AnasayfaBlogJaponların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları
Kişisel Gelişim

Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları

13 Kasım 2019
Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları

Uzun ve mutlu yaşam sırları, tüm zamanların en çok merak edilen konuları arasındadır. Japonya’nın Okinawa Adaları, dünyanın en uzun ve sağlıklı yaşayan insanlarına ev sahipliği yapıyor. Okinawalıların uzun ömürlü olmasında pek çok etken söz konusu. Ancak hepsinin temelinde yaşam biçimleri önemli yere sahip.

Japonların uzun ve mutlu yaşam sırları neler? Hayatlarını nasıl sürdürüyorlar? Bir günleri nasıl geçiyor? Hepsi ve daha fazlasını sizin için ele aldık.

Uzun ve Mutlu Yaşamın Sırları Nelerdir?

Japonların uzun ve mutlu yaşam sırları artık sır olmaktan çıkıyor. Birazdan bahsi geçecek olan alışkanlıkları ve yaşam stilini kendi hayatımıza uyarlamaya çalışabiliriz. 

Uzun Yaşayanların Köyü” olarak bilinen Ogimi Köyü, Japonya’nın Okinawa Bölgesinde yer alır. 100 yıldan fazla yaşayan Ogimililerin hayatına baktığımızda uzun ve mutlu yaşam hakkında fikir sahibi oluyoruz. Burada yaşayan insanlar, hayattan tat almayı biliyorlar. Küçük şeyleri bile kutluyorlar. Şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek günlük yaşam rutinleri.

İşte, “Uzun Yaşayanların Köyü” olarak bilinen Ogimi Köyü insanlarının anlamlı hayat felsefeleri...

Endişelenmeyin

“Uzun ömürlü olmanın sırrı endişelenmemektir. Kalbinizi genç tutmak, yaşlanmasına izin vermemek gerekir. Yüzünüzde hoş bir gülümseme olsun. Kalbinizi gülümseyerek açarsanız, torunlarınız dahil herkes sizi görmek için istekli olacaktır.”

“Okinawa’da herkes birbiriyle iyi geçinir. Sorun çıkartmamaya özen gösteririz. Önemli olan şey, yalnızca beraber vakit geçirmek ve eğlenmektir.”

İyi alışkanlıklar kazanın

“Her sabah uyandığımda ilk işim, meyve ile sebzelerimi yetiştirdiğim bahçeme bakmak için sevinçle perdeleri açmaktır. Domateslerimi, elmalarımı kontrol etmek için bahçeye çıkarım. Onları izlemeyi seviyorum. Bahçede 1-2 saat geçirdikten sonra rahatlamış bir şekilde içeri girip kahvaltımı yaparım.”

“Her şeyden az yemeye özen gösteririm. Ve sanırım işin sırrı da bu. Yemekte çeşitlilikten hoşlanırım, böylece daha fazla lezzet aldığımı düşünüyorum.”

► Japonların yaşam tarzına baktığımızda yemek porsiyonlarının gerçekten küçük küçük ancak çeşitli olduğunu görürüz. Sağlıklı beslenmek onlar için önemlidir.

Arkadaşlık ilişkilerinizi besleyin

► Okinawalılar arkadaşlık ilişkilerine, sosyal yaşamlarına çok önem verirler. Onlar için mutlu bir yaşamın en büyük sırlarından biri, insanlar ile iyi ilişkiler geliştirmek. Öyle ki arkadaşları ile vakit geçirmek, günlük rutinleri arasında.

“En temel hobilerimden biri arkadaşlarım ve komşularım ile sık sık bir araya gelmek.”

“Sabahları okula giden öğrencilere ‘Merhaba, sonra görüşürüz’ demeyi seviyorum. Araba kullananlara el sallayarak, ‘İyi yolculuklar’ derim. Saat 7.30-8.00 sıralarında zamanımı insanları selamlamak ile geçiririm, sonra da evime girerim.”

“Komşularım ile sohbet etmek ve çay içmek hayattaki en iyi şeylerden biri. Tabii birlikte şarkı söylemek de…”

Yaşamı aceleye getirmeyin

Uzun ve mutlu yaşamın sırrı ömrümün sırrı kendime sık sık, ‘Rahatla, yavaşla’ demektir. Acele etmeden yaşarsanız hayatı daha iyi ve uzun yaşarsınız. Strese gerek yok.”

“Her gün farklı şeyler yaparım. Daima meşgul kalırım ve o an yalnızca tek işe odaklanırım.”

Uzun yaşamın sırrı erkenden uyuyup erken uyanmak ve yürüyüşe çıkmaktır. Huzurlu bir biçimde yaşamak istiyorsanız küçük şeylerden zevk alın. Arkadaşlarınız ile iyi geçinin. Her mevsimin tadını mutlulukla çıkarın.”

İyimser olun

“Her sabah uyandığımda kendime dediğim ilk şey, ‘Bugün sağlıklı ve enerji dolu geçecek’ olur.”

“Gülmek, kahkaha atmak en önemli şey.”

Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları: Beslenme Şekli Nasıl?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Japonlar dünyanın en uzun ömürlü insanlarıdır. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 85 yıl, kadınlarda ise 87,5 yıl. 

Okinawa’nın beslenme şekli, yaşamlarını sağlıklı kılmada önemli yere sahip. Hatta “Okinawa Diyeti” dünya çapında düzenlenen beslenme panellerinde sık sık ele alınır. Okinawalıların beslenme alışkanlıkları hakkında 7 binden fazla makale yazan kardiyolog Makoto Suzuki, bir araştırma ekibi kurdu ve bu ekiple bu konu hakkında bir kitap yayımladılar. 

Yayımlanan kitaba göre:

  • Yerli halk, geniş çeşitlilikte yiyecekler yiyor. Özellikle sebzeler önemli yere sahip. 

  • Her gün en az 4-5 porsiyon meyve-sebze tüketiyorlar. Kırmızı biber, havuç, ıspanak, karnabahar, patlıcan gibi besinler harika bir çeşitlilik sunuyor.

  • Tahıllar, diyetlerinin temelidir. Pirinç, Okinawa’da da temel besindir. 

  • Antioksidanlar, vücudumuzdaki zararlı süreçlerin önüne geçer. Ton balığı, lahana, soya fasulyesi, biber, kudret narı, kombu (kelp yosunu), tatlı patates, sanpin-cha (yasemin çayı), soya filizi gibi besinler sofralarında en yaygın bulunan antioksidanlardır.

  • Şekeri nadir tüketirler. Tükettiklerinde ise şeker kamışından üretilenleri tercih etmektedirler.

  • Yeşil ve beyaz çay, yasemin çayı sık tükettikleri çaylardandır. 

Okinawalılar için; rahatlama-gevşeme, bisiklet sürmek, egzersiz, sağlıklı beslenmek, iyi insan ilişkileri geliştirme, cömertlik, şükran duymak hayatlarını uzun ve mutlu yaşam haline getirmede temel noktalardır.

Japonların uzun ve mutlu yaşam sırları bizim için de önemli bir örnek teşkil etmektedir. Huzurlu ve sağlıklı bir ömür için yeni şeyler öğrenmek, eğitimler almak, hareket etmek ve sosyal ilişkiler geliştirmek gerekir. Ve en önemlisi de, size iyi gelen şeylerle meşgul olun. Hayat, aceleye gelmez. Her anını dolu dolu yaşayın. 

uzun yaşam mutlu yaşam uzun ve mutlu yaşam sırları japonya okinawa kişisel gelişim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399