüler daha çok beğenilir. Logo, slogan videoya işlenir. Milisaniye aralıkları ile hareketlendirmeler düzenlenir. Yaklaşık 10 saniyeye ulaştığında video sonlandırılr. Render almadan önce gereken ses montajı yapılır. Son olarak render alınıp, kullanılmaya başlanır. 

Jenerik Ne Demek?

Fransızca générique,"genele ait" dilimizde daha çok sinema alanında kullanılan söz "bir filmde emeği geçenlerin adlarını, filmin yapımıyla ilgili bilgileri içine alan ve filmin başında bazen sonunda sunulan liste" anlamını taşır. Filmin yapısına uygun müzik ve metin hazırlanarak oluşturulur.

Sunulacak eserin genel hatları ile anlatımı ve eserde emeği geçenlerin bilgilerini vermek amacı ile hazırlanır. Sinema, görsel ve işitsel pek çok sanat anlayışının bir araya getirildiği bir bütünken, jenerikler filmin başlangıcındaki birkaç dakikalık süreçte, eseri yöneten, kurgulayan, üreten ve canlandıranların isimlerinin belirtildiği sunumlardır.

Jeneriklerin film başladığı andan itibaren, seyircinin dikkatini ve konsantrasyonunu yoğunlaştırmak ve filmde aktarılan hikayeyle bütünleşebilmesini sağlamak gibi önemli işlevleri vardır. Filmin başında ve sonunda iki farklı jenerik yayınlanabilir. Filmin başında, yapımcı firma tanıtımı ile başlar, logosu, oyuncular ve yardımcı oyuncuların bazıları ile devam eder. Bu sırada film müziği veya efekt sesler kullanılır. Bitiş jeneriğinde, oyuncuların tamamı, figüranlar, teknik ekip, film müzikleri yazılır. Bitiş jeneriğinde filmin çekildiği stüdyo, yapım yılı gibi bilgiler yer alır.

TV Jenerik Hazırlama Etkenleri Neler?

Günümüzde farklı yapılara sahip kitlelere erişmek televizyonda yapılan tanıtımlar ile çok daha kolay ve hızlı olur. Üstelik televizyon ile hedef kitleye uygun program tercihi ve zamanlama da yapılabilmektedir. Yeni kurulan, hızla büyümeyi hedefleyen, farklı ve yeni pazarlara ulaşmak için marka bilinirliğine ve tanıtımlara gereksinim duyan firmalar, tanıtım yapmak amaçlı ayırdıkları bütçelere uygun, televizyon tanıtımlarına doğru yönelirler. Televizyon için tasarlanan tanıtımlar, genellikle program aralarında kullanılır. Ancak programın konu bütünlüğü etkilemeyecek şekilde program içine de yerleştirilebilirler.

Bir program içerisinde yayınlanan tüm tanıtım tasarımları, programın günlük yayın süresinin %15'ini geçmez. Reklam jeneriği, program hizmetinin diğer ögelerden açıkça ve kolaylıkla ayırt edilebilmesi gerekir. Görsel ve işitsel olarak ayrılığı fark edilecek şekilde düzenlenirler. Bu sebeple Jenerik olarak adlandırılan tanıtımların, başladığını ifade eden sesli veya görsel uyarılar yayına alınır. Bu süreçte birçok farklı program uygulanabilir. Jenerik videosu hazırlama konusunda Adobe After Effects programı en yaygın kullanılanıdır. Adobe After Effect  uygulaması, kullanıcıların yorumlarına göre kullanılması zor bir programdır. Özverili bir eğitim süreci içinde yer almayı gerektirir.

Sektör içinde adobe after effects eğitimi veren firmalar, şirketler yer almaktadır. Buna ayıracak bütçeniz yok ise YouTube, vimeo, dailymotion gibi video paylaşım sitelerinde bulunan eğitim setlerinden faydalanabilirsiniz. Setlerden faydalandığınız zaman, beklentilerinize tam olarak karşılık alamayabilirsiniz. Online eğitim programları bu aşamada destek alacağınız seçenekler içinde yer alabilir. Enstitü, sertifika eğitimi 3D Studio Max kursu ile TV’ de jenerik hazırlama konusunda hem sinema hem de reklam sektöründe başarılı kazanımlar elde edebilirsiniz. 

Reklam Jeneriklerinin Önemi

Reklam jenerikleri, İnsanların, televizyonlarda, sinemalarda, radyolarda gördüğü reklamlar ile diğer programları veya reklam kuşakları arasındaki farkı ayrıt etmesini sağlayan görsel, işitsel müziklere, seslere, efektlere verilen isimdir.  Bilindiği üzere reklam, pazarlama iletişimi için önemli bir ögedir.

Kitle iletişim araçları, sanat, bilim, belgesel, haberler gibi birbirinden farklı birçok konuyu işlemektedir. Aralarında diziler ve sinema filmleri de bulunmaktadır. Bu durumda pazarlama iletişimi için yapılan programları halkın bilmesi, bunları öbürleriyle karıştırmaması, bir ürünün, bir hizmetin tanıtıldığını ve pazarlandığını, buna dair yönlendirmelerde bulunduğunu anlaması gerekmektedir.

Birbirinden farklı çok sayıda televizyon kanalının, sinemalar, radyo kanallarının her birinin kendine özgü, reklam kuşaklarını diğer reklamlardan ayıran jenerik müzikleri vardır. Son yıllarda, televizyon kanallarında, sinemalarda, radyolarda birbirinden yaratıcı, farklı çalışmalar jenerik olarak kullanılmaktadır. Özellikle televizyon sektörü, bu aşamada oldukça başarılı işler ortaya çıkarmaktadır. Çarpıcı jenerik müzikleri, farklı sesler kullanılmaktadır. Bu durum insanların reklam kuşağını ayırt etmesini sağlayarak ve dikkatini çekmektedir.

Film Jenerikleri Ne Söyler?

Her bir jenerik tasarımı öncelikle filmin adını ve başlığını iletme işlevini üstlenir. Bunun yanında muhakkak oyuncu kadrosu, çalışan set ekibi, yönetmen, yapım şirketi bilgileri yer alır. Filmde kullanılan tekniklerde çeşitli sözleşmelerle hazırlanmış halde belirtilmesi gereken başlıklardır. Sıralanan tüm bilgilerin, görünürde fazla metin içerikli olmasına rağmen, iyi bir planlama ile izleyicinin beklentilerini karşılayacak şekilde sunumu, fazlasıyla ilgi çekici ve motive edecek şekilde olabilir. Sinema, oluşumu esnasında çalışan çeşitli meslek grupları tarafından meydana gelir. Ülkemizde bu mesleklerden bazıları bulunmaz. Aslında bu mesleklerin hepsi için özel eğitim veren okullar ne yazık ki yoktur. Ülkemizde sinema yapmak için kendini yetiştiren ve çıraklıktan ustalığa gelen önemli yetenekler vardır.

 • Yapımcı, Yapım Yardımcısı

 • Yönetmen, Yönetmen Yardımcıları, Devamlılık Sorumlusu

 • Sanat Yönetmeni, Kostüm Sorumlusu Özel Efekt Uzmanı, Makyaj Sorumlusu

 • Görüntü Yönetmeni, Kameraman, Kamera Asistanı, Steadicam Operatörü; Steadicam Asistanı

 • Işık Yönetmeni / Şefi , Işık Asistanları, Elektrikci, Jenaratör Sorumlusu

 • Set Şefi / Amiri, Set Görevlileri,

 • Şaryo / Crane Asistanı

 • Sesçi, Boom Operatörü

 • Efektör

 • Kurgu / Montajcı

 • Prodüksiyon Amiri, Prodüksiyon Yardımcıları, Ulaşım Sorumlusu

jenerik film jeneriği reklam jeneriği sertifika eğitimi sinema
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Senaryo Yazma Programları
Teknoloji

Senaryo Yazma Programları

24 Mayıs 2020
Senaryo Yazma Teknikleri 
Nedir?

Senaryo Yazma Teknikleri 

01 Haziran 2020
Senaryo Nasıl Yazılır?
Nedir?

Senaryo Nasıl Yazılır?

18 Şubat 2020